Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za srážku vlaků padly první tresty

  17:43aktualizováno  17:43
Vojkovice - Za květnovou srážku vojenského a nákladního vlaku u Vojkovic na Karlovarsku padly první tresty. České dráhy odvolaly tři železničáře z funkce a přeřadily je na méně kvalifikovanou práci. Policie je obvinila z obecného ohrožení už v červnu. Střet nákladního vlaku s americkým vojenským transportem nepřežil třiapadesátiletý srojvůdce české soupravy. Jedenáct amerických vojáků bylo zraněno.
Zprovoznění trati u Vojkovic

Zprovoznění trati u Vojkovic - Železničáři podbíjejí pražce během odklízení následků srážky amerického vojenského transportu s českým nákladním vlakem u Vojkovic na Karlovarsku. (13. května 2002) | foto: MArtin StolařMF DNES

Generální inspekce ČD vyšetřování nehody ukončila. Podle ředitele ústeckého obchodně provozního ředitelství Českých drah Jiřího Koláře jsou za ni zodpovědni dva výpravčí a jedna signalistka.

Trojici čeká soud. Hrozí jim až pětileté vězení. Kriminalisté trojici obvinili z obecného ohrožení, potvrdila mluvčí karlovarské policie.

Vlaky jely 10. května po stejné koleji mezi stanicemi Vojkovice a Stráž na Karlovarsku.

"Z trestného činu obecného ohrožení byl obviněn čtyřiatřicetiletý výpravčí stanice Vojkovice, který vypravil nákladní vlak s americkými vojáky a technikou dřív, než ho přijal výpravčí ze stanice Stráž.

Vojkovický výpravčí poslal tento vlak do stanice Stráž nad Ohří v době, kdy byl už asi tři minuty na trati.

Výpravčí ve Stráži ovšem vlak přijala v době, kdy měla na stejné koleji postaven průjezd jiného nákladního vlaku," informoval v červnu mluvčí západočeských policistů Jiří Soukup.

Ze stejného trestného činu byla obviněna i jedenačtyřicetiletá signalistka ze stavědla č.1 ve Vojkovicích, která nijak nezabránila příjezdu vlaku, přestože to byla podle drážního předpisu její povinnost. "Výše škody se vyšplhala na 21 milionů korun," doplnil Soukup.

Policisté vyloučili, že by obvinění byli pod vlivem alkoholu a vyšetřují je na svobodě.

"Trať z Karlových Varů do Chomutova je jedna z posledních dvou v zemi, kde dosud vlaky jezdí vlevo, ješte od dob druhé světové války. Do dvou let by se měla dočkat elektrifikace, a tím i zlepšení zabezpečovacího systému," uvedl měsíc po nehodě Pavel Tesař z tiskového oddělení Českých drah.

HEJTMAN: JE TO OSTUDA

Hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel označil neštěstí za mezinárodní ostudu. "Doufám, že se po ní něco změní a nebudeme jen poslouchat neustálé finanční požadavky železnice," prohlásil.

ARMÁDA VS. PLECH

* Vlak armády USA, který převážel tanky a obrněné transportéry, tvořilo devatenáct nákladních vagonů a dva osobní, v nichž cestovali američtí vojáci.
* Druhý vlak se dvěma vagony převážel slitiny plechu. Jejich hmotnost přesahovala sto třicet tun.
Druhý strojvůdce stačil vyskočit
Strojvůdce z armádního transportu, který vyjížděl z německého Bambergu, měl větší štěstí než jeho kolega. Podle policistů si zachránil život tím, že včas vyskočil z lokomotivy.

"Je to tragédie pro rodinu pozůstalého strojvůdce. Americká strana počítá s tím, že i přes tuto mimořádnou situaci bude pokračovat v přesunu do výcvikového prostoru Hradiště. Následně se velení rozhodne, jestli vojenské cvičení dokončí," řekl v den nehody ministr obrany Jaroslav Tvrdík na místě nehody.

Škodu na převážených tancích a vojenských transportérech za několik milionů korun nepovažuje za značnou. Ministr uvedl, že je předčasné hovořit o tom, jestli budou Američané po české straně požadovat náhradu škody. "Velvyslanectví USA již vyjádřilo soustrast rodině strojvůdce. Spíš si myslím, že se na věc budou dívat jako na velkou tragédii," řekl 29. května Tvrdík.

Vlak střežili vojáci a vrtulníky
Transport střežili američtí vojáci se samopaly a vrtulníky. "Americká strana přepravovala v transportu i utajované skutečnosti," zdůvodnil ozbrojenou ochranu techniky ministr obrany Jaroslav Tvrdík.

Pohyb cizích vojáků se zbraněmi na českém území povolují ve výjimečných případech příslušné mezinárodní smlouvy v rámci NATO. "Nevěřím, že by došlo k jakémukoliv omezení svobody pohybu našich obyvatel," podotkl Tvrdík.

Je to hromada šrotu, popsal záchranář
Železničáři nejdříve museli rozebrat koleje, odvézt zeminu a teprve pak vyprostit náklad vojenské techniky vážící několik set tun. "Je to hromada šrotu. Mašiny nejdou rozeznat," popsal hlídkující policista zdemolované lokomotivy, k nimž novináři neměli přístup.

Vidět byly jen vykolejené vagony s naloženými tanky a transportéry. Ačkoli se nehoda stala poblíž chatové osady u Vojkovic, chataři o ní zpočátku vůbec nevěděli. "Slyšel jsem nějakou ránu, ale nevěděl jsem o co jde a usnul jsem. Probudil mě až rachot vrtulníků," řekl jeden z obyvatel kolonie.

NA MÍSTO NEHODY
ZAMÍŘILY JEŘÁBY

* Výhled na místo neštěstí znemožňoval kordon amerických vojáků, kteří okolí havarovaných vlaků neprodyšně uzavřeli.
* Nikdo ze záchranných a bezpečnostních složek na místě neštěstí nechtěl poskytnout jakékoli informace.
* U nehody byla záchranná služba, policie a hasiči, kteří z české lokomotivy vyprošťovali tělo strojvůdce, jenž srážku nepřežil.
* K místu dopoledne zamířily i kolejové jeřáby z Ústí nad Labem a z Prahy, které odklidily vojenskou techniku a poškozené vagony.

Záchranné práce
K nehodě původně přijelo pět sanitek a přiletěl také vrtulník letecké záchranné služby. Těžce zranění vojáci byli převezeni do vojenské nemocnice, ostatní přepravily sanitky do Ostrova na Karlovarsku. Celkem se zranilo čtrnáct příslušníků amerických ozbrojených sil. Původní zprávy hovořily o deseti zraněných.

Podle Michaela Bushe, důstojníka pro styk s veřejností americké 1. pěší divize, byli tři vojáci ošetřeni přímo na místě, sedm bylo převezeno do nemocnice v Karlových Varech. Tam zůstali dva lidé, ke kterým později přibyl další voják. Ostatní byli propuštěni.

Tři další vojáci byli letecky přepraveni do Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Jejich život ale není ohrožen. "Zranění vojáků nejsou tak těžká, jak se původně zdálo," řekl zástupce ředitele vojenské nemocnice Ladislav Šerák.

Zraněné navštívil ministr Tvrdík
Ministr obrany Jaroslav Tvrdík navštívil zraněné ve vojenské nemocnici. I on potvrdil, že jejich stav není vážný. "Jsou zcela mimo nebezpečí. Mají lehká zranění," řekl Českému rozhlasu. Ministr rovněž vyjádřil soustrast rodině strojvůdce.

Tvrdík, který o situaci hovořil se zástupcem amerického velvyslanectví, nechtěl spekulovat, jak nehoda ovlivní cvičení ve vojenském prostoru Hradiště, kam náklad americké vojenské techniky směřoval.

AMERICKÝ TRANSPORT

Čelní srážka obou souprav nastala v pátek 10. května patnáct minut před pátou hodinou ráno. Nákladní vlak jel od Chomutova směrem do Karlových Varů. Vlak s americkou vojenskou technikou směřoval z Německa přes Cheb a Karlovy Vary do Podbořan na Lounsku.
Odtud měla technika přejet po vlastní ose do vojenského výcvikového prostoru Hradiště na cvičení Duke Gauntlet. Vojenská technika pro dva tisíce amerických vojáků se do Doupovských hor přesouvala od pondělí 6. května.

Akce bude podle plánu pokračovat, později potvrdil i velitel třetí brigády Mike Combest. "Cvičení nebude přerušeno. Je důležité nejen pro armádu Spojených států, ale i pro českou armádu," řekl Combest. Americká ambasáda již o nehodě informovala rodiny zraněných vojáků. Náklady spojené s jejich léčením uhradí Česká republika.

Podle Tvrdíka je třetí cvičení Američanů v České republice pro českou armádu výhodné. "Jde o ekonomický pronájem cvičiště v hodnotě desítek milionů korun," uvedl. Polovina příjmů zůstane ministerstvu obrany, které peníze investuje do zdokonalení cvičiště.

Tvrdík se nedomnívá, že by nehoda měla vliv na pořádání dalších vojenských cvičení zahraničních armád v Česku. "Je to neštěstí, které je dáno selháním lidského faktoru. Nemůže to mít jakékoliv dopady na činnost vojenského výcvikového prostoru."

Incidenty při armádních cvičeních
Cvičení zahraničních vojáků v Česku už v minulosti poznamenaly incidenty. Loni v březnu se utopil osmnáctiletý voják nizozemské armády, když ve vojenském prostoru Libavá na Olomoucku spadl do vody obrněný transportér, v němž jel.

V roce 1994 se zabil při seskoku příslušník německého bundeswehru, kterému se neotevřel padák.

Největší železniční neštěstí v historii českých zemí se událo 11. listopadu 1960. Střet osobního vlaku s plně obsazeným motorovým vlakem mezi Stéblovou a Čeperkou na Pardubicku si vyžádal 118 obětí a stovku zraněných.

Srážky vlaků od roku 1995

24. června 1995 - Osobní motorový vlak se srazil se čtyřmi vagony u obce Krouna na Chrudimsku. Zemřelo 19 lidí, čtyři byli zraněni.
26. dubna 1996 - Srážka osobního vlaku s nákladním vlakem ve stanici Hněvice na Litoměřicku. Dva lidé zemřeli, 41 bylo zraněno.
9. prosince 1996 - Srážka motorového osobního vlaku s nákladním u stanice Sedmihorky na Semilsku. Jedna žena zemřela, 66 lidí utrpělo zranění.
17. října 1997 - Srážka osobních vlaků u stanice Mšené-lázně na Litoměřicku. Zraněno bylo 18 lidí.
28. dubna 1998 - Osobní vlak jedoucí z Jihlavy do Havlíčkova Brodu se srazil u zastávky Střítež se soupravou čtyř osobních vozů bez cestujících. Zraněno bylo 27 lidí, z toho osm těžce.
18. května 1998 - Srážka uvízlého nákladního vlaku s drezínou na trati Rumburk-Jiříkov na Děčínsku. Zraněni byli čtyři železničáři, dva z nich těžce.
20. prosince 1999 - Osobní vlak se srazil s lokomotivou v železniční stanici v Lysé nad Labem na Nymbursku. Jedna žena byla lehce zraněna.
1. července 2000
- Na úzkokolejné trati poblíž stanice Nová Včelnice na Jindřichohradecku se srazily vlaky společnosti Jindřichohradecké místní dráhy. Tři lidé byli zraněni těžce, 16 lidí utrpělo lehčí zranění.
14. října 2000 - Při srážce s posunovací lokomotivou na nádraží Děčín-východ byl těžce zraněn strojvedoucí nákladního vlaku.
23. prosince 2000 - Při srážce vlaků u Nové Jezné v okrese Plzeň-sever zahynul strojvedoucí osobního vlaku. Z padesáti cestujících v osobním vlaku bylo osm lehce zraněno.
3. ledna 2001 - Nákladní a osobní vlak se čelně srazily na železniční trati u Valtic na Břeclavsku. Při nehodě byli lehce zraněni tři lidé. 

Autoři: , , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Kariérní řád půjde jen obtížně oživit, řekl budoucí ministr Plaga Zemanovi

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Kandidát na ministra školství Robert Plaga navštívil prezidenta Miloše Zemana na zámku v Lánech. Zeman přijal v pondělí...

Mluvčí nové vlády bude Barbora Peterová, dříve pracovala v ČT a v ČEPS

Tiskovou mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová.

Mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí ANO Lucie...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz