Ústřední vojenská nemocnice v Praze (ilustrační snímek)

Ústřední vojenská nemocnice v Praze (ilustrační snímek) | foto: David Port, MF DNES

Za zmařený projekt na modernizaci ÚVN zaplatí stát až 217 milionů

  • 20
Původně to měla být ukázková spolupráce státu a soukromého investora. Plánované rozšíření pražské Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích se však několikanásobně prodražilo a stát výstavbu nových pavilonů zarazil. Výsledky kontroly NKÚ teď ukázaly, že stát bude přesto muset za projekt zaplatit až 217 milionů korun.

V souvislosti s přípravou projektu daly nemocnice a ministerstvo obrany za poradenské služby 42 milionů korun. Kromě toho se vojenská nemocnice v dodatku ke smlouvě zavázala uhradit soukromému partnerovi jeho dosavadní náklady ve výši 130 milionů korun a další nové náklady do maximální výše 45 milionů korun, vyplývá ze zprávy NKÚ.

"ÚVN věrohodným způsobem neprokázala, proč se k úhradě nákladů soukromému partnerovi zavázala a nevyužila možnost odstoupit od smlouvy z důvodu nesplnění odkládacích podmínek v dohodnutém termínu," uvádí NKÚ ve zprávě. Kontrolní úřad podle svého vyjádření neshledal žádné relevantní důvody, proč by nemocnice měla tyto náklady platit.

Ministerstvo obrany a vedení vojenské nemocnice do poloviny roku 2010 pokračovaly v přípravě realizace projektu bez ohledu na to, že po obdržení nabídek na výběr soukromého partnera bylo zřejmé, že cena stavby vzroste z 1,3 miliardy na 6,4 miliardy korun.

Roční obrat nemocnice je přitom kolem 1,6 miliardy korun. "Obrana ani ÚVN nehodnotily, zda zvýšená finanční náročnost odpovídá jejich finančním možnostem," konstatoval Nejvyšší kontrolní úřad.

Podle NKÚ nemocnice část peněz na výstavbu vynaložila zbytečně, objektivně neprokázala výhodnost realizace projektu a soukromého partnera vybrala v nedostatečně konkurenčním prostředí. Vláda ukončila projekt výstavby nových pavilonů ve vojenské nemocnici v polovině srpna. Konec plánovaného projektu odůvodnila mimo jiné napjatým rozpočtem ministerstva obrany, pod nějž ÚVN spadá.

Přispěla k tomu však i neochota ministerstva financí. To odmítlo pronajmout konsorciu stavební pozemky na 25 let, tedy dobu trvání pronájmu. Podle zákona je to možné jen na osm let - s tím ale předchozí vedení ministerstva obrany ani vláda nepočítaly.

Dalším důvodem bylo vyjádření antimonopolního úřadu, který varoval před možným napadením veřejné soutěže na projekt ze strany neúspěšných uchazečů, pokud by byl projekt kvůli úsporám pozměněn. Šance, že by stát vyhrál, se rovnaly téměř nule a pokuta by byla určitě mnohem vyšší. Stát by musel platit konsorciu i naplánované zisky v následujících letech.

Většinový podílník konsorcia sídlil ve stánku s občerstvením

Původní záměr výstavby odsouhlasila už vláda Mirka Topolánka v roce 2007, soutěž pak vyhrálo konsorcium Prague Military Hospital Concession (PMHC), v němž má čtvrtinový podíl stavební gigant Metrostav. Smlouvu s ním stvrdila úřednická vláda Jana Fischera loni pár dní před volbami.

Firma EC Property, která byla v době zahájení projektu většinovým podílníkem konsorcia PMHC, do srpna 2009 sídlila ve stánku s rychlým občerstvením na čerpací stanici LPG. Pozemek, kde se sídlo firmy nacházelo, patřil bratrům Marku a Lubomíru Podlipným, kteří byli odsouzeni k šestiletému vězení za daňové podvody.

Projekt provázely mediální spekulace o jeho předražení. Původně se totiž hovořilo o celkových nákladech ve výši 800 milionů korun, v průběhu let ale jeho cena několikrát stoupla. V areálu ÚVN se měly postavit podzemní garáže, léčebna pro dlouhodobě nemocné a tříhvězdičkový hotel pro rodiny válečných veteránů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video