Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za vstup do katedrály svatého Víta se bude znovu platit, rozhodl Hrad

  20:01aktualizováno  20:01
V katedrále svatého Víta na Pražském hradě budou od začátku srpna návštěvníci znovu platit vstupné. Zadarmo se dostanou jen do malé části u vchodu do katedrály. Historická část bude přístupná pouze se vstupenkou na některý z prohlídkových okruhů.

Za vstup do chrámu se bude znovu platit. | foto: Martin MrázMF DNES

"Opatření zamezí tvorbě dlouhých front a urychlí prohlídky katedrály. Vstupné v rámci okruhů se nezmění," vysvětlil František Kadlec ze Správy Pražského hradu.

Lidé, kteří zaplatí za prohlídku v rámci jednoho ze dvou okruhů, se podle něj navíc do katedrály dostanou rychleji a budou si moci prohlédnout celou historickou část budovy.

Výše vstupného se nezmění. Za prohlídku velkého okruhu, který zahrnuje Starý královský palác, baziliku sv. Jiří nebo Obrazárnu Pražského hradu, zaplatí turisté 350 korun. Malý okruh čítající třeba Starý královský palác vyjde na 250 korun.

Za návštěvu jedné z turisticky nejvyhledávanějších památek se v minulosti platilo jen od září 2006 do dubna 2007, kdy se o chrám starala církev. Tehdy vstupné přišlo na stokorunu a církev z něho platila údržbu katedrály. Zdarma se lidé dostali jen do hlavní lodi za vchodem do chrámu, za historickou část památky, věž i kryptu si museli připlatit.

Když chrám po rozsudku Nejvyššího soudu přešel pod Správu Pražského hradu, vstupné se zrušilo úplně. Památku ale zavalily davy turistů, které má znovu zavedené vstupné pomoci regulovat.

Spory o katedrálu vedly sedmnáct let. Stát se s církví letos po nástupu nového pražského arcibiskupa Dominika Duky dohodl na tom, že chrám bude ve společné péči.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zákaz alkoholu ve Sněmovně už neplatí. „Poslanci jsou dospělí lidé“

Panák pálenky

Při schůzích Sněmovny se opět může ve všech restauračních zařízeních v budovách dolní komory podávat alkohol. Předseda...

Obviněný pražský imám, zítřejší demise a bezmocný autobus v Brně

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, proč byl obviněn bývalý pražský imám, co říká opozice o druhém pokusu na...

Europoslanec Ježek se rozešel s ANO. Telička hnutí kritizuje za vlastní gól

Europoslanec Petr Ježek (na snímku z 24. února 2014)

Europoslanec Petr Ježek ukončil spolupráci s ANO kvůli odlišným názorům na podporu prezidenta Miloše Zemana ve volbách...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz