Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za únik informací v kauze Pandur nebude nikdo potrestán

  14:41aktualizováno  14:41
Za únik informací v kauze nákupu transportérů Pandur pro českou armádu nebude nikdo potrestán. Policii se nepodařilo najít viníka a případ proto odložila.

Obrněné vozidlo Pandur | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

"Spis jsem přezkoumal a shodl jsem se s názorem policistů, že jsou splněny podmínky pro odložení případu. Pachatel nebyl zjištěn," řekl státní zástupce ostravské pobočky Vrchního státního zastupitelství Rostislav Bajger.

Vývoj kauzy

11. května 2011 - Deníky Mladá fronta Dnes a Právo zveřejnily výpověď rakouského manažera Stephana Szücse, který byl v Rakousku veden jako utajený svědek a žil pod skrytou identitou. Szücs údajně dosvědčil, že si Marek Dalík řekl o úplatek půl miliardy korun.

13. května 2011 - Vedení Nejvyššího státního zastupitelství dalo příkaz Vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomouci, aby úniky informací prověřilo.

8. června 2011 - Protikorupční policie začala vyšetřovat pražské vrchní státní zastupitelství kvůli úniku jména utajovaného svědka.

15. června 2011 - Policie při pátrání po zdroji úniku provedla prohlídky v kancelářích VSZ v Praze, NSZ v Brně a v kancelářích policistů, kteří měli k výpovědi přístup.

17. ledna 2012 - Státní zástupce ostravské pobočky Vrchního státního zastupitelství Rostislav Bajger oznámil, že se policii nepodařilo najít viníka úniku informací, a případ byl proto odložen.

Informací, která se loni v květnu dostala na veřejnost a způsobila zděšení v řadách policistů i žalobců, byl výslech manažera firmy Steyr Stephana Szücse. Vypověděl, že si lobbista Marek Dalík řekl o osmnáct milionů eur. Měly sloužit k tomu, aby zakázku schválil tehdejší premiér Mirek Topolánek. Přestože byl Rakušan veden jako utajovaný svědek, media zveřejnila jeho jméno i výpověď. (více čtěte zde)

Svědek se bojí

Zveřejnění Szücsova jména vyvolalo rozruch hlavně v Rakousku. Svědek se prý ze strachu z pomsty za svou výpověď skrývá a není jasné, zda své tvrzení zopakuje před případným soudem.

Vedení Nejvyššího státního zastupitelství dalo krátce na to příkaz Vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomouci, aby úniky informací prověřilo. Policisté kvůli tomu dokonce prohledávali Nejvyšší státní zastupitelství v Brně a Vrchní státní zastupitelství v Praze. Pozornosti neušli ani policisté, kteří mohli mít přístup k protokolu o výslechu utajovaného svědka.

Šéf pražských žalobců Vlastimil Rampula řekl, že policie začala prověřovat únik informací na základě trestního oznámení, které podal on sám.  Řekl, že informace mohla uniknout  od žalobců z vrchního či nejvyššího státního zastupitelství. Dodal, že do styku se spisem mohli přijít dva žalobci z jeho úřadu a jeden z NSZ.

Manažer rakouské firmy Steyr vypověděl, že po něm a jeho firmě žádal lobbista Marek Dalík na podzim 2007 osmnáct milionů eur (podle tehdejšího kurzu cca 480 milionů korun) jako provizi za uskutečnění obchodu.

O nákupu 199 pandurů s opcí na 35 dalších v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun rozhodla v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (ČSSD). Koncem roku 2007 kabinet Mirka Topolánka (ODS) od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele - rakouské firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, v jejímž rámci Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

S Milošem mě spojil havlistický režim, říká Klaus v rozhovoru MF DNES

Bývalý prezident Václav Klaus

„S Milošem Zemanem jsme si vždycky byli blíž, když proti nám jakkoli definovaný režim přitvrdil, a naše velikánské...

Léky přes čáru. Pojišťovny budou vracet víc peněz za léčiva na předpis

Léky a peníze

Lidé nad pětašedesát let a děti mohou od ledna za léky na recept ušetřit. Snižuje se totiž ochranný limit, tedy částka,...

Babiš: Pokud bych byl zásadní překážka, nemusím být za každou cenu premiér

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Šéf ANO Andrej Babiš řekl, že o tom, kdo by měl sestavovat vládu, rozhodne vedení hnutí. „Podvolím se hnutí. Pokud bych...

Najdete na iDNES.cz