Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za stamilionovou zakázku zodpovídal Vondra, dokazují dokumenty

  10:45aktualizováno  14:24
Bývalý místopředseda vlády pro evropské záležitosti a současný ministr obrany Alexandr Vondra z ODS stále odmítá, že by byl zodpovědný za podezřelou půlmiliardovou zakázku pro firmu Promopro z doby českého předsednictví EU. Platné předpisy Úřadu vlády ale dokazují, že za ni zodpovídal.

Alexandr Vondra na tiskové konferenci k českému předsednictví v EU | foto: David W. ČernýReuters

Promopro získala údajně od státu bez soutěže 766 milionů, přitom původní smlouva neměla překročit 85 milionů. Zakázku přidělil tým vedený Vondrou. Podle něj i premiéra Petra Nečase za ni nese odpovědnost tehdejší šéf Úřadu vlády Novák (více o kauze čtěte zde).

Kdo skutečně nesl za zakázku odpovědnost, by ukázal tehdejší organizační řád, ten ale současné vedení úřadu vlády nechce zveřejnit. Deníku Právo se však podařilo směrnice získat.

Například v Organizačním řádu, který platil v době předsednictví a jeho příprav, se v článku č. 15, který se věnuje Sekci pro předsednictví ČR v Radě EU, uvádí:

"Ředitelka sekce pro předsednictví ČR v Radě EU (kterou byla Jana Hendrichová) je přímo řízena místopředsedou vlády pro evropské záležitosti (Alexandrem Vondrou), je pracovněprávně a organizačně podřízena vedoucímu Úřadu vlády ČR, koordinuje činnost útvarů sekce pro předsednictví a zodpovídá za jejich činnost místopředsedovi vlády pro evropské záležitosti."

"Jsem na pracovní cestě v Izraeli a nevidím důvod reagovat na informace, které jsou účelové a manipulativně předkládány čtenářům jednoho deníku. Vše jsem už řekl a na svých slovech nemám co měnit. Nechť se věc řádně vyšetří," zareagoval pro iDNES.cz Vondra v SMS zprávě.

Další směrnice, další důkazy?

Ve směrnicích se také uvádí, že Vondrova náměstkyně Hendrichová "přímo řídí ředitele odboru logistiky a organizace (Radomíra Karlíka) a ředitele odboru rozpočtu a veřejných zakázek (Davida Mlíčka)". A tyto odbory - podle již zveřejněných dokumentů - prokazatelně na přípravu zakázky pro Promopro a celou její realizaci dohlížely.

To, že byl Vondra a jeho podřízení za zakázku zodpovědní, dokládají i další předpisy. Třeba v článku V. Směrnice vedoucího Úřadu vlády ČR č. 12/2007 stojí: "Zadávající útvar zodpovídá za správnost zadávacích podmínek."

A Karlík je podepsán pod žádostí o podpis rozhodnutí o zadání veřejné zakázky a smlouvy s dodavatelem z 13. srpna 2008, jež obsahovala zdůvodnění pro tehdejšího šéfa Úřadu vlády Nováka, proč by měl smlouvu s Promoprem stvrdit svým podpisem.

V článku VII stejné směrnice lze zase najít povinnosti Mlíčkova odboru: "Odbor rozpočtu a veřejných zakázek posuzuje každý návrh smlouvy z hlediska formální správnosti a souladu s právním řádem."

Jedná se tak o další důkazy, které vyvracejí tvrzení Vondry i Nečase, že odpovědnost za zakázku pro Promopro nesl Novák. Ukazuje se, že Novák s Vondrovými podřízenými nemohl řešit nic jiného, než jen pracovněprávní záležitosti. Za vše ostatní odpovídal Vondra.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

Aplikace by mohly nahradit taxametry. Taxikáři proti tomu protestovali

Demonstrace taxikářů před ministerstvem dopravy (24. 11. 2017)

Taxikáři v pátek protestovali před budovou ministerstva dopravy v centru Prahy, kde jednala pracovní skupina, která...

V Bílém domě jsem žádné obtěžování nezažila, řekla k aféře Hašková Coolidge

Eliška Hašková Coolidge v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel.

Spojenými státy zmítají v posledním měsíci skandály celebrit i politiků, nařčených ze sexuálního násilí či obtěžování....

Migrující los u Olomouce konečně překonal dálnice a zamířil k Libavé

Jeden ze snímků losa, který se nyní pohybuje západně od Olomouce.

Tříletému samci losa evropského, který v říjnu při migrování z východních Čech dorazil na Olomoucko, se podle informací...Najdete na iDNES.cz