Za vybíravost dětí může evoluce

Děti jsou podle britských vědců zřejmě "naprogramovány" k nespokojenosti s jídlem, které dostanou. Vybíravost má prý evoluční základ vytvořený k tomu, aby děti chránil před možnou újmou. Odmítání určitého druhu stravy je tak pečlivě řízenou strategií, jak se těmto potravinám vyhnout, píše web BBC.

Vědci se dotazovali 564 matek s malými dětmi a zjistili, že děti obecně odmítají stejné jídlo - zelenou zeleninu, maso a ovoce - tedy potraviny, které byly historicky nejnebezpečnější.

Na počátku historie lidstva byla konzumace zeleniny a ovoce kvůli přítomnosti toxinů v mnoha rostlinách riskantní, zatímco maso představovalo velké riziko kvůli otravě, neboť nebylo uchováváno v chladu.

"U lidí se tak vytvořil smysl být v mladším věku velmi podezíravý k určitým druhům potravin a věřit tak pouze jídlům, které už dříve okusil," řekla Lucy Cooková z londýnské univerzity.

Velmi malé děti často dají do pusy takřka cokoli, avšak do dvou let mnoho z nich začne dělat drahoty a nechtějí jíst to, co už dříve jedly. Takové chování je označováno jako neofobie a vyskytne se do určité doby téměř u všech dětí, i když u některých více a u některých méně.

Cooková zkoumala, co děti odmítají nejvíce, a dotazovala se matek na jejich vlastní jídelní návyky a na návyky jejich dětí. Zjistila, že tzv. neofobické děti často konzumují velmi malé množství zelené zeleniny, masa a ovoce, ale normálně jedí třeba rajčata, obiloviny, sušenky, brambůrky nebo koláče. Čím více dítě u jídla vyvádí, tím méně jí "potenciálně nebezpečné" potraviny.

Závěry výzkumu místo toho, aby ospravedlnily právo dětí odmítat určité jídlo, tak mohou spíš pomoci jejich rodičům. "Pokud děti vidí své rodiče jíst určité jídlo před tím, než se s ním setkají samy, může je to ujistit, že by jim jen s malou pravděpodobností mohlo uškodit," radí Cooková.

Ředitel výzkumu rakoviny na londýnské univerzitě doktor Lesley Walker pak vyzývá rodiče, aby povzbuzovali své děti ke konzumaci ovoce a zeleniny. "Až třetině případů rakoviny se může předejít zlepšením stravy, zejména zvýšenou spotřebou zeleniny a ovoce."

Zároveň dodává, že lidé si vytvoří jídelní návyky velmi brzy a pak je obtížné je později přesvědčit, aby jedli zdravěji.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video