Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za vyrabování ledové jeskyně zaplatí Němci pokutu

  10:21aktualizováno  13. srpna 12:08
Policie uzavřela po roce vyšetřování případ, při kterém Němci loni v létě zničili unikátní ledovou jeskyni na naučné stezce u Horní Blatné. Za vyrabování ledu a sněhu z chráněné přírodní památky v Krušných horách bude potrestáno šest obyvatel z německého Klingethalu.

Němečtí turisté zničili jeskyni. - Němečtí turisté kradou led z unikátní jeskyně v Horní Blatné. | foto: Miroslav Hák, ČSOP

Němci, kteří použili dvě tuny odvezeného sněhu a ledu v rozhlasové soutěži o stavbu sněhuláka, dostanou příští týden pokutu.

"Policisté zjistili jména, bydliště i rodná čísla všech pachatelů. Případ jsme dostali k vyřízení jako přestupek. Škoda totiž není tak veliká, aby se jednalo o trestný čin," řekl vedoucí odboru životního prostředí na radnici v Ostrově Tomáš Čepelák.

Od policie dostal kompletní ukončený spis. "Horní hranice za přestupek, který prokázala obyvatelům Klingenthalu, je pro fyzickou osobu až padesát tisíc korun. Rozhodnutí o výši pokuty vydám příští pondělí," řekl Čepelák.

Radnice si čile vyměňuje se skupinou Němců dopisy. Šestice obyvatel Klingethalu v korespondenci mimo jiné argumentuje tím, že celá věc je po roce promlčená. Němci se však podle ostrovské radnice mýlí.

Vedoucí odboru životního prostředí totiž říká, že policisté bezmála půl roku šetřili zásah do přírody jako trestný čin. A tato doba se do promlčení nezapočítává.

Otevřená ledová jeskyně je na dně cínového dolu. Po staletí sloužila lidem jako celoroční zásobárna ledu. Po bitvě národů u Lipska proti Napoleonovým vojskům v roce 1813 vojáci z průrvy odvezli šest fůr ledu, kterým ošetřovatelé mírnili bolest raněných.

V těchto dnech leží v jeskyni zbytky špinavého sněhu. Příroda ledovou vrstvu nenahradila. Potvrdili to ochranáři přírody, kteří mají chatu u naučné stezky Vlčí jámy. "Led a sníh po loňském narušení klimatu roztál. Budeme muset čekat nejméně pět až šest zim, než se přírodní úkaz v jeskyni obnoví," předpokládá šéf ochranářů Miloš Hák.

Rozhodnutí o výši pokuty by měli dostat Němci příští týden. Mají dvě možnosti. Buď peněžitý trest do měsíce uhradí, anebo se můžou do dvou týdnů odvolat ke Krajskému úřadu v Karlových Varech. Tomáš Čepelák nechce předjímat. Nemyslí si však, že kraj pokutu zruší. "Policie totiž vyšetřila případ zodpovědně a usvědčila konkrétní pachatele," uvedl.

Led vyplenila loni v červenci skupina německých turistů. Ráno přijela německá dodávka s plachtou, čtyři mikrobusy a další dvě auta. Skupina asi pětatřiceti Němců měla kbelíky a další nářadí. Nakonec se ukázalo, že za vše mohla rozhlasová soutěž o nejlepšího sněhuláka. Odvysílala ji stanice z Lipska. Soutěžící museli postavit sněhuláka do tří hodin. - více zde

13. srpna - Každý ze šestice německých turistů dostane pokutu patrně přesahující 25 tisíc korun. O sankci za porušení zákona o ochraně přírody rozhodl ve správním řízení Městský úřad v Ostrově. Potvrdil to vedoucí odboru životního prostředí Tomáš Čepelák.

"Škoda nebyla tak veliká, aby se jednalo o trestný čin," vysvětlil. Zároveň ale odmítl říci, jaká je přesná výše pokuty, protože rozhodnutí ještě nenabylo právní moci.

"Rozhodnutí jsme dnes odeslali do německého Klingenthalu, odkud provinilci jsou. Dostat by ho měli ještě tento týden. Pak už bude záležet na nich, zda se odvolají, nebo pokutu zaplatí," poznamenal.

Zdroj: ČTK

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Zmanipuloval jsem Bingo, přiznal se soudu muž, který byl 22 let na útěku

Pavel Fantyš u Městského soudu v Praze (11. prosince 2017).

Pavel Fantyš, který se 22 let skrýval před spravedlností v zahraničí, v pondělí u soudu přiznal, že v roce 1995...

Ve Stříteži hořel rodinný dům a automobil. Škoda je přibližně dva miliony

Ve Stříteži u Jihlavy v pondělí ráno hořel rodinný dům a vedle stojící...

Ve Stříteži u Jihlavy ráno hořel rodinný dům. Plameny poškodily zejména garáž, pokoj nad garáží a krov. Kromě toho...

Kvůli havárii vody se v brněnské Líšni sesunul svah, s sebou vzal dvě auta

Kvůli havárii vody se v Brně-Líšni sesunul svah, který s sebou sebral i dvě...

Od brzkého rána zasahují hasiči v brněnské Líšni. Prasklo tam potrubí a voda podemlela svah, který se sesunul. Kromě...Najdete na iDNES.cz