Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za ubití válečkem padlo 18 let

  14:58aktualizováno  14:58
Budějovický soud poslal na 18 let za mříže sedmatřicetiletého Romana Kisse za brutální vraždu přítelkyně vlastního otce. Podle obžaloby v květnu ženu bil válečkem, škrtil a bodal dokud nevykrvácela. Ženu zavraždil v afektu, ale podle soudců si své jednání uvědomoval.

Státní zástupce, který navrhoval výjimečný trest při dolní hranici sazby už v závěrečné řeči, i obžalovaný si nechali lhůtu na rozmyšlenou.

"Škoda, že není trest smrti," komentoval rozsudek jeden ze synů zavražděné. Na adresu příbuzných obžalovaného se snesla ještě ostřejší slova. Podle synů zavražděné se stala jejich matka obětí zla a sobectví.

Státní zástupce Petr Dušek Kisse vinil, že loni v květnu napadl v domě, kde žil se dvěma dětmi, manželkou a otcem, otcovu 54letou přítelkyni. Zaútočil na ni dřevěným válečkem a kuchyňským nožem. Kromě toho ji surově škrtil. Jenom výčet a popis zranění trval soudu pět minut.

Kromě devíti ran dřevem do hlavy utržila žena tři bodnořezné rány nožem. Jedna jí přeťala tepnu na krku a ona pak vykrvácela. Soud přitom přehodnotil prvotní obžalobu z vraždy, za kterou hrozilo Kissovi maximálně patnáct let, na vraždu spáchanou zvlášť surovým způsobem, za níž hrozí výjimečný trest.

"Útok trval nejméně dvě minuty. Po tu dobu musela oběť prožívat těžkou trýzeň. Bránila se, ale tušila, že marně," uvedl předseda senátu Slavomír Cirhan. Připomněl, že obžalovaný se zbavil možnosti na polehčující okolnost, protože událost záměrně zamlžoval a popisoval účelově.

"Pokud projevil lítost, tak zjevně jen nad svým osudem. Je třeba takovým trestem působit výchovně na ostatní možné pachatele, kteří chtějí sobecky řešit své problémy na úkor zdraví a života jiných," zdůraznil Cirhan.
 
Za tragédií jsou rodinné neshody
Celé soudní líčení přitom odhalilo křehké vztahy v rodině. Otec obžalovaného si totiž našel před lety milenku. Se ženatým synem bydlel v domku v Miroticích na Písecku, zatímco jeho manželka žila sama v Písku.

Pozdější oběť vraždy chodila do rodiny v Miroticích na víkendy, pomáhala s domácností. "Otce nutila, aby se rozvedl. Chtěla jeho majetek," tvrdil obžalovaný.

Znalci potvrdili, že Kiss mladší otcovu družku vnitřně nenáviděl, ale nedával to veřejně najevo. "Říkala mi, že moje matka by se měla zaživa zahrabat," řekl soudu Kiss.

Navenek působila rodina skoro idylicky. "Byla to taková spokojená rodina," poznamenala starostka Mirotic Zdeňka Nováková. Svědci vypověděli, že ještě večer před vraždou seděli všichni Kissovi i s přítelkyní otce na zahradě a opékali si vuřty. Nic neukazovalo na to, co se děje v mozku Romana Kisse.

Obžalovaný tvrdil, že ho jeho pozdější oběť psychicky týrala. Pomlouvala ho a potom si z něho a jeho intimního života dělali legraci spolupracovníci. Dokonce soudu uvedl, že má důkaz na to, že ho otec s družkou chtěli otrávit rtutí v bylinkovém čaji.

Předseda senátu Cirhan připomněl, že otřesnou událost odstartovala i obava obžalovaného ze ztráty majetku. Roman Kiss byl závislý na otci, který na něho napsal dům a koupil mu auto. "Finančně ho neustále podporoval," dodal Cirhan.

Kiss soudu přečetl dopis napsaný ve vězení. "Omlouvám se všem pozůstalým, kterým jsem ublížil a lituji toho, co se stalo," četl. Před tím ale znovu popsal událost jako útok proti sobě. Žena podle něho sama začala útočit nožem a on se jen bránil.

Kissův obhájce Josef Šírek dokonce navrhoval zproštění obžaloby. "Působily na něho provokace okolí. Měl obavy, že je obětí spiknutí. Vraždu nepřipravoval, jeho reakce byla jen spuštěním agrese na urážky své matky," vysvětlil.

Potlačovaný stres může skončit vraždou
Soudní znalec, psycholog Václav Lukeš, tvrdí, že dlouho potlačovaný stres může skončit až vraždou. "Nejvíc vražd se stane po osobních neshodách," řekl.

Připomněl například tragédii v Litvínovicích, kde vraždili otec se synem Pacovští. "Dostali se oba do izolace. Takoví lidé mohou v sobě dlouhodobě hromadit zlost v kombinaci se sebelítostí. K tomu, aby se dopustili zkratkovitého jednání zpravidla stačí i méně významný podnět," řekl Lukeš. - více zde

Zkrat jednání zdánlivě neškodného muže vzalo před čtyřmi lety život českobudějovickému policejnímu řediteli Vladimíru Ryklíkovi, kterého zastřelil člověk ze zdánlivě bezvýznamných důvodů. Vrah ale dlouhodobě čelil posměchu okolí kvůli své politické minulosti. - více zde

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Z autosalonu zmizely luxusní vozy, pachatelé použili originální klíče

Kriminalisté z Domažlic pátrají po pachatelích, kteří odcizili tři luxusní vozy...

Z autosalonu v Domažlicích zmizely tři luxusní vozy značky Audi A4. Při krádeži se zatím neznámí pachatelé do aut...

Chodce v Praze srazila tramvaj, na místě zemřel

Šedesátiletý muž srážku s tramvají nepřežil (12.12.2017)

Smrtelná nehoda se stala v Praze krátce po čtvrté hodině v ulici Podbabská, kde podle svědků srazila šedesátiletého...

VIDEO: Místo dítěte měla opilá žena v kočárku lahve, batole leželo na zemi

Agresivní žena s batoletem nadýchala přes tři promile

Při adventních pochuzkách objevili pražští strážníci v jednom z obchodních domů opilou ženu s batoletem. Žena byla...Najdete na iDNES.cz