Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za spor o Putina může prezident

  1:00aktualizováno  1:00
Mezi prezidentem Klausem a premiérem Paroubkem vyvřel další konflikt: premiér se během návštěvy prezidenta Putina v Česku obrátil na poslední chvíli na prezidenta se žádostí, aby mezinárodní smlouvy byly podepsány za jeho přítomnosti a v Lichtenštejnském paláci, ne na Hradě.

Prezidenti Putin a Klaus na Hradě (2006) | foto: David NeffMF DNES

Zároveň pohrozil, že pokud se tak nestane, nemusí se příslušní členové vlády k podpisu dostavit.

Následovala rozhořčená a uražená prezidentova reakce, končící větou: "Prosím Vás, aby se to již nikdy neopakovalo." Tak mluví řídící učitel s neposlušným žáčkem druhé třídy.

Na Paroubkově reakci je nepochopitelná jen jediná věc: jak to, že reagoval tak pozdě a že si tu sice formální, ale přitom zásadní věc on ani jeho úřad předem neohlídali.

Konflikt mohl proběhnout ještě před Putinovým příjezdem, mohl být vyřešen kompromisem a Paroubek nemusel hrozit neuskutečnitelným opatřením. Zkrátka, řečeno jeho vlastními slovy, "zaspal jako Šípková Růženka".

Prezident Klaus od chvíle, kdy začal vykonávat svou funkci, usiluje o to, aby na sebe strhl co nejvíc výkonné moci.

Velmi mu v tom nahrává podivná dvojsmyslnost české ústavy. Role prezidenta je v zásadě pojata jako reprezentativní (tak, jak je to v případě hlav států v evropských zemích obvyklé), ale s několika významnými výjimkami.

Na tom, že se do ústavy dostaly, má svůj podíl tatíčkovská tradice: Češi, odvyklí vlastní státnosti, do ní po roce 1918 rádi přijali určité autoritativní prvky, na něž byli zvyklí ze staré monarchie, a Masaryk si myslil - do jisté míry právem - že bez nich nový, nepříliš stabilní stát dost dobře nemůže fungovat.

Významnou roli sehrál pak historický kompromis, který uzavřel při vytváření ústavy Klaus (tenkrát coby premiér) se svým věčným konkurentem Václavem Havlem.

A tak se v ústavě octla mlhavá formulace, že prezident "zastupuje stát navenek", což si Klaus vykládá tak, že spoluutváří jeho zahraniční politiku, rozsáhlé pravomoci, pokud jde o jmenování do funkcí (guvernéra a členy ČNB jmenuje prezident zcela autokraticky) a zejména článek 64, umožňující prezidentovi ovlivňovat práci vlády a ministerstev.

Tak vzniká jakési dvojvládí, opakují se kompetenční spory a konflikty mezi prezidentem a vládou a vytváří se prostor pro ctižádostivé a mocichtivé politiky, aby se ve funkci prezidenta pokoušeli ve zcela zásadních věcech realizovat politiku alternativní k té vládní. Výsledkem jsou rozpaky a ostuda po celé Evropě.

Klaus v případě Putinovy návštěvy šikovně využil jakési asymetrie mezi pravomocemi prezidenta v Rusku, kde je faktickou hlavou exekutivy s autokratickým, lehce samoděržavným přídechem, a u nás, kde je při vší problematičnosti ústavní definice role hlavy státu o hodně skromnější.

A protože formálně je on Putinovým protějškem, přivlastnil si pro tuto chvíli taky jeho ústavní pozici.

Celá návštěva probíhala zcela v jeho režii včetně detailů, jako byla servilní nabídka, že bude s hostem komunikovat v jeho mateřštině. (Na slavnostní večeři se prý dokonce netlumočilo z ruštiny a do ruštiny, protože údajně každý Čech umí rusky, což už dávno není pravda.)

Paroubek se proti Klausovým ambicím ohradil po svém způsobu, ale ohradil se právem a je dobře, že se ohradil.

Věčné soupeření prezidenta s premiérem, které provází krátké dějiny České republiky a od jejího vzniku nám dělá ve světě ostudu, je dáno špatnou definicí prezidentské funkce v ústavě.

Ústava představuje ustavičné pokušení pro ambice neukojených politiků. Bylo by třeba ji změnit - jenomže jak, když každý politický lídr se v koutku duše živí nadějí, že jednou usedne na prezidentský stolec a pak...

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Pakt titánů. Jaké vyhlídky má spojenectví Zemana a Babiše?

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě předsedu hnutí ANO Andreje...

Tak pevné spojenectví prezidenta republiky s politickým premiérem Česko nepamatuje. Jak dlouho však vydrží, tedy dokdy...

Matka pašeráka uvězněného na Novém Zélandu: Měla to být dovolená snů

Novozélandští policisté zadrželi na letišti v Auklandu dva Čechy s dvaceti...

Čtyřiačtyřicetiletý Jiří přišel loni v květnu za matkou, ať s ním letí na životní dovolenou. Z Prahy na pár dnů do...

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...Najdete na iDNES.cz