Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za vraždu školačky padl výjimečný trest

  12:30aktualizováno  12:30
Hradec Králové - Za vraždu devítileté dívky na Královéhradecku udělil soud mladíkovi výjimečný dvacetiletý trest. Jednadvacetiletý Jan Voltr školačku bodl nožem do břicha. Tělo pak ukryl v sudu, aby zamaskoval sexuální útok. Voltrův obhájce si po vynesení rozsudku ponechal lhůtu na odvolání.

Po rozsudku v soudní síni ostře kontrastoval pláč některých členů rodiny s ledově chladným vystupováním obžalovaného, který u soudu vinu odmítl.

"Narozdíl od obhajoby nepřímé důkazy tvoří ucelený řetězec, které obžalovaného usvědčují jako jediného pachatele. Vražda navazovala na pohlavní zneužití, po kterém obžalovaný dívku ze strachu odstranil," prohlásila předsedkyně senátu královéhradeckého krajského soudu Anna Bímová.

"Výjimečný trest odpovídá zjištěným skutečnostem. Znalci z odvětví psychologie a psychiatrie uvedli, že resocializace je obzvláště stížená. Žádným způsobem nenapomohl k objasnění trestného činu, měnil své výpovědi. Jedinou polehčující okolností je, že dosud vedl řádný život," uvedla krajská státní zástupkyně Renáta Vesecká.

Dívka přišla za kamarádkou
Tragédie se odehrála loni 26. srpna na zahradě domku v Praskačce na Královéhradecku, ve kterém obžalovaný žil s rodiči a sourozenci. Ze stejné obce byla i vrahova oběť.

Dívka přišla na návštěvu ke své kamarádce, sestře obžalovaného. Nejdřív si hrály na zahradě na schovávanou, do hry se po chvíli zapojil i obžalovaný. Když Voltr s dívkou zůstal na zahradě sám, pohlavně jí zneužil a ze strachu z prozrazení jí kolem třetí hodiny odpoledne bodl devíticentimetrovým kuchyňským nožem do břicha.

Bezbranná dívka na místě zemřela. Vrah ppoté tělo ukryl do umělohmotného sudu v seníku na zahradě domu, kde žil.

Rozsudek není pravomocný, protože Voltrův obhájce, který pro svého klienta navrhoval zproštění obžaloby, si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

"Například nebyly nalezeny jeho otisky prstů ani žádné krevní stopy na místě činu, což je v rozporu s verzí, jak k činu podle obžaloby mělo dojít," dodal obhájce Jaroslav Veska.

Znalci: Voltr je nevyrovnaný a agresivní
Motivem brutálního činu je podle krajské státní zástupkyně snaha zakrýt sexuální delikt. Voltr prý dívku bodl poté, co ji pohlavně zneužil a bál se, že bude odhalen. To potvrdil i znalec z oboru psychologie.

"Obžalovaný se zřejmě rozhodl dívku usmrtit v průběhu sexuálního útoku. Měl strach z odhalení. Ke spuštění agrese přispěla i porucha jeho osobnosti projevující se agresivitou," uvedl znalec z oboru psychologie Karel Netík.

Podle znalce je intelekt obžalovaného na spodní hranici průměru a označil Voltra za nezralou a nevyrovnanou osobnost s rysy agresivity.

Psycholog také uvedl, že muž účelově zkresluje své výpovědi ve svůj prospěch a neprojevuje nad smrtí dívky žádnou lítost.

Voltr během přípravného řízení několikrát svoji výpověď změnil. Bezprostředně po činu policistům řekl, že dívku probodl srpem, později vše popřel s tím, že s vraždou nemá nic společného, nebo že jí zabil někdo jiný.

"Vzhledem k absenci lítosti a pocitu viny i poruše osobnosti je prognóza resocializace do společnosti extrémně nepříznivá, není však vyloučená," dodal Netík.

Po dívce pátrala dvacítka policistů
Dívka se ztratila 26. srpna. Pátralo po ní dvacet policistů a ke startu byl připraven i vrtulník s termovizí.

Policisté však tělo školačky našli dřív. Mrtvolu objevil otec obžalovaného mladíka v plastikovém sudu v hospodářské části svého domu přímo v obci. (Více o pátrání a vyšetřování vraždy čtěte zde.)

Za vraždu 9leté dívky na Hradecku udělil soud mladíkovi výjimečný 20letý trest. Bodl ji do břicha. Tělo ukryl v sudu, aby zamaskoval sexuální útok. (6. června 2003)

Za vraždu 9leté dívky na Hradecku udělil soud mladíkovi výjimečný 20letý trest. Bodl ji do břicha. Tělo ukryl v sudu, aby zamaskoval sexuální útok. (6. června 2003)

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Policie obvinila pět lidí z dotačního podvodu při stavbě centra v Hluboké

Relaxační a regenerační centrum v Hluboké nad Vltavou zahájilo provoz v roce...

Policisté obvinili pět lidí z dotačního podvodu při stavbě Relaxačního a regeneračního centra v Hluboké nad Vltavou....

OBRAZEM: Plameny, kouř a lidé na římsách. Podívejte se na zásah v hotelu

Hlášení o požáru v hotelu Eurostar David v pražské Náplavní ulici dostali...

Hlášení o požáru v hotelu Eurostar David v pražské Náplavní ulici dostali operátoři v sobotu v 18:03. O tři minuty...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Najdete na iDNES.cz