Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za vězeňský masakr dostal policista 632 let

  10:22aktualizováno  10:22
Bývalý policejní náčelník byl v brazilském Sao Paulu shledán vinným z rozpoutání největšího vězeňského masakru v této latinskoamerické zemi. Soudní porota se shodla na tom, že plukovník Ubiratan Guimaraes je zodpovědný za smrt 102 vězňů, když v roce 1992 nařídil, aby jeho speciální přepadové komando zasáhlo při vzpouře ve státní věznici Carandiru v Sao Paulu.

Při této policejní akci přišlo o život 111 vězňů a na pěti dalších byl spáchán pokus o vraždu.

Guimaraes byl odsouzen k 632 letům vězení, ačkoli podle brazilských zákonů může strávit za mřížemi maximálně třicet let.

Guimares se hájil tím, že jeho policisté se dostali do bojů s vězni, kteří proti nim útočili ohněm. Až poté prý začali v sebeobraně střílet. Žádný z jeho mužů však nebyl zraněn a v rozsáhlém vězeňském zařízení bylo nalezeno pouze několilk zbraní.

Vězni byli popraveni
Podle svědků a soudního experta byli mnozí z vězňů zastřeleni popravčím stylem nebo byli zastřeleni přes mříže svých cel, když se pokoušeli schovat za matracemi z postelí. Mnozí neměli žádný oděv, což je podle ochránců lidský práv jasný znak toho, že se chtěli vzdát.

Organizace na ochranu lidských práv v Brazílii rozsudek přivítala s tím, že tento proces alespoň částečně vnese světlo do násilných praktik neblaze proslulé policie.

Podle Renata Simoese, saopaulského právníka, je rozhodnutí soudu obrovským krokem vpřed na cestě k demokracii v zemi. "Je třeba počkat, jak dopadne odvolání, ale i tak lze už nyní říci, že jde o mimořádně pozitivní krok k ukončení do nebe volající beztrestnosti brazilské policie," zdůraznil Somoes.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Jsme p*del světa, přijeďte se podívat, láká Zambie na Trumpova slova

Přehradní nádrž Kariba, která se nachází v Zambii na řece Zambezi.

Prostořeký prezident USA Donald Trump si nedávno opět nedal pozor a označil africké a další chudé státy za „p*dele...

Unijní právo už nebude nadřazeno britským zákonům, odsouhlasili poslanci

Ilustrační snímek

Poslanci Dolní sněmovny britského parlamentu ve středu v souvislosti s chystaným odchodem z Evropské unie odsouhlasili...

NATO změní velitelskou strukturu, kvůli Rusku i teroristům

Předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel (uprostřed), vrchní velitel...

Vojenský výbor NATO složený z náčelníků šábů jednotlivých členských zemí podpořil změny na úpravy velitelské struktury...

Najdete na iDNES.cz