Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za vraždu synovy přítelkyně padlo 12 let

  15:55aktualizováno  15:55
Dvanáct let vězení a protialkoholní léčba - takový trest uložil Krajský soud v Hradci Králové sedmapadesátileté ženě z Hlinska. Věřa Kristlová loni zavraždila synovu přítelkyni. Chtěla zabít i přítele Michala Šipa. Hrozilo jí až patnáct let vězení.

Věra Kristlová rozsudku nevěřila. "Neudělala jsem to," hájila se v závěrečné řeči.

Podle obžaloby šestačtyřicetiletý přítel obžalované Michal Šip a o rok mladší přítelkyně syna Kristlové Jana Zitová popíjeli loni 11. října v domě známého v Hlinsku na Chrudimsku.

Kde oba budou, se Kristlová dozvěděla už v ten den ráno, když spolu odcházeli z bytu, kde všichni společně bydleli. Než za nimi obžalovaná vyrazila, vypila pár panáků vodky.

Tragédie se odehrála kolem půl druhé odpoledne. "Spící Zitovou napadla nožem v úmyslu ji usmrtit. Bodla ji celkem šestkrát a napadla i Šipa. Žena na následky zranění zemřela. Kristlová z místa činu před bránícím se Šipem utekla," popisovala státní zástupkyně Lenka Faltusová.

Senát krajského soudu se přiklonil k verzi uvedené v obžalobě. "Verze přednesená státní zástupkyní odpovídá realitě. Soud považuje jednání obžalované za prokázané," uvedl předseda senátu krajského soudu Jiří Vacek.

Obžaloba stavěla na výpovědi svědků a na závěrech znaleckého posudku z oboru soudního lékařství vyjadřující se ke zranění Zitové a Šipa.

"Důležitým důkazem je i to, že zbytek nože, který měla obžalovaná v tašce, je jedním celkem s dílem nože objeveným v těle zavražděné. Dalším důkazem je biologická expertíza ztotožňující DNA na místě činu s obžalovanou Kristlovou," uvedla Faltusová.

Obžalovaná u soudu vinu odmítla. Přiznala, že v kritický den alkohol popíjela a zmínila i odchod Šipa s přítelkyní jejího syna, který byl v té době ve vězení.

"Když jsem tam přišla, Zitovou jsem tam neviděla. S Šipem jsem se pohádala a on mne uhodil. Probrala jsem se až v nemocnici. V domku jsem byla asi pět minut. Vypila jsem čtyři decky vodky v kombinaci s léky, které užívám," hájila se Kristlová.

"Neviděl jsem Kristlovou vejít dovnitř. Vzbudil jsem se, až když jsem dostal nůž do zad. Řekl jsem jí: Ty jsi mne bodla? A ona na to, já ti dám, ty svině! Venku jsem ji vzal pohrabáčem přes hlavu. Pak jsem se vrátil. Se Zitovou jsem nikdy nic neměl. Byla to kamarádka. Když mne bodla, Zitová ležela vedle," líčil svoji verzi Šip.

Kristlová s Šipem spolu žili ve společné domácnosti, jejich soužití bylo podle obžaloby konfliktní ovlivněné nadměrným pitím alkoholu.

Rozsudek není pravomocný, státní zástupkyně si ponechala lhůtu a obhájce se na místě odvolal. "S rozsudkem nesouhlasíme. Nepodařilo se prokázat, kdo vraždil," uvedl obhájce Vladimír Šír. Případem se bude zabývat Vrchní soud v Praze.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Žena chtěla po pražských strážnících otevřít kradené auto, zadrželi ji

Jako první byli na místě střelby v Napajedlích městští strážníci.

Na parkovišti u nákupního centra v Chlumecké ulici v Praze 14 požádala o pomoc strážníků žena, která si zabouchla klíče...

U nákupního centra unikla kyselina, nadýchalo se sedm lidí

Voda pro Prahu - Vodní nádrž Želivka

U děčínského obchodního centra unikla odpoledne kyselina peroctová. Sedm lidí se nadýchalo výparů této žíraviny,...

Lékař souzený za výměnu krve kvůli jízdě v opilosti má mírnější trest

Obžalovaný lékař Michal Kravec s obhájcem u domažlického okresního soudu. (14....

Domažlický soud zmírnil trest bývalému primáři chirurgie tamní nemocnice. Michal Kravec už dříve dostal podmínku,...

Najdete na iDNES.cz