Za vraždu bezdomovkyně padl přísnější trest, deviant si odsedí 17 let

  16:36aktualizováno  16:50
Za brutální vraždu a znásilnění bezdomovkyně výjimečný sedmnáctiletý trest. Tak rozhodl Vrchní soud v Olomouci, když potrestal sexuálního devianta za vraždu v Nezamyslicích na Prostějovsku z roku 2007. Slovák Peter Pohlodko surově zbil a znásilnil 60letou ženu, která později zraněním podlehla.

Peter Pohlodko u soudu v Olomouci (25. května 2009) | foto: Vladislav GalgonekČTK

Pro 25letého mladíka, jenž trpí sexuální poruchou a bude se proto muset podrobit i povinnému léčení, rozsudek znamená prodloužení pobytu v nejtěžší věznici o tři roky. Krajský soud ho totiž původně potrestal čtrnáctiletým žalářem.  - čtěte Slovák v drážním domku znásilnil a zabil bezdomovkyni, dostal 14 let 

Vrchní soudci však souhlasili s názorem žalobců, podle kterých si Pohlodko za brutální vraždu zasloužil výjimečný trest. Mimo jiné i proto, že ženu zabil, aby unikl trestu za znásilnění. Tím, že ji nechal ležet nahou v promrzlém domku, jí podepsal rozsudek smrti, podle lékařů neměla šanci přežít.

"Na návrh státního zástupce jsme překvalifikovali trestný čin z vraždy 'prosté' na vraždu spáchanou zvlášť surovým způsobem a v rámci přísnější sazby jsme obžalovanému nově uložili výjimečný trest sedmnácti let vězení," řekl mluvčí vrchního soudu Petr Angyalossy.

Tělo šedesátileté ženy, která žila mezi bezdomovci, objevili předloni v listopadu lidé v drážním domku u místního nádraží, kde občas přespávala. O její občasné "adrese" věděl také Pohlodko, který v té době v Nezamyslicích pracoval jako dělník a bydlel ve vesnici u své tety. S příbuznou se 13. listopadu pohádal, opil se a vzpomněl si na obyvatelku drážního domku.

Sám už během procesu u krajského soudu vypověděl, že v něm vztek po hádce s tetou vyvolal sexuální vášeň. Proto vyrazil za bezdomovkyní. V domku ji nejdřív zkopal do bezvědomí a poté znásilnil. Umírající ženu zaházel hromadou oblečení a odešel. Těžce zraněná bezdomovkyně po několika hodinách zemřela.

Vrah policii unikal skoro osm měsíců, detektivové ho zatkli loni na přelomu června a července. Pohlodko se nakonec při výslechu přiznal, což nakonec byla také jeho jediná polehčující okolnost.

Podle soudních znalců mladík trpí poruchou, kvůli níž je pro své okolí nebezpečný, a musí se léčit. Krajský soud mu původně nařídil ochranné sexuologické léčení, vrchní soud ale změnil i tuto část rozsudku a Pohlodkovi nařídil takzvanou zabezpečovací detenci - tedy pobyt v ústavu určeném pro pachatele nejtěžších zločinů, u nichž ochranné léčení nemá smysl (pokud například léčbu bojkotují - když začnou spolupracovat, přesunou se do běžné léčebny) nebo nedokáže zabezpečit ochranu společnosti.

"Na základě dodatečných výslechů znalců z odvětví psychiatrie a sexuologie jsme zpřísnili i v části týkající se ochranné léčby, neboť ta by nevedla k dostatečné ochraně společnosti," dodal Angyalossy.

Autoři: ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Ďuričko žaluje nevděčnou dceru. Dal jí domy za miliony, ona ho zavrhla

Bohumír Ďuričko v Justičním areálu Na Míčánkách

Bývalý pražský hoteliér Bohumír Ďuričko, který dostal 12,5 roku za vraždu Václava Kočky mladšího a z věznice byl...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

Další z rubriky

Při nehodě na dálnici D6 zemřel spolujezdec, řidič jel na letních gumách

Při tragické nehodě na dálnici D6 zemřel spolujezdec.

Při noční nehodě na dálnici D6 na Sokolovsku přišel o život osmadvacetiletý spolujezdec. Řidič, který měl zákaz řízení...

VIDEO: Opilá řidička nabourala stojan na benzince a hned šla pro alkohol

Opilá řidička nabourala stojan na benzince

Pro alkohol na benzinku vyrazila pětačtyřicetiletá žena. Jenže sama už měla dost popito, když ráno sedala za volant. Na...

Speciální jednotka zatkla v pražském bytě šéfa černohorského gangu

Ilustrační snímek

Čeští policisté zadrželi v noci na čtvrtek v Praze jednu z nejhledanějších postav černohorského podsvětí. Vůdce...

Najdete na iDNES.cz