Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za stavbu benzinky načerno hrozí exsenátorově firmě další pokuta

  15:36aktualizováno  15:36
Firmě exsenátora Alexandra Nováka hrozí další pokuta. A to opět za to, že staví v Jiříkově na Děčínsku načerno benzinku. O jedné sankci už začal jednat stavební úřad, s další přišel odbor životního prostředí. V obou případech jde až o miliony korun.

Exsenátor Alexandr Novák na archivním snímku. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Případem se poté, co o černé stavbě informovala MF DNES, začala zabývat i policie.

Společnost Real Estate, jíž je Novák jednatelem, staví benzinku bez povolení. Pracovníci stavebního úřadu v Rumburku odhalili černou stavbu 14. září. Hned ten den firmu vyzvali, aby práce zastavila. Při další kontrole - po osmi dnech - přišli na to, že firma staví dál.

Třiadvacátého září proto stavební úřad firmě nařídil zastavit práce. Zároveň zahájil řízení o odstranění nepovolených staveb a začal jednat o pokutě, která může dosáhnout až dvou milionů. Ani to vedení firmy neodradilo a benzinku rychle dokončuje.

Exsenátor, bývalý chomutovský starosta a vlivný člen ODS Alexandr Novák s novináři nemluví. Minulý týden nebral mobil, neodpověděl na SMS zprávy a na e-mailové dotazy. Ani včera se ho nepodařilo sehnat.

"Je na dovolené," řekl muž, jenž zvedl Novákův mobil a představil se jako jeho příbuzný Richard Novák.

K zastižení včera nebyl ani Novákův kolega z vedení firmy Real Estate a další významný občanský demokrat Daniel Ježek. Minulý týden však na dotaz MF DNES tvrdil: "My stavební povolení máme."

Jenže zaměnil povolení ke stavbě benzinky za souhlas odboru životního prostředí vybudovat zařízení, které slouží na čerpací stanici k odlučování tuků a ropných látek tak, aby se nedostaly do vody a kanalizace. Také s tímto povolením je však nyní potíž.

"Rozhodnutí dosud nenabylo právní moci a kdy nabude, nelze s ohledem na případná odvolání přesně stanovit," uvedla mluvčí rumburské radnice Dagmar Žáková.

Zaměstnanci odboru životního prostředí přitom minulý pátek zjistili, že firma odlučovač už stavět začala. Úředníci proto zahájí řízení o pokutě. Společnosti Real Estate hrozí až milionová sankce, stavební firmě poloviční.

Zákazy ani hrozby pokut stavebníkům příliš nevadí. "Pokud je tam nějaký problém a z naší strany došlo k nějakému pochybení, tak my to právní cestou vyřešíme. Napravíme to a jestli jsme něco porušili, tak za to samozřejmě zaplatíme. Tomu se nebráníme," uvedl před týdnem Ježek.

Rumburská policie chce nyní zjistit, zda firma neporušuje zákon, když nerespektuje výzvy a nařízení k zastavení prací. "Z vlastní iniciativy začneme prověřovat, zda došlo ke spáchání trestného činu, případně přestupku," konstatoval mluvčí děčínské policie Ladislav Cvik.

Vedení rumburské radnice zvažovalo, jestli podá trestní oznámení právě kvůli podezření zmaření úředního rozhodnutí. Nakonec se rozhodla, že oznámení nepodá. Důvod? "Na základě zkušeností z minulosti," tvrdí mluvčí městského úřadu Dagmar Žáková.

"Tehdy jsme oznámili a předali policii velmi obdobnou věc s tím, že by se mohlo jednat o podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí. Policie vyhodnotila, že se ve věci nejedná o podezření z trestného činu a vrátila ji odboru," popsala Žáková.

Vedení ODS: Nepoškozuj nás

Kauzu už řeší i vedení ODS. "Četl jsem o tom ve vašich novinách. Ihned jsem zatelefonoval panu Novákovi a zeptal se ho, jak to je. On mi slíbil, že mi podá vysvětlení, až bude čas, a pak odjel na dovolenou. Zatím mě neinformoval," řekl Petr Gandalovič, místopředseda občanských demokratů a volební lídr ODS v Ústeckém kraji.

Vedení občanských demokratů vnímá kauzu velmi citlivě. "Vyzval jsem ho, aby ty věci dal do pořádku, protože jako člen ODS a regionální rady ODS tím poškozuje stranu," přiblížil Gandalovič.

Novák s Ježkem patří mezi velmi významné členy ODS. Loni na podzim po krajských volbách vyjednávali s ČSSD o rozdělení postů a vládě na severu Čech.

"Předpokládám, že stavební úřad bude postupovat jako v každém jiném případě stylem padni komu padni," doplnil Gandalovič.

Novák má problémy se zákonem už od roku 2003. Tehdy v listopadu ho policie obvinila z přijetí úplatku 43 milionů korun. Peníze měl dostat jako starosta Chomutova při prodeji akcií Severočeské energetiky a Severočeské plynárenské.

V době obvinění byl senátorem za Chomutovsko a Senát tehdy odhlasoval, že ho vydá trestnímu stíhání. Soudní líčení začalo předloni v lednu, dosud ale neskončilo, protože policie nemůže najít klíčového svědka, který měl Novákovi peníze dát. Stále mu hrozí až osm let ve vězení.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Do pražské integrované dopravy se letos přidá Příbramsko a Berounsko

(ilustrační snímek)

Pražská integrovaná doprava (PID) se letos rozšíří o oblasti Příbramska a Berounska. V létě by mělo být do systému...

Prezident Zeman přijme demisi vlády příští týden ve středu

Prezident Miloš Zeman a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci...

Prezident Miloš Zeman přijme demisi menšinové vlády ANO ve středu 24. ledna. Telefonicky se na tom ve čtvrtek domluvil...

Sněžení potrvá až do večera, západem Čech se žene silný vítr

V Jihlavě v noci z úterý na středu napadlo přes deset centimetrů nového sněhu....

Meteorologové prodloužili výstrahu před silným sněžením až do dnešních 20:00. Hrozí především v severovýchodní části...

Najdete na iDNES.cz