Za ministra se postavilo i vedení jeho Věcí veřejných, které přijalo Dobešovo vysvětlení problému.

Za ministra se postavilo i vedení jeho Věcí veřejných, které přijalo Dobešovo vysvětlení problému. | foto: Markéta Šubrtová, iDNES.cz

Za většinu chyb při čerpání peněz z EU mohou předchůdci, uvedl Dobeš

  • 96
Ministr školství Josef Dobeš ustál krizi s hrozícím pozastavením čerpání peněz z programu Evropské unie vyhrazeného na vzdělávání. Po schůzce s premiérem Nečasem Dobeš řekl, že problém je jen technický a má řešení. Výsledky auditu zveřejnil a slíbil do tří měsíců tok peněz obnovit. Za většinu chyb může podle něj bývalé vedení resortu.

Premiér Nečas podle Dobeše evropským fondům "rozumí a chápe, že celá věc je pouze technická". Už ráno Dobeš vysvětloval, oč jde, vedení své mateřské strany Věci veřejné.

Klaus mladší u Dobeše skončil

Ředitel soukromé školy Porg Václav Klaus mladší končí na ministerstvu školství, kde radil Josefu Dobešovi. Smlouva mu skončila k 31. prosinci a Klaus už ji, údajně kvůli vytíženosti, prodlužovat nechce. Ministr Dobeš by smlouvu s Klausem naopak rád prodloužil a s ředitelem prestižní školy nadále spolupracoval. Uvedl to v Lidových novinách.

Klaus přijal nabídku spolupracovat s ministerstvem i kvůli přehnané byrokratizaci školství. "Ze školského zákona zmizela řada věcí, která otravovala ředitelům škol život, od školských rad až po různé sebeevaulace. Takže pár věcí se povedlo a já jsem na ten svůj pidiúvazeček ani větší ambice neměl," hodnotil v LN svou práci Klaus. Na čem se ti dva naopak neshodli, je ministrův plán na změnu financování regionálního školství. Nejvíce peněz mají od roku 2013 dostávat školy s ideálně naplněnými třídami, což se Klausovi nezamlouvá.

"Svoji argumentaci obhájil. Řada vytýkaných neduhů je staršího data, z dob Dobešových předchůdců z let 2008 a 2009," vysvětlila místopředsedkyně VV Dagmar Navrátilová. "Tlak na jeho osobu byl uměle vytvořen," dodala vicepremiérka za VV Karolína Peake.

"Na mou hlavu padá minimum chyb"

Za většinu chyb v čerpání fondů z EU může podle Dobeše bývalé vedení ministerstva, kontrolní orgán ministerstva financí, který neodhalil chyby včas, a také Středočeský a Ústecký kraj.

"Nedostatky v kontrolním systému jdou v mnoha případech na vrub kontrolního orgánu PAS, který je metodicky řízen ministerstvem financí. Kontroly projektů provedené oddělením PAS totiž neodhalily chyby, které při následné kontrole zjistila Evropská komise," uvedl Dobeš s tím, že devadesát procent výtek míří na projekty z let 2008 až 2009, kdy sekci pro čerpání EU fondů vedl Jan Vitula.

Chyby audit našel i v krajských projektech. Ústecký kraj prý dělil zakázky a nastal zde střet zájmů. Středočeský kraj zase údajně neprováděl kontroly projektů na místě. To už je ale podle Dobeše napraveno.

Kolem fondů se podle ministra strhla politická hysterie. Většina výtek jsou prý problémy technického rázu, řada z nich je už vyřešena. S Evropskou komisí se Dobeš neshodne pouze na výtce týkající se výběrového řízení na IT vybavení.

"Je nám vytýkáno, že do výběrových řízení byla zahrnuta podmínka, jak rychle bude počítač pracovat, což bylo podle Bruselu diskriminační. My to za diskriminační podmínky nepovažujeme," uvedl na tiskové konferenci Dobeš  a přirovnal to ke koupi auta, při které si klademe jako podmínku určitý výkon motoru. Proti této výtce hodlá ještě bojovat.

Podle ministra školství padá vina za problémy na bývalého vysokého úředníka ministerstva školství Jana Vitulu z TOP 09 (více o Janu Vitulovi čtěte zde). "Do jeho odchodu bylo proplaceno 0,27 procenta projektů. Za více než další rok po jeho odchodu bylo proplaceno dvanáct procent projektů dotovaných z programu. Pan Vitula navíc nespolupracoval, když přišel kontrolní orgán, a audit byl z tohoto důvodu pozastaven," dodal Dobeš.

Evropská unie může ministerstvu školství dočasně pozastavit proplácení až 53 miliard korun dotací z unijních fondů. Audit totiž zjistil chyby v zadávání veřejných zakázek v programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Resort je kvůli čerpání prostředků z fondů EU dlouhodobě terčem kritiky ze strany TOP 09 a ČSSD, školství patří také k nejpomaleji čerpajícím institucím.

Podle předsedy poslanců TOP 09 a STAN Petra Gazdíka by Dobeš měl vyvodit osobní odpovědnost z nynějších potíží i ze své personální politiky.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video