Za srážku nemohu, tvrdil Veleta soudu

  11:26aktualizováno  11:26
Karlovarský soud má za sebou první část líčení v případu tragické nehody Ivana Hlinky. Řidič František Veleta, který podle obžaloby smrt trenéra zavinil, znovu vinu odmítl. Zopakoval, že nechtěl ze silnice odbočit, ale lekl se probíhajícího zvířete.
František Veleta u soudu

František Veleta u soudu - Řidič avie František Veleta (s knírkem) sedí u kralovarského soudu spolu se svým obhájcem Jaroslavem Krůškem. (27. května 2005) | foto: Martin StolařMF DNES

ČTĚTE TAKÉ:
Součástka z avie v kauze Hlinka zmizela

Žalobce Pavel Dvořák zopakoval, že viní Veletu z ublížení na zdraví. Nehodu podle něj způsobil tím, že přejel s avií do protisměru a při odbočování nedal přednost protijedoucímu superbu.

Veleta ale znovu odmítl, že by srážku s Hlinkovým autem zavinil. "Já jsem opravdu neodbočoval," odpověděl na otázku soudkyně Kateřiny Vltavské, zda může vyloučit odbočení. Zároveň odmítl, že by si chtěl odbočením na vedlejší silnici zkrátit cestu do karlovarské prádelny, pro kterou pracoval. "Odbočovat nemělo smysl. Hlavní silnice byla nejkratší cestou k prádelně."

"Všechny části brzdové soustavy v pořádku. Mimo jedné sjeté  pneumatiky neměla avie žádnou závadu. Důvody k vyjetí do protisměru nebyly," citoval soudní znalec Bohumil Málek znalecký posudek.

Josef Hlinka: Pokud uzná chybu, přimluvíme se

Proces s řidičem Františkem Veletou sleduje u soudu také Hlinkův bratr Josef. Do Karlových Varů přijel se synem zesnulého trenéra, Ivanem Hlinkou mladším.

Oba podle ČTK tvrdí, že nevolají po pomstě a pokud by řidič dokázal přiznat svou vinu, dokonce by se za něj u soudu přimluvili. "Chápeme, že je to velká tragédie i pro něj. Není to žádný kriminálník. Je to zlomený člověk, který má dvě malé děti," řekl ČTK Josef Hlinka.

Ani Veleta, ani jeho obhájce je prý dosud nekontaktovali. "Kdyby se nám řidič ozval a přiznal, že zkrátka udělal chybu, tak to pochopíme. Může se to stát každému. Klidně bychom napsali soudkyni dopis a přimluvili se o co nejnižší trest," poznamenal Josef Hlinka.

Svědek prudké odbočení neviděl
Veleta zopakoval, že čáru přejel, protože se lekl přebíhajícího zvířete.

"Vběhlo mi tam malé zvíře a já se lekl. Avie se při brzdění začala chovat podivně, nereagovala, když jsem se pokoušel vrátit do svého jízdního pruhu." Přiznal, že se s vozem dostal asi metr a půl za dělící čáru. Tvrdil, že podobnou poruchu na brzdách zažil už loni na jaře. Mechanici proto podle něj museli avii opravit.

Veletovu verzi o zvířeti, které způsobilo neovladatelnost vozidla a jeho vyjetí do protisměru zpochybnily zjištěné soudního znalce. "Nedošlo k žádnému brzdění, nebyly důvody k vyjetí," konstatoval znalec Málek.

Valeta pak odvolal své předchozí tvrzení, že dostal s autem smyk. "Nebyl to smyk. Auto jelo plynule, zadek nejel dopředu," uvedl.

Obžalobě však nahrála výpověď jednoho ze svědků. "Viděl jsem, jak skříňová avie najíždí na střed k dělící čáře a pak jsem slyšel ránu," řekl Milan Zátrapa, který jel v autě za avií. Nepřímo tak vyvrátil, že by nákladní vůz odbočil prudce.

Druhý svědků, Ondřej Kotera uvedl,že jeho nákladní auto předjížděl Hlinkův superb přibližně stokilometrovou rychlostí.

Podle znaleckých posudků jel Hlinkův superb rychlostí 101 až 111 kilometrů v hodině. Z překročení povolené rychlosti se snažila těžit obhajoba. "Lze předpokládat, že by byly následky nehody méně tragické při rychlosti 60 kilometrů?" ptal se obhájce Jaroslav Krůšek. Dozvěděl se že ano, protože by avie nenatlačila svoji přední část do kabiny superbu.

Veleta se vzpamatoval až na krajnici
Veleta také vypověděl, že přijíždějící Hlinkův superb uviděl až těsně před nárazem. Auto prý přijíždělo velmi rychle, pak následovala rána. Vzpamatoval se, až když stál na krajnici.

"Když jsem se dostal z auta ven, u havarovaného superbu už byli lidé a hovořili s jeho řidičem. Nevěděl jsem, kdo to je. Pak přijela sanitka a odvezla mě do nemocnice," řekl.

Soudkyně Kateřina Vltavská odročila hlavní líčení na druhou polovinu července. Chce vyslechnou ještě  dvacet svědků a další soudní znalce.

Advokát požaduje, aby soudkyně vyslechla také experty ze Škody Auto. Obhajoba chce od nich slyšet, jestli by srážka Veletovy avie s Hlinkovým superbem neměla tak tragické důsledky, pokud by řidič suberbu použil bezpečnostní pásy. Z expertiz totiž vyplývá, že Ivan Hlinka řídil nepřipoutaný. - více zde

Podle advokáta se Veleta nikdy dříve nedopustil žádného přestupku, kartu řidiče měl čistou.

Právní zástupce rodiny Hlinkových Jiří Polanský je však přesvědčený, že za nehodu může řidič avie. "Šlo o nesprávný manévr při odbočování doleva a nedání přednosti," sdělil už před časem advokát.

Trenér hokejové reprezentace Ivan Hlinka havaroval loni v srpnu. Jeho superb se srazil na silnici poblíž golfového hřiště s protijedoucím náklaďákem. Hlinka byl po nehodě při vědomí. Zraněním podlehl až v nemocnici. - více zde

SOUVISLOSTI:
Články iDNES o nehodě Ivana Hlinky

Autoři: ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Druhá světová válka a holokaust neexistují. Norsko reformuje školství

Vězni z pobočného tábora Ebensee (byl součástí Mauthausenu) po osvobození...

Norská konzervativní vláda chce v plánované školní reformě vynechat z osnov velkou část sociálních věd a historie,...

Ďuričko žaluje nevděčnou dceru. Dal jí domy za miliony, ona ho zavrhla

Bohumír Ďuričko v Justičním areálu Na Míčánkách

Bývalý pražský hoteliér Bohumír Ďuričko, který dostal 12,5 roku za vraždu Václava Kočky mladšího a z věznice byl...

Další z rubriky

Je to válka soudů, tvrdí právník Nečesaného. Podal ústavní stížnost

Lukáš Nečesaný hovoří s novináři poté, co ho hradecký soud zprostil obžaloby z...

Advokát Lukáše Nečesaného Zdeněk Koudelka podal novou ústavní stížnost v kauze pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích na...

VIDEO: Opilá řidička nabourala stojan na benzince a hned šla pro alkohol

Opilá řidička nabourala stojan na benzince

Pro alkohol na benzinku vyrazila pětačtyřicetiletá žena. Jenže sama už měla dost popito, když ráno sedala za volant. Na...

Soud znovu projedná zákrok důstojníka policejní zásahovky proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

Zástupce šéfa krajské zásahové jednotky Vladimír Slavotínek půjde znovu před soud za loňský konflikt s řidičem z...

Najdete na iDNES.cz