Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za zbití Roma dostali policisté podmínky

  13:53aktualizováno  13:53
Cheb - Dvou osvobozujících rozsudků a tří podmíněných trestů se dočkala pětice karlovarských policistů. Podle obžaloby v květnu 2001 zbili v lázeňských lesích Roma Karla Bíllého. Soud v Chebu uznal vinnými tři útočníky, ale dal jim tresty z dolní hranice sazby. To se oběti nelíbí a uvažuje o emigraci.

Policisté byli obžalováni ze zneužití pravomocí a vydírání. Tomáš Mrňák, Pavel Holoubek a Eduard Kalla dostali deset měsíců s odkladem na dva roky. Všichni se okamžitě odvolali, stejně jako státní zástupce.

Policistu Pavla Davida, který své kolegy k Billému přivolal, když ho zadržel v karlovarské čtvrti Doubí u vozu bez poznávací značky, soud zprostil obvinění, stejně jako Petra Nachtigala, který měl ke trojici policistů v civilu přisednout.

Soud neprokázal, že šlo o rasově motivovaný útok, ale přiklonil se k verzi, že policisté chtěli Billému dát "za vyučenou", protože se k nim opakovaně choval arogantně. "Nedokáží se ale ovládnout a u policie nemají, co dělat," uvedl soudce Karel Velek.

Podle vyšetřovatelů David při silniční kontrole přivolal hlídku Pultu centralizované ochrany, aby si s Bíllým vyřídila staré účty. Posila odvezla Roma do lázeňských lesů. Když Bíllý odmítl vystoupit z policejního vozu vytáhli ho policisté z obavy před fyzickým napadením z auta.

Karel Bíllý krátce po vynesení rozsudku uvažoval o emigraci. "Rozsudkem jsem velmi zklamán, zákony platí jen pro někoho. Děsím se toho, až se Pavel David vrátí do služby," řekl Billý.

Policisté nejprve mlčeli
Policisté během procesu nejprve odmítli vypovídat, ale na konci ledna své postoje změnili a promluvili.

"Do lesa jsme jeli proto, že pan Karel Bíllý tam měl mít schované poznávací značky na auto. Na místě, které určil, je nenašel. Nechali jsme ho v lese a odjeli. Chvíli poté jsem si při výkonu služby poranil ruku," uvedl Tomáš Mrňák. 

Tuto verzi potvrdili jeho kolegové Pavel Holoubek a Eduard Kalla, kteří se sice rozhodli vypovídat, odmítli však odpovědět na jakékoli doplňující otázky.

Obhájce: Obžaloba je moc mírná
Právní zástupce poškozeného Jiří Kopal z Ligy lidských práv si při prvním soudním projednávání myslel, že obžaloba je příliš mírná. "Měla by se rozšířit o skutkovou podstatu trestného činu mučení a jiného nelidského a krutého zacházení," řekl tehdy Kopal.

Ve srovnání s jinými případy policejního násilí, které Liga monitoruje, vyšetřovatelé odvedli podle Kopala slušnou práci. Vynesené tresty ho nakonec zklamaly.

"Nejsem přítelem odnětí svobody, ale myslím si, že trest za takto brutální čin veřejných činitelů by měl být vyšší. Práci soudu ale považuji za profesionální, i když není tak odvážný, jak bych si představoval. Odpovídá současným společenským poměrům. Samotný proces je krůčkem k zamezení beztrestnosti policistů v České republice," uvedl Kopal.

Vydírali ho kvůli původu a orientaci
Podle předsedy karlovarské Romské občanské iniciativy Ladislava Bílého šlo o typický lynč kvůli barvě pleti i sexuální orientaci.

"Policisté v uniformě strkali Bíllému pistoli do úst a nadávali mu ty černý buzerante," uvedl Bílý. Toto tvrzení soud označil jako nevěrohodné.

Uznal však posudek znalkyně z oboru zdravotnictví Evy Čechové. Lékařka uvedla, že mechanismus odpovídá tomu, co uvedl poškozený. To jsou opakované údery pěstí, bití tyčí a kopání do těla.

Žalobce: Policejní jednání je nebezpečné
Státní zástupce Václav Opl považuje jednání policistů za vysoce společensky nebezpečné.

"Je naprosto společensky nepřijatelné, aby policisté, jejichž úkolem je chránit bezpečnost osob a majetku, hrubým způsobem porušovali práva a svobody všech občanů. Tedy i občanů, kteří jsou romského původu nebo se v minulosti dostali do rozporu se zákonem," napsal Opl v obžalobě.

Před okresním soudem v Chebu stanulo pět policistů, kteří měli mučit Roma Karla Bíllého. Policisté Tomáš Mrňák, Petr Nachtigal, Pavel Holoubek a Pavel David (zleva doprava) se radí na chodbě se svými advokáty. (21. listopadu 2002)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Řidič se otáčel a nedával pozor, při nehodě se zranili tři lidé

Nehodu v nejdecké Nádražní ulici způsobil řidič hondy, který se otáčel na...

Nepozornost při otáčení na s ilnici se vymstila řidiči na Karlovarsku. Způsobil dopravní nehodu, při které se zranili...

Partneři se ve Zlíně popálili při hašení vánočního stromku

Ilustrační snímek

Poněkud s předstihem si chtěli doma navodit vánoční atmosféru partneři ze Zlína. Zapalování svíček na stromku se jim...

Rozespalé ženě spadla lampička do peřin, škoda je půl milionu

Hasiči zasahují při požáru haly v pražské Vinoři. (5.prosince 2017)

Souhra několika nešťastných náhod způsobila požár rodinného domu v Dolním Újezdu u Litomyšle. Za jeho vznikem stojí...Najdete na iDNES.cz