Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zabíjení v kibucu spustilo odvetu

  8:43aktualizováno  8:43
Izraelská armáda vpadla do uprchlického tábora palestinského města Tulkarm na západním břehu Jordánu. Reaguje tak zřejmě na smrt pěti lidí v kibucu Mecer, které zabil palestinský útočník. Do Tulkarmu vjelo na třicet tanků, obrněných a terénních vozů. Izrael také zvažuje možnost vypovězení palestinského předáka Jásira Arafata, jehož samosprávě zabíjení v Meceru připisuje.

Izraelští vojáci zatím v Tulkarmu podle očitých svědků nenarazili na odpor. V ulicích uprchlického tábora se však střílí.

Jednotky předtím zdemolovaly dům Mohammeda Naifeha, palestinského aktivisty z Arafatova hnutí Fatah. Stojí za útokem na kibuc, tvrdí Izrael.

Přípravu odvetné akce, která se zaměří kromě Tulkarmu také na Nábulus, oznámily izraelské bezpečnostní zdroje už v pondělí.

Premiér Ariel Šaron jednal o postupu vůči Palestincům s ministrem obrany Šaulem Mofazem a šéfem diplomacie Benjaminem Netanjahuem. Shodli se na cíli nové operace - rozbít infrastrukturu palestinských teroristů.

Podobně Izrael reagoval po říjnovém atentátu na autobus, při němž zemřelo 16 lidí včetně dvou atentátníků. Na akci v Džanínu Izraelci vyslali na tisíc vojáků. Zatčeno bylo asi 200 hledaných Palestinců.

Členové kabinetu také rokovali o možném Arafatově vypovězení. Šaron se již dříve zavázal USA, že Izrael nebude Arafata deportovat.

Vrah zabil v kibucu pět lidí včetně dětí
Nejméně pět Izraelců zastřelil palestinský ozbrojenec, který v neděli před půlnocí pronikl do kibucu Mecer na severu země.

Podle policejních zdrojů zemřela 42letá žena a její dvě děti ve věku čtyři a šest let. Dále zahynuli dva dospělí, žena a muž. Několik dalších lidí bylo zraněno. Palestinskému ozbrojenci se podařilo uniknout.

"Jsme všichni zavření ve svých domech. Slyšeli jsme výstřely, tak jsme zhasli světla a zamkli dveře," řekl jeden z místních obyvatel izraelské televizi.

K útoku se přihlásila telefonicky agentuře AFP ozbrojená složka hnutí Fatah, Brigády mučedníků od Al-Aksá. Skupina spadá přímo pod pravomoc palestinského vůdce Jásira Arafata. Fatah se od akce distancoval a vydal prohlášení, v němž odsoudil všechny akce mířené na civilisty.

"Palestinská správa se stala továrnou na masivní produkci terorismu. Ona nese odpovědnost za střelbu," komentoval útok na kibuc vládní mluvčí Avi Pazner, podle něhož bývá v Izraeli denně kolem šedesáti poplachů. Úřadům se daří odvrátit téměř 90 procent plánovaných atentátů.

Izrael viní z útoku Arafatovu správu
"Izrael by měl vypovědět teroristický režim Jásira Arafata," reagoval na útok ministr zahraničí Benjamin Netanjahu, který však naznačil, že nečiní na vládu nátlak, aby k takovému opatření přikročila okamžitě. Izrael chce počkat na "pravý okamžik", což záleží na aktuálním mezinárodním vývoji.

"Arafat už pro nás nemůže být partnerem. Je nezbytné ho vypovědět, protože dokud bude na svém místě, nebude možné pokročit k míru," míní izraelský ministr bez portfeje Danny Naveh.

Jásir Arafat však útok na kibuc odsoudil a nařídil ustavení vyšetřovací komise. Ve svém hlavním štábu v Ramalláhu se nechal slyšet, že cílem atentátu bylo sabotovat snahy o usmíření mezi jeho hnutím Fatah a radikálním hnutím Hamas. Příslušná jednání delegací obou stran se konají v Káhiře.

Izraelské rakety zasáhly slévárnu
Neklid zasáhl město Gaza, kde izraelská armáda podle Palestinců vypálila z vrtulníků nejméně osm střel. Podle svědků rakety zasáhly slévárnu v centru města a způsobily rozsáhlý požár. Plameny budovu zcela zničily.

Mluvčí izraelské armády útok potvrdil s tím, že byl zaměřen proti výrobně zbraní. Podle armády však zásah není odpovědí na střelbu v Meceru; ta prý bude podstatně ráznější.

Počet uskutečněných atentátů chce Izrael podle vládního mluvčího Paznera snížit především pronásledováním teroristů na jejich území. Spoléhá se také na výstavbu bezpečnostního plotu podél "zelené linie" oddělující území Izraele od západního břehu Jordánu. Hradba má být dokončena do jednoho roku.

Zrušen zákaz vycházení, zmařen atentát
Útok na kibuc nedaleko demarkační linie se západním břehem Jordánu následoval po nedělním zmařeném sebevražedném atentátu v téže oblasti. Dva Palestinci na sobě aktivovali výbušninu, když jejich auto zastavila na poli u Meceru izraelská pohraniční a policejní hlídka.

Izraelská armáda stáhla v neděli část svých vojsk z města Džanínu na západním břehu Jordánu a zrušila zákaz vycházení po doutýdenním pátrání po palestinských radikálech. Zatčeno bylo 55 lidí, mezi nimi i tři pravděpodobní sebevražední atentátníci.

Izraelci oplakávají mrtvé z kibucu Mecer, kde palestinský vrah zabil pět lidí včetně dvou dětí. (11. listopadu 2002)

Autoři: , , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Na Slovensku mají šanci na propuštění brutální vrah i mafiánští bossové

Vrazi Lubor Masár (v popředí) a Ján Molnár před bratislavským soudem 17. ledna...

Po pětadvaceti letech se na Slovensku první odsouzení na doživotí mohou dostat na svobodu. V příštích letech by takto z...

VIDEO: Češka přihlížela kontrole kufru, ve kterém Pákistánci našli heroin

Zatčení Terezy v Pákistánu s 9 kg heroinu

Na internetu se objevilo video natočené mobilním telefonem z průběhu kontroly zavazadel Češky Terezy H., která byla...

V Kosovu zavraždili předáka místních Srbů, Bělehrad je v pohotovosti

Oliver Ivanovič na snímku z října 2004

Čelný politik srbské menšiny v Kosovu Oliver Ivanovič byl v úterý zavražděn v Kosovské Mitrovici. Oznámila to srbská...

Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem
Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem

Nevíte, co s sebou do práce? Na oběd zkuste lehký rýžový salát

Najdete na iDNES.cz