Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za vším byli dobří známí

aktualizováno 
Nemít známosti na Kočárníkově ministerstvu financí, nemít "své" lidi ve vedení Komerční banky, nikdy by se impériu Petra Smetky s názvem H-Systém nepodařilo získat miliardy korun a následně zkrachovat. Případ, na který dodnes se vztekem vzpomíná přes tisíc podvedených klientů, kteří obětovali celoživotní úspory s vidinou dostupného bydlení, nemá dodnes jasné vysvětlení. Nové informace MF Dnes vnášejí do tohoto vleklého případu opět více světla.

Díky novým informacím, které MF DNES získala, je možné neúspěšný projekt H-Systému označit za důsledek klientského systému, který fungoval mezi podnikateli, bankéři a politiky v polovině devadesátých let. S ním bývala spojována hlavně Investiční a Poštovní banka, ovšem nevyhnuly se mu ani ostatní peněžní ústavy.

V tomto případě na Smetkovy projekty doplatila (kromě klientů H-Systému) Komerční banka, která nenávratně přišla o více než jednu miliardu korun. Přitom lidé, kteří se přímo podíleli na poskytování velkých a od počátku podezřelých úvěrů pro Smetkovy firmy, jsou dodnes na vlivných postech: v jiných bankách či státních úřadech.

Hrobové ticho zúčastněných
Kde, u koho a proč skončily peníze odčerpané z finančních ústavů, dodnes nikdo nevysvětlil: Smetka, který je ve vazbě, se odmítá s policií bavit. Mlčí i další představitelé Smetkových firem, které chtěl dokonce před dvěma měsíci kdosi zastrašit výbušninami zaslanými v dopisech.

Ty, kteří se na poskytování pochybných úvěrů Smetkovi podíleli, vleklé policejní zkoumání dodnes nijak neohrozilo. Vyšetřování se totiž zaměřuje hlavně na odírání klientů H-Systému, poškození Komerční banky, případně jiných peněžních ústavů, je na vedlejší koleji.

Pro Petra Smetku byl životně důležitým (a přitom dodnes v souvislosti s kauzou H-Systém opomíjeným) člověkem bývalý náměstek pražské pobočky Komerční banky Vladimír Gulla, nyní náměstek První městské banky. To on režíroval poskytování úvěrů dceřiným firmám Smetkova impéria.

H-Systém byl pro banky VIP klient
Do prostředí VIP osob neboli podnikatelů, kteří měli v bankách dveře dokořán, Smetku přivedli ministr financí Ivan Kočárník (dnes člen vedení České pojišťovny) a ministrův náměstek Miroslav Purkyně (donedávna ředitel První městské banky).

Pracovnice úvěrového oddělení Komerční banky Lenka Šálková do policejních protokolů, do kterých měla MF DNES možnost nahlédnout, uvedla: "Společnost H-Systém byla vedena jako společnost VIP, to znamená, že se jí poskytovaly velké úvěry. Měla v bance otevřené dveře. Kdo ji do VIP zařadil? Nevím. Byla to zřejmě záležitost vedení." Na počátku bylo zřejmě jen okouzlení Smetkovými nápady.

Smetkovo charisma otevíralo mnohé dveře
Podnikatel provozoval realitní kancelář (1. Česko-americká realitní společnost) a chystal velkolepé projekty včetně výstavby cenově dostupného bydlení, třetího trhu cenných papírů a loterie LOTO. "Všechno to vypadalo perfektně. Měl to dokonale vymyšlené, všechny nás ohromil svými nápady," říká i s odstupem času Purkyně.

Perfektní to však nebylo. Smetka připravoval současně projekty bydlení, loterie i obchodování s cennými papíry, do všeho investoval stamiliony korun. Právě přesuny peněz mezi jednotlivými Smetkovými aktivitami vedly k pádu celého impéria a ke zhroucení H-Systému, který se přitom chlubil základním jměním 1,7 miliardy korun.

Purkyněho se Smetkou seznámil přímo tehdejší ministr financí Kočárník. Souviselo to se Smetkovou žádostí, aby Purkyně coby odpovědný náměstek ministra vydal licenci k provozování chystané loterie.

Ivan Kočárník na otázku, čím ho Smetkovy nápady zaujaly a proč jim vycházel vstříc, prostřednictvím elektronické pošty odpověděl stručně: "Udělování licencí byla věc profesionálního aparátu, nikoliv ministrovou libůstkou."

Náměstek Purkyně, který s manželkou dokonce určitý čas zvažoval, že si od Smetky pořídí byt, nakonec Smetkovi licenci k loterii vydal a delší dobu s ním vyjednával i o spuštění třetího trhu cenných papírů. Z toho však posléze sešlo. 

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Najdete na iDNES.cz