Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za vydání Mein Kampf padlo obvinění

  7:59aktualizováno  7:59
- Vydavatele neokomentované Hitlerovy knihy Mein Kampf (Můj boj) Michala Zítka obvinil vyšetřovatel z propagace a podpory nacismu. Zítko Lidovým novinám potvrdil, že obvinění dostal. "Je tam odstavec, který pouze popisuje, že jsem vydal tuto knihu, a tím jsem spáchal trestný čin podpory a propagace hnutí směřujících k potlačování menšin," řekl listu. Za tento trestný čin mu u soudu hrozí od tří do osmi let vězení.

Zítko soudí, že jde o "klasický politický proces".

Policie podle něho postupuje podle přání vlády. "Vláda prohlásila, že mě zavře, a nyní chladnokrevně postupují podle svého prohlášení," řekl Lidovým novinám. Poznamenal, že spoléhá na soud, neboť se domnívá, že soudy jsou nezávislé.

Policie se zajímá o Mein Kampf (19. května 2000)
Policie prošetří, zda vydání knihy není trestným činem. "Nejprve se bude posuzovat obsah knížky a až potom trestní odpovědnost osob, jejichž okruh zatím předem nelze vymezit," konstatovala státní zástupkyně Zdeňka Galková.

Policie nejprve ověří, zda kniha skutečně představuje autentický text Hitlerova "díla", jak to tvrdí nakladatel, a vyhodnotí, jestli vydání obsahuje pasáže, které lze považovat za šíření rasové či národnostní nenávisti.

Mluvčí policejního prezídia Ivana Zelenáková sdělila, že policie si nechá zpracovat odborné stanovisko. "Rozhodující, zda jde o trestný čin či nikoliv, však musí sdělit státní zastupitelství," řekla.

Právníci se však domnívají, že asi bude velmi obtížné prokázat nakladateli spáchání trestného činu. Muselo by se mu dokázat, že knihu vydal s úmyslem šířit ideje rasové či národnostní nenávisti.

Advokát Josef Lžičař se ovšem domnívá, že by vyšetřovatel nebo státní zástupce mohl nakladatele pro podezření z podpory a propagace hnutí směřující k potlačení práv a svobod občanů obvinit, aby se posoudily jeho motivy.

Zítko nečeká, že se z knihy stane bestseller. Odhaduje, že z nákladu 10 tisíc se prodá tak 800.

Někteří knihkupci váhají, zda ji objednat. "Jsem rozpačitý, ještě si to musím rozmyslet," uvedl třeba Rudolf Pěnkava z teplického knihkupectví ERB.

Od konce války jde poprvé o neokomentovaný překlad
Jde poprvé o úplný, a především nekomentovaný překlad vydaný v Evropě od konce druhé světové války. Právě to, že nakladatelství Otakar II. nedoplnilo dílo o historické souvislosti, pokládají zástupci Židů a bojovníci proti fašismu za skandální a přejí si zákaz prodeje.

Ředitel nakladatelství Michal Zítko obhajuje svůj obchodní tah tím, že jde o zdrojovou knihu, a nikoli o spis současného nacisty. "Je to historický dokument o mrtvém člověku a o režimu, který skončil tak, jak skončil, a způsobil to strašlivé zlo, které způsobil," prohlásil Zítko.

Ředitele Židovského muzea v Praze Lea Pavláta však vydání knihy bez komentáře značně znepokojilo. "Je velký rozdíl, zda je taková kniha odborně a objektivně komentovaná, či nikoli. V prvním případě má čtenář možnost nahlédnout zločinnou ideologii v historických souvislostech, zatímco ve druhém může jít o čirou inspiraci pro neonacisty," říká Pavlát.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...

Znalec: Projevy Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu

Adam Bartoš a jeho Národní demokracie se soudí se státem kvůli zprávám o...

Projevy předsedy krajně pravicové Národní demokracie Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu, uvedl u...

O nás bez nás, rozčílil starostu Svitav krajský návrh na odklon kamionů

Srážka tří aut zkomplikovala dopravu ve Svitavách. (25. 5. 2017)

Zastupitelstvo Pardubického kraje za normálních okolností funguje jako tichá a bezchybná hlasovací mašina, která všemi...Najdete na iDNES.cz