Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za údaje ze sociálky o dlužnících by se mohlo platit, souhlasili poslanci

  12:38aktualizováno  12:38
Za údaje o dlužnících, které si vyžádají u správy sociálního zabezpečení, budou muset exekutoři zaplatit 500 korun. Návrh ČSSD prošel Sněmovnou, byť ODS žádala jeho zamítnutí. Náklady za poskytnutí údajů jdou nyní ze státních peněz, podle novely by je zaplatili dlužníci, kterých by se informace týkaly.
Sociálním demokratům se nelíbí, že náklady na poskytnutí údajů exekutorům platí stát. Ilustrační foto

Sociálním demokratům se nelíbí, že náklady na poskytnutí údajů exekutorům platí stát. Ilustrační foto | foto: iDNES.cz

Občanští demokraté v souladu s odmítavým stanoviskem Exekutorské komory či bývalé vlády argumentovali tím, že poplatky zvýší náklady na exekuci, které bude muset později uhradit postižený dlužník.

ČSSD ale namítá, že zatím musí náklady na poskytnutí údajů platit stát. Návrhem chtějí čelit rostoucímu počtu žádostí exekutorů o informace od České správy sociálního zabezpečení.

Za rok 2006 to bylo podle předkladatelů více než 133 tisíc žádostí, předloni a loni už více než 150 tisíc žádostí. Stává se prý také, že se na údaje o témže člověku exekutoři ptají opakovaně.

Zpoplatnění by podle poslankyně ČSSD Lenky Mazuchové mohlo kromě posílení příjmů státní poklady omezení podávání opakovaných žádostí. V jednom případě pracovnice správy sociálního zabezpečení exekutorovi vydávaly informace o dlužníkovi sedmnáctkrát, podotkla Mazuchová.

Na orgány sociálního zabezpečení se exekutoři obracejí, když potřebují zjistit, zda má dlužník nějaký příjem. Ten pak mohou postihnout srážkami a z nich dluhy uhradit.

Nemáme jinou cestu, říká komora exekutorů

"Jestli to má být vzkaz soudním exekutorům, že se nemají dotazovat státních subjektů na to, zda dlužník má nějaké příjmy, ze kterých by dluh uhradil, nebo ne, tak to už mohou poslanci rovnou říci, ať nevymáháme dluhy," reagovala mluvčí Exekutorské komory Monika Zajícová.

"Nemáme jinou cestu, jak si tyto informace obstarat. A protože se situace u dlužníků mění, tak se samozřejmě musíme dotazovat opakovaně," dodala.

Tyto náklady navíc podle komory zaplatí dlužník. ČSSZ by se prý raději měla zabývat tím, jak celý proces zlevnit, zjednodušit a zrychlit.

"Proč nám nezajistí chráněný přístup do své evidence, tak jako to dělá řada dalších subjektů, banky, zdravotní pojišťovny, katastr nemovitostí, centrální evidence obyvatel, ale i ministerstvo financí," dotázala se Zajícová.

Pro návrh nebyla ani polovina poslanců

Sněmovna normu projednávala teprve v prvním čtení. Před dalším schvalováním se tak bude návrhem ČSSD zabývat ústavně právní výbor dolní komory.

Jeho předseda, občanskodemokratický poslanec Marek Benda navrhl normu zamítnout s tím, že řešit je třeba jen problém opakovaného vyžadování informací. Novela podle něj počet žádostí neomezí, nezvýší ani zodpovědnost soudních exekutorů.

Benda dodal, že jediným dopadem bude to, "že ti, kteří dluží pár korun, budou platit dramaticky vyšší náklady". Zamítnutí novely ale podpořilo jen 46 ze 103 přítomných poslanců.

Mazuchová nepokládá stanovení poplatku za nic neobvyklého protože podle zákona o správních poplatcích ve vztahu k orgánům daňové a celní správy je sazba za přijetí žádosti o poskytnutí informace soudnímu exekutorovi stanovena ve výši 2 tisíce korun.

Benda ale podotkl, že finanční úřady tento poplatek nevybírají, neboť soudní exekutoři požadují informace pouze pro úkony exekučního řízení, které je od zákona o poplatcích osvobozeno.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

Bylo to jako propadnout se v čase o čtvrt století zpět. V budově bývalého Federálního shromáždění vzpomínal Václav...

Debata prezidentských kandidátů o bezpečnosti v přímém přenosu

Debata prezidentských kandidátů o bezpečnosti a zahraniční politice

Debatu osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice sledujte v úterý od 16 hodin v přímém...

Starosta Prahy 7 chce být primátorem, půjde proti vlastní straně

Starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Oblíbený starosta Prahy 7 Jan Čižinský chce příští rok usilovat o post primátora, bude ale kandidovat proti vlastní...Najdete na iDNES.cz