Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Za velký počet Romů na zvláštních školách může i incest, tvrdí Slovensko

Slovenská vláda odpověděla na kritiku Evropské komise ohledně diskriminace Romů v přístupu ke vzdělání vskutku neotřele. Tvrdí, že nadměrný počet Romů ve speciálních školách je dán mimo jiné tím, že v jejich rodinách dochází mnohem častěji k incestům, které vedou k vývojovým poruchám dětí.

O odpovědi slovenské vlády na adresu Evropské komise jako první informoval server SME. V odpovědi konkrétně stojí, že „mezi slovenskými Romy je vyšší výskyt geneticky podmíněných poruch, protože je u nich nejvyšší koeficient incestu v Evropě“. Vysvětlení posléze na zasedání vlády potvrdil i slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák.

Plán integrace Romů v Česku: podpora vzdělávání a rovný přístup k bydlení

„Bylo jasně naznačené, že potenciál genetických změn je mnohem vyšší a jednoduše nemůžeme schovávat pravdu za politickou korektnost. To bychom se dostali do velmi pokrytecké roviny, kdybychom neřešili skutečný problém. Když ho nepojmenujeme, nemůžeme ho řešit,“ obhajoval Kaliňák postoj vlády.

Nevládní organizace reakci vlády kritizují, píše server Denník N. Evropské centrum pro práva Romů, Amnesty International i Nadace otevřené společnosti ho shodně považují za rasistické. Shodují se, že taková stanoviska by rozhodně neměla být součástí oficiální komunikace vlády na evropské úrovni.

Je to stereotyp, tvrdí neziskovky

„Vyšší míra incestu v romských komunitách je historickým předsudkem. Využívat tento stereotyp jako omluvu pro segregaci ve vzdělání není jen jasným rasistickým argumentem, ale také signálem toho, že vláda neumí pojmenovat klíčové problémy diskriminace. Jen tím vytváří prostředí pro další projevy rasismu proti už tak zranitelné menšině,“ uvedl ředitel Evropského centra pro práva Romů András Ujlaky (kompletní vyjádření organizace v angličtině najdete zde).

Neziskové organizace také připomínají, že vláda při sestavování reakce pro evropskou instituci vycházela ze studie staré třicet let. Ta se však zaměřovala výhradně na populaci olašských Romů z okresu Nitra.

Evropská komise před několika týdny obvinila Slovensko z porušování směrnice o rasové rovnosti. Andrej Králik ze zastoupení Evropské komise na Slovensku tehdy uvedl, že Komise zaslala Slovensku výhrady vůči legislativě, která vede k diskriminaci romských dětí.

Na problematické umisťování romských dětí do speciálních škol upozorňovala už v roce 2013 ombudsmanka Jana Dubovcová. Ve své zprávě uvedla, že až 88 procent žáků speciálních škol tvoří Romové. Do škol jsou prý umísťovány také děti, které nemají žádné mentální postižení.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video