Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zábavné poznávání zpestří dětem prázdniny

  14:09aktualizováno  14:09
Dva měsíce odpočinku pro celou rodinu, nebo devět týdnů starostí? Úkol naplánovat dětem dlouhé prázdniny nebývá tak snadný, jak se na první pohled zdá. "Myslím, že zodpovědný rodič se nespokojí s tím, aby své děti poslal kamkoliv, ale hlavně pryč z domova," říká matka dvou školáků Marie Beránková.
O prázdninách lze děti zabavit i hravým poznáváním. Ilustrační foto

O prázdninách lze děti zabavit i hravým poznáváním. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Pro svého syna a dceru se snaží prázdniny naplánovat tak, aby prostřídali co nejvíc různorodých aktivit.

Přestože v rámci celého roku by měly být prázdniny především časem odpočinku, vývoji dětí jednoznačně prospěje, pokud se jejich program zaměří kromě nejrůznějších sportů i na aktivity, u kterých je třeba přemýšlet nebo se seznamovat s novými věcmi.

Tábor nemusí být jen opékání vuřtů
Prázdninové poznávání by však nemělo probíhat jen nad knihou plnou informací, ale především prostřednictvím nevšedních zážitků, které dítě zaujmou.

"Na rodiče je kladena i v tomto odpočinkovém období velká zodpovědnost. Možná největší v celém roce," říká Jitka Škrabánková, školní psycholožka ze základní školy v Toužimi.

"Je třeba dětem dopřát větší možnost zvolit si například letní tábor se speciálním zaměřením, které je zajímá," radí.

Dětské tábory často kombinují několik různých druhů aktivit. Program bývá připraven záměrně tak, aby se dítě při zajímavých hrách plných dobrodružství naučilo něčemu novému, aniž by si to přitom uvědomovalo.

"Ve školním roce mám problém donutit našeho syna k učení, konkrétně z angličtiny měl trojku," říká Josef Pavlíček z Brna. "Z jazykového tábora však přijel nadšený, neustále na nás mluvil anglicky."

Jazykové tábory obvykle pojímají výuku netradičně, odlišně od běžného vyučování ve školách. "Děti pracují samostatně na různých úkolech, před ostatními pak prezentují, co se naučily," popisuje Luboš Vejvoda z Protivína tábory, které pořádá.

"Ranní výuku střídá odpoledne klasický táborový program, sportovní soutěže, táboráky, výlety na kolech." Stále větší popularitu si také získávají tábory s koňmi, které se někdy s výukou jazyků kombinují.

Místo pláže na hrad
Zpestřením může být i zájezd či výlet do zahraničí, kde děti kromě relaxace u moře poznají i zajímavá historická místa. Třeba v Chorvatsku zdaleka nejsou jen pláže. Za cenu od čtyř tisíc na osobu si můžete prohlédnout národní parky v severní Dalmácii nebo tamní hrady a zámky.

Dražší bude dovolená na lodi kolem ostrovů nebo třeba zájezd na Blízký východ. Pokud si takové prázdniny nemůžete dovolit, naplánujte si poznávací výlety po tuzemsku.

Možná zjistíte, že sto kilometrů od vašeho domova se skrývají místa, která byste u Jadranu jen těžko hledali. Cestovní kanceláře nabízejí poznávací zájezdy po západočeských lázních, Šumavě nebo Českém Švýcarsku.

Mezi jazykový tábor a poznávací zájezd je dobré vložit méně intelektuálně náročnou aktivitu. Odpočinkový pobyt u babičky na venkově nebo s rodiči u moře je vhodnější zařadit na začátek prázdnin, kdy se dítě těší na bezstarostný odpočinek po dlouhém školním roce.

Jazykové kurzy naproti tomu naplánujte spíše na konec srpna, aby se potomek lépe přizpůsobil začátku dalšího školního roku.

Nepřehlížejte přání dětí
Při plánování prázdninového rozvrhu je důležité, aby se snaha rodičů připravit svým potomkům co nejzajímavější program nerozcházela s přáním dětí. Vyvážený plán by měl být kompromisem mezi výchovným záměrem rodičů a dětskou představou o tom, jak nejlépe strávit tento nejkrásnější čas v roce.

"Je s podivem, že někdy děti chtějí prožít obyčejné události, jako jít s tátou na ryby, ukázat mamince, jak se hledají drahokamy, toulat se jen tak přírodou a povídat si s rodiči," říká sociální pedagožka Zdenka Flugrová z Poradny pro rodinu a děti v Turnově.

A přesto tato dětská přání nejsou mnohdy vyslyšena. "Doporučovala bych všem rodičům, aby se pokusili zjistit, jaké opravdové představy má jejich dítě, a snažili se je splnit," dodává Flugrová. Zavrhnout by neměli především společné aktivity jako výlety a hry.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Boj o post primátora Prahy začíná, strany už jednají o uchazečích

Budova pražského Magistrátu

Sotva skončily volby do Poslanecké sněmovny, strany začínají zbrojit na další. Za deset měsíců vyvrcholí boj o křeslo...

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...

Anestezioložka či autorka kostýmů. Podívejte se, kdo jsou možné první dámy

Prezidentský pár po tanci sklidil potlesk.

Už příští měsíc bude znám nejen nový prezident České republiky, ale i jeho první dáma. Tou se může stát anestezioložka,...Najdete na iDNES.cz