Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

´Zabavený´ Honzík se zotavuje z šoku

  0:01aktualizováno  0:01
Desetiletému Janu Kotanovi, který se zhroutil poté, co si pro něj v pátek přišel do školy otec v doprovodu soudního exekutora, je už lépe. Chlapec se podle lékařů z motolské nemocnice uklidnil a následky prožitého stresu mizí. "V nemocnici ještě zůstane," řekl primář dětské psychiatrie Jiří Koutek.

Tento případ otevřel odbornou i politickou diskusi. Ministryně školství Petra Buzková chce s premiérem Vladimírem Špidlou najít způsob, jak přepsat zákony, aby k "zabavování" dětí v rodinných sporech vůbec nemuselo docházet.

Budoucí ministr spravedlnosti Karel Čermák zase možná prověří nynější legislativu. "Pokud exekutor postupoval v souladu s předpisy, je třeba tyto normy prozkoumat," uvedl.
K exekuci chlapce došlo poté, co jej otec dva roky neviděl, přestože na to měl podle rozsudku právo. Chlapec k otci nechtěl.

Právníci upozorňují, že soudy vlastní rozhodnutí ve sporech o děti nevymáhají. A když už se k tomu odhodlají, bývá na nápravu vztahů v rodině pozdě.

"Rozsudky ve sporech o děti u nás patří k nejméně respektovaným vůbec. Nezačnouli je soudy tvrdě vymáhat, nikdy se to nezmění. K exekucím dětí by ovšem mělo docházet výjimečně. Vykonavatel přece pro dítě nemůže s otcem chodit každých čtrnáct dní," upozornila advokátka Dagmar Raupachová.

Otce vidět nechce 
Na svou "exekuci" desetiletý Jan Kotan asi hned tak nezapomene. Díky péči dětských psychiatrů v pražské motolské nemocnici se však už zklidnil. "Akutní stres pominul, v nemocnici ještě ovšem nějakou dobu zůstane," řekl primář dětské psychiatrické kliniky Jiří Koutek. Chlapcův případ ho šokoval.

"Něco takového jsme tu ještě neměli. Žil jsem v představě, že zabavit lze třeba nábytek, skříň, ale dítě?" pozastavuje se Koutek. Matka syna pravidelně navštěvuje, o víkendu s ní chlapec dokonce strávil několik hodin.

Otce vidět nechce. "Zašlo to příliš daleko, je otázka, zda se vůbec někdy podaří napravit chlapcův vztah k otci," upozornila pracovnice odboru péče o dítě Blanka Exnerová. Tím, že Petr Kotan přišel v doprovodu soudního vykonavatele domoci se svého práva vídat syna, možná Jana ztratil nadobro. Už předtím totiž chlapec při pohledu na otce propadal hysterii a utíkal.

Kotan ho kvůli tomu neměl "půjčeného" dva roky. Jan před soudem řekl, že k otci nechce, protože před ním mluví hrubě o matce. Tvrdí také, že si vzpomíná, jak Kotan jeho matku zbil.

"Pokud je to pravda, měl okamžitě zasáhnout psycholog, který by otci vysvětlil, že se tak před synem mluvit nesmí. Rozhodně za to nelze otce potrestat tím, že už dítě neuvidí," míní dětský psycholog Eduard Bakalář.

Otec se z pátečních událostí zřejmě nepoučil. Chystá se totiž soud vyzvat k další exekuci syna. Že by se mu to povedlo, je poté, co hoch skončil při minulém zásahu v rukou psychiatrů, téměř vyloučeno.

"Nevěřím, že by to soud znovu nařídil. Psychiatři musí vypracovat na chlapce nový posudek a zjistit, zda vůbec lze jeho vztahy k rodičům urovnat," podotkla Exnerová.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Vydražte ve středu na iDNES.cz pivní láhve a pomozte vozíčkářům

Každý rok navrhuje unikátní pivní láhve Pilsner Urquell jiný sklářský designér.

Ve středu od 9:00 se na portálu iDNES.cz uskuteční tradiční vánoční dražba deseti originálních pivních láhví Pilsner...

V tunelech na D8 se měří, ale pokuty za rychlost nikdo nevybírá

Tunel Panenská na dálnici D8, kde je rychlost omezená na 80 kilometrů v hodině.

Řidiči překračující osmdesátku v tunelu Panenská na D8 před hranicemi s Německem se zatím stále nemusejí bát pokut....

Piráti chtějí kvůli bezpečnostním opatřením snížit Hradu rozpočet

Pražský zastupitel Mikuláš Ferjenčík

Pirátská strana navrhne, aby se omezil rozpočtová kapitola Správy pražského hradu. Chtějí tak vytvořit tlak a hrad, aby...Najdete na iDNES.cz