Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za války v Iráku dezertovalo 8 tisíc amerických vojáků

  23:09aktualizováno  23:09
Od začátku války v Iráku dezertovalo z americké armády nejméně 8 tisíc vojáků. Přesto úroveň dezerce od útoků 11. září klesá. Naprostá většina dezertérů opustí své jednotky na území USA, z iráckého bojiště je známý pouze jediný případ dezerce.
V roce 1974 dezertovalo 3,4 % amerických vojáků. Ilustrační foto.

V roce 1974 dezertovalo 3,4 % amerických vojáků. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Právníci zastupující dezertéry soudí, že pokračující operace v Iráku vedou vojáky k pochybám o své službě v armádě. Zároveň upozorňují, že Pentagon přijal tvrdá opatření proti dezerci.

"To poslední, co by chtěli, aby si lidé mysleli, je, že je to jako Vietnam," uvedl v deníku USA Today Tod Ensign, šéf protiválečné skupiny Občan voják (Citizen Soldier), která dezertérům nabízí právní pomoc.

V době války ve Vietnamu v 60. a na počátku 70. let minulého století byla úroveň dezerce mnohonásobně vyšší. V roce 1971 například dezertovalo přes 33 tisíc vojáků, což bylo 3,4 procenta armádních sil. Tehdy ovšem vojsko své příslušníky povolávalo. V současné době jen nabírá dobrovolníky.

V roce 2005 dezertovalo 0,24 procenta vojáků. Za jediný rok 2001 neoprávněně opustilo jednotky bezmála 8 tisíc příslušníků amerického námořnictva a letectva, o čtyři roky později to bylo necelých 3500 vojáků. Námořní pěchota evidovala v roce 2001 přes 1600 dezertérů, zatímco loni 148.

"Lidé vždy dezertovali," cituje list armádní mluvčí Elizabeth Robbinsovou. Důvodem podle ní bývá především neschopnost přizpůsobit se vojenskému prostředí. Protiválečná opozice je příčinou jen malé části dezercí, uvedla.

Většina vojáků se po nějaké době vrací ke svým jednotkám dobrovolně. V námořnictvu je to téměř 60 procent. Ostatní jsou zpravidla zadrženi při dopravních kontrolách.

Dezertéři mohou být odsouzeni od propuštění z armády až po trest smrti, pokud opustí jednotku v době války. Několik dezertérů předstoupilo před válečný soud, napsal USA Today.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zemřel „papež francouzské kuchyně“ šéfkuchař Paul Bocuse. Bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel světoznámý francouzský kuchař Paul Bocuse (na snímku...

Ve věku 91 let zemřel jeden z nejznámějších kuchařů světa Paul Bocuse. Držitel michelinských hvězd měl pověst...

VIDEO: Motorový člun rozdrtil loďku, rybáři vyskočili na poslední chvíli

Dramatická srážka. Loď najela do rybářského člunu

Tři rybáři v americkém Oregonu museli vyskočit z loďky do studené řeky, aby se zachránili před motorovým člunem, který...

Voda dojde 22. dubna. Kapské město je na suchu, šetřit musí i turisté

Kapské město trápí v posledních letech velmi vysoké teploty a sucha.

Klimatické změny přinášejí do některých světových regionů dosud nevídaná horka. S nimi přicházejí regiony o zdroje...

Najdete na iDNES.cz