Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zábavné výukové programy moc nepoučí, užitečné zase děti příliš nepobaví

aktualizováno 
Na trhu se objevuje řada programů určených pro výuku dětí. Zajímalo nás, jak fungují, a tak jsme vybrali deset titulů do tisíce korun určených pro děti na základní škole a nechali je nezávisle vyzkoušet třemi odborníky - dvěma učiteli a pedagogickým psychologem. Ukázalo se, že největší výukovou hodnotu mají starší a jednodušší programy, které však dítě k práci s nimi samy moc nemotivují. Nové a zábavné programy pro změnu sází spíše na efekt, ale nejsou většinou navrženy tak, aby opravdu napomohly vzdělávání.

Na trhu jsou dva typy výukových programů. Starší, které nejsou příliš moderní a graficky nevynikají, ovšem byly úspěšně odzkoušeny v praxi. Nové tituly obsahují hodně grafiky, zvuků i animací, snaží se skloubit výuku a hraní, ale ne vždy se jim to daří. "Hodně programů nevytvářeli kantoři, a je to na nich vidět," konstatuje Josef Fortelný, ředitel základní školy. "Autoři se pokoušejí o něco vtipného, ale nejsou učitelé. Neuvědomují si například, že dítě v druhé třídě neumí na klávesnici pořádně psát a dělá překlepy. Dobrý program musí být jednoduchý, měl by dovolovat vybírat možnosti pomocí myši." Mezi moderními programy, které byly testovány, vynikly Gordiho zábavné počty. Mají formu příběhu o útoku virů na počítač mimozemšťana, kterému musí hráč pomoci v řadě výukových matematických a logických meziher. Pochválena nebyla naopak Zábavná čeština v zoo, byly jí vytýkány příliš velké nároky na malé dítě - v jedné úloze mělo za úkol vypsat desítky textových políček bez jediné chyby, jinak nedostalo odměnu. U nových programů byly rovněž problémy se spouštěním - téměř u každého programu určeného pro Windows byl některým z recenzentů hlášen problém s instalací či funkcí programu. Všem programům postačuje počítač s procesorem Pentium a pamětí 16 MB RAM, starší tituly fungují i na počítačích 486 a 8 MB RAM. Dobrý program může pomoci dítěti při přípravě do školy, jeho výběr však není jednoduchý. Josef Fortelný doporučuje, aby se na výukové programy zeptal rodič ve škole, kam jeho dítě dochází - je totiž nejlepší, aby se připravovalo na stejných programech, se kterými pracuje i ve škole. Pokud základní škola žádné výukové programy nepoužívá, je možné zeptat se na zkušenosti a doporučení na jiných školách. Možnosti výukových programů jsou omezené a rodič by se neměl domnívat, že by počítač mohl nahradit jeho roli při přípravě dítěte na vyučování. "Žádný z testovaných programů nedokáže nahradit výuku jako takovou," upozorňuje Josef Fortelný, ředitel základní školy. "Hodí se ale na opakování nebo na doučování."

Gordiho zábavné počty

495 Kč
Windows, instaluje se, jeden problém

Hra je určena dětem od pěti do deseti let, pro předškoláky jsou vyšší úrovně dost náročné. Akční, graficky dobře zvládnutá forma provedení programu a téma záchrany počítače před viry je pro většinu dětí přitažlivé. Nejde o klasický výukový program, ale spíše o procvičení početních dovedností a získání dobrého vztahu k matematice jako takové. Hráč je povzbuzován postavičkami ze hry, které chválí jeho výkony. Program byl hodnocen pozitivně, zvláště pro dobrou kombinaci hry a výuky. Podle recenzentů byl navržen s ohledem na pedagogický aspekt, dítěti stačí jen malá pomoc od učitele.

Virtuální škola: Matematika

750 Kč
Windows, instaluje se, jeden problém

Hra je rozsáhlá, plná pěkné grafiky a dobře ozvučená. Umožňuje procvičovat konkrétní matematické úlohy, ale i obecné logické myšlení. Úlohy je možné volit podle postupu ve hře anebo přímo procvičovat konkrétní typy příkladů. Recenzenti se shodli na tom, že v programu jsou některé věci udělány dobře a jiné špatně - je například určen od předškolního věku po třetí třídu, ale přitom je rozsáhlý a poměrně složitý na ovládání. Úlohy předkládají animované postavičky mimozemšťanů, ovšem komentující postava je příliš aktivní a pořád se do činnosti dítěte vměšuje a působí až rušivě. Jako doplněk výuky matematiky hra celkově vyhovuje.

Matik 3-5

650 Kč
DOS, spoušti se z CD, bez problémů

Jednoduše navržený testovací program pro matematiku třetí až páté třídy pro DOS. Má snadné ovládání a jednoduchou grafiku. Po zkoušení nabízí možnost zobrazení přehledu správných a chybných výsledků. K úlohám jsou přidány zábavné rébusy či logické hry. Program byl recenzenty označen z pedagogického hlediska jako velmi vhodný, protože se snadno ovládá a je dobře zvládnutý - na závěr úlohy následuje pochvala a žák si navrhuje známku. Při podcenění je povzbuzen, při přecenění není zostuzen, takže se učí přiměřenému sebehodnocení. Nevýhodou programuje jeho strohé provedení, nemotivuje příliš žáka k samostatnému zkoumání programu a jedním z recenzentů byl označen jako nudný.

Matik Pravopis

650 Kč
DOS, spouští se z CD, bez problémů

Jednoduchý program pro DOS, sloužící pro výuku pravopisu - tvrdé a měkké y/i, koncovky podstatných a přídavných jmen, zdvojené souhlásky, ě /je, shodu podmětu s přísudkem, velká písmena a další jevy. Filozofie ovládání je podobná verzi programu pro matematiku, ovládání je velmi jednoduché. Zvláštností programu je možnost vložit jako odpověď "Nevím", kdy program započítá odpověď jako chybnou, ale vysvětlí žákovi podstatu jevu. Podobně jako matematická verze programu Matik 3 - 5 byl Pravopis označen z pedagogického hlediska za velmi vhodný, i když už graficky poněkud zastaralý.

Zábavná čeština v zoo

695 Kč
Windows, instaluje se, jeden problém

Program je kvalitně graficky zpracován a namluven. Forma hry motivuje zejména mladší děti, starší ocení její vtipnost. Ovládání je dobře pochopitelné. Z pedagogického hlediska není program dobře zvládnutý, úkoly obtížností podle recenzentů odpovídají 2.-3. třídě, pro starší děti jsou příliš jednoduché. Zadání podúloh se přitom pro mladší a starší děti neliší. Na druhou stranu program nutí dítě často psát spoustu textů, a to i v případě, že by bylo vhodnější vybírat myší z několika alternativ. Přitom stačí jediná překlepová chyba, aby dítě nebylo oceněno, takže mladší děti program začne brzy frustrovat a nudit. Dva z recenzentů program nedoporučili.

Dějiny zemí Koruny české

479 Kč
Windows, spouští se z CD, jeden problém

Program představuje dějepisnou encyklopedii obsahující nejen přehledy, ale i mapy a videosekvence. Je schválený jako učebnice pro střední školy, ale je vhodný i pro mladší děti. Jako zpětnou vazbu nabízí program testy, které jsou podle názoru recenzentů hodně faktografické a sázejí na encyklopedické znalosti. Přesto byl program hodnocen velmi kladně a doporučen jako "encyklopedie pro každou rodinu", i když není primárně vytvořen jako výukový program a poslouží spíše jako doplněk pro hlubší poznání dějin.

Fyzika - Zebra

795 Kč
Windows, spouští se z CD, bez problémů

Multimediální program objasňující základní oblasti fyziky, určený žákům základních škol. Každá oblast je uzavřena testem získaných znalostí s výsledkem vyjádřeným graficky, v procentech. Podle názorů recenzentů je dobrý, i když spíše na opakování látky. Pro výuku je potřeba učitel, který blíže vysvětlí pojmy. Ovládání programu je snadné a příklady jsou ilustrativní, prezentované formou animací. Námitka byla vznesena pouze vůči vyššímu rozlišení obrazu, které by mohlo způsobit problémy s během na starších počítačích.

Zeměpis - Kdo to ví, odpoví

445 Kč
Windows, spouští se z CD, bez problémů

Graficky jednoduše vytvořené procvičení v pojmech a faktech geografie formou kvízu pro jednoho či více hráčů. Otázky i odpovědi jsou textové, bez obrázků či zvuků. Úroveň obtížnosti odpovídá posledním ročníkům ZŠ až středoškolskému učivu. Program je vytvořen jednoduchou soutěžní formou a k soutěžím nebo přípravám na kvizové soutěže se hodí. Vzhledem k tomu, že sází na encyklopedické, pro praktický život jen těžko využitelné znalosti, shodli se všichni recenzenti na tom, že není jako doplněk výuky zeměpisu vhodný.

TS - Český jazyk

598 Kč
Windows, instaluje se, bez problémů

Nabídka úkolů zastupuje základní přehled pravopisu a české mluvnice. Při testu je žák nucen postupovat logicky a podle algoritmů, což ho vede k systematickému poznávání jazyka. Po zodpovězení každé otázky se hned dozví dílčí výsledek a správné řešení se zdůvodněním. Podle recenzentů je program pojat kvalitně, systematicky, a protože zastupuje Stručnou mluvnici českou, není vázán na jednotlivé ročníky školy. Výhodou je možnost tisku výsledku včetně rekapitulace chyb. Nevýhodou je naopak nedostatek nadhledu, humoru a chybějící povzbuzení k práci formou ocenění. Je vhodný hlavně pro 2. stupeň základních škol.

Empe - Český jazyk a matematika

598 Kč
Windows, spouští se z CD, bez problémů

Sbírka programů pro Windows, sloužící pro výuku a testování znalostí z oboru přirozených i desetinných čísel, jednotek, algebry, vyjmenovaných slov, shody a doplňování zdvojených hlásek, předpon apod. Program byl označen jako "celkem dobrý" a vhodný pro doučování. Má jednoduché a příjemné ovládání. Jeden z recenzentů poukázal na nepříliš kvalitní namluvení programu, kdy komentátoři dítě nepovzbuzují, ale opakováním "Chyba" či "Zase chyba" ho spíše deprimují.

Jak jsme testovali

Všechny testované programy byly zakoupeny v počítačovém obchodě. Vybrali jsme deset levných, běžně nabízených výukových programů do tisíce korun, určených pro žáky základní školy, tak aby pokrývaly co největší počet předmětů s výjimkou výuky cizích jazyků. Problematika výukových programů pro cizí jazyky je dosti odlišná.

Zkušební komise:

Josef Fortelný, ředitel ZŠ s rozšířenou výukou hudební výchovy Glowackého, Praha
Martina Ouhrabková, psycholožka, Pedagogicko psychologická poradna Lucemburská, Praha
Jitka Bartková, učitelka, SŠ pedagogická Dejvická, Praha
Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Havárie autobusu s vlakem ve Francii má pět obětí, oznámily úřady

Záchranáři zasahují po srážce školního autobusu s vlakem poblíž...

Bilance obětí čtvrteční nehody školního autobusu, do kterého na jihu Francie narazil vlak, se zvýšila na pět. Oznámila...

Velitel konžských milic má dětské vojáky odškodnit 10 miliony dolarů

Šéf konžských milicí z občanské války na přelomu století Thomas Lubanga. (1....

Na deset milionů dolarů v pátek Mezinárodní trestní soud (ICC) stanovil výši odškodnění v procesu s šéfem konžských...

Juncker: Nechápu, proč kolem rozdělování migrantů panují takové emoce

Předseda Evropské rady Donald Tusk a předseda Evropské komise Jean-Claude...

Hledání kompromisu v otázce přerozdělování migrantů podle kvót bude velmi těžké, soudí po čtvrteční debatě evropských...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz