Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za špatnou smlouvu bude trest, slíbil Kavan

  23:03aktualizováno  23:03
P r a h a - Ministr zahraničí Jan Kavan přiznal nedostatky ve smlouvě o pronájmu Českého domu v Moskvě, kterou podepsal. Slíbil, že do týdne zjistí, kdo dodával podklady a potrestá ho. Rovněž do týdne rozhodne, jakým způsobem smluvní vztah s firmou Hotel Český dům napraví.
Když MF DNES případ zveřejnila, nechal si ministr podle svých slov vypracovat u různých právních kanceláří tři posudky smlouvy. Přiznal, že první závěry upozorňují na formální nedostatky smlouvy.

Podle závěrů právníků připadá v úvahu změna současné smlouvy, dodatek k ní i vyslovení neplatnosti této smlouvy.

"Tato smlouva byla připravena velmi renomovanou českou právní kanceláří a podle jejího dobrozdání byla uzavřena v souladu s obchodním zákoníkem," uvedl Kavan. Na otázku novinářů doplnil, že dobrozdání vypracovala advokátní kancelář Jiřího Teryngela.

Policie zkoumá Kavanův případ
Ministr zahraničí Jan Kavan a jeho nejbližší spolupracovníci, kteří mu k podpisu připravili krajně nevýhodnou smlouvu o pronájmu komplexu Český dům v centru Moskvy, se vystavují riziku trestního stíhání. Poté, co MF DNES v úterý zveřejnila podrobnosti pronájmu, vložila se do kauzy i policie - Služba pro odhalování korupce. "V tuto chvíli analyzujeme všechny dostupné informace, pak se rozhodne co dál," uvedl Jiří Vokuš z policejního prezidia. Ministr Kavan bude muset aktivity své a svých podřízených vysvětlovat i svým politickým kolegům.

"Požádám předsedu zahraničního výboru sněmovny, aby předvolal pana ministra k vysvětlení," řekl Cyril Svoboda, poslanec KDU-ČSL.

Kavan dává firmě vydělat na úkor státu, čtěte ZDE

Způsob pronájmu Českého domu Svoboda označil za naprosté selhání. "Není možné pokračovat ve stylu některých českých politiků, že si na veřejném zájmu uspokojí své vlastní potřeby. Ta smlouva se musí okamžitě zrušit. Podle mě to je tak vážné, že by měl ministr Kavan odejít," míní Svoboda.

Předseda zahraničního výboru a Kavanův stranický kolega Lubomír Zaorálek tak kategorický soud zatím nevynesl. Přesto i on si myslí, že Kavan má co vysvětlovat. "Znepokojuje mě hlavně, že i velvyslanec v Moskvě pan Bašta říká, že uzavřená smlouva je nevýhodná a koliduje se zákony," řekl Zaorálek. Svůj další názor si Zaorálek hodlá udělat poté, co se k tomu Kavan oficiálně vyjádří.

Kavanův mluvčí Aleš Pospíšil včera pouze uvedl, že ministerstvo uzavřelo s firmou Hotel Český dům smlouvu "z bezpečnostních důvodů a národních zájmů". Nic víc nesdělil.

O případ se začala zajímat Služba pro odhalování korupce, a to právě kvůli podezření, že špičkoví úředníci ministerstva, kteří umožnili soukromé firmě Hotel Český dům de facto podnikat na úkor státu, tak jednali z osobních pohnutek. Společnost Hotel Český dům dostala budovu v centru Moskvy do pronájmu na pět let, není přitom v Rusku registrována a její účet a zaměstnance proto vede zastupitelský úřad.

Firma díky tomu může odebírat neproclené a nezdaněné zboží. Tím vším jsou porušeny mezinárodní úmluvy a ruské zákony. Kromě toho ministr Kavan soukromé firmě ve smlouvě přislíbil i předkupní právo na budovu, čímž překročil i své ústavní kompetence.

Jan Kavan včera znovu zopakoval, že smlouva je v pořádku. Další kroky zváží po vyšetření případu.

"Právní detaily musím nechat na starosti právníkům, smlouvu jsem nepsal. Pokud mi bude dokázáno, že se někdo na ministerstvu dopustil nějaké chyby, a v této chvíli o ní nevím, samozřejmě z toho vyvodím závěry," řekl Kavan.

Oslovení právníci se shodli, že ti, kteří takovou smlouvu vypracovali, jsou podezřelí z porušení povinností při správě svěřeného majetku, popřípadě zneužití pravomoci veřejného činitele.

Právníci však upozorňují, že prokázat trestní odpovědnost přímo Kavanovi může být velmi složité. "Těžko to dovozovat, když podepisuje hory papírů. Stíháni by měli být ti, co to zavinili," uvedl advokát Oldřich Choděra.

Podobně mluví i právník Tomáš Sokol. "Jde o ty, kdo to organizovali. Jestliže bylo možné získat výhodnější smlouvu, pak třeba cenový rozdíl může být vnímán jako způsobená škoda."

Právníci jsou zajedno i v tom, že by smlouva měla být vypovězena. "A to okamžitě. Ty smlouvy jsou pro stát nevýhodné," uvedl Karel Brückler, který coby vrchní žalobce donedávna dohlížel na vyšetřování hospodářských machinací.

Šéf společnosti Hotel Český dům Stanislav Brei potvrdil, že těmi lidmi z ministerstva zahraničí, s nimiž o pronájmu vyjednával, byli mimo jiné Kavanova náměstkyně Helena Opolecká a generální sekretář Karel Srba.

"Ještě než se pod to podepsal pan ministr, původní projekt schválili všichni náměstci," řekl Brei.

JAN KAVAN SLÍBIL FIRMĚ
I PRODEJ BUDOVY

"Ministerstvo zahraničních věcí se výslovně zavazuje, že v případě rozhodnutí o prodeji nemovitosti hotelového a ubytovacího komplexu Český dům Moskva tuto nabídne ke koupi společnosti Hotel Český dům a.s. Strany se výslovně dohodly, že kupní cena nemovitosti bude stanovena průměrem cen zjištěných na základě znaleckých posudků vypracovaných dvěma nezávislými odhadci. Lhůta pro splatnost kupní ceny je minimálně jeden rok od uzavření kupní smlouvy o prodeji nemovitosti."
Zdroj: smlouva s firmou Hotel Český dům, uzavřená 21. 11. 2000

Kavan firmě slíbil předkupní právo
Nejen výhodný pronájem, ale dokonce i příslib budoucího prodeje lukrativního komplexu v Moskvě dostala od ministra zahraničí Jana Kavana rakovnická firma Hotel Český dům. Tím, že Kavan podepsal smlouvu s předkupním právem, jednoznačně překročil své pravomoci. O prodeji státního majetku rozhoduje vláda, nikoli jednotlivé resorty.

"Tohle už je jasné překročení kompetencí ministra zahraničí," prohlásil náměstek ministra financí Jan Mládek. Vedení ministerstva financí se od celé Kavanovy operace s pronájmem Českého domu a předkupním právem distancovalo a zdůrazňuje, že s ním nikdo oficiálně nic nekonzultoval. "Předkupní právo je skutečně pozoruhodné. Je to takzvaná skrytá privatizace," řekl mluvčí ministerstva financí Libor Vacek.

Mluvčí ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil řekl, že předkupní právo se týká pouze případu, že by ministerstvo chtělo moskevskou budovu prodat. "K tomu však není v současné době oprávněno," dodal.

Ačkoli ministerstvo zahraničí právně Český dům prodat nemůže (rozhodne o tom vláda), pasáž smlouvy o předkupním právu nasvědčuje tomu, že vedení ministerstva má zájem na tom, aby komplex nakonec koupila právě firma Hotel Český dům.

"Obecně je možné říci, že z devadesáti procent lze výběrové řízení zmanipulovat ve prospěch předem dohodnutého vítěze. Je tam ale to desetiprocentní riziko, že se na to přijde. Záleží na tom, jak jsou nastavena kritéria soutěže. Pokud se předem ví, že soutěž bude fiktivní, lze její podmínky nastavit tak, aby se to desetiprocentní riziko minimalizovalo," uvedl expert na obchodní právo Jan Černý z advokátní kanceláře Černý - Raupachová.

V praxi lze zákon o zadávání veřejných zakázek obejít například tím, že zadavatel kromě předem známého vítěze osloví firmy, které se soutěže zúčastní jen naoko nebo nastaví podmínky soutěže tak, že je může splnit jen daná společnost.

Vlastnit Český dům v Moskvě je terno. Leží v samém centru metropole, která se řadí mezi pět nejdražších velkoměst světa. Do komplexu budov patří hotel, restaurace, relaxační centrum, garáže, fitnesscentrum, autoservis, byznyscentrum a kanceláře.

Kromě předkupního práva smlouva obsahuje několik dalších bodů, které i velvyslanec Jaroslav Bašta (jenž odmítl svým podpisem pod smlouvou v celém případu figurovat) označil za jednoznačné zvýhodnění soukromé firmy na úkor státu.

Jde zejména o to, že firma Hotel Český dům není registrována v Rusku, takže její zaměstnanci jsou vedeni jako pracovníci ambasády, a navíc stát spravuje společnosti bankovní účty. Z toho plyne pro Hotel Český dům neoprávněná výsada neplatit clo a daně za koupené zboží. Pokud firma takto získané zboží bude dále prodávat, má tím zajištěné obrovské zisky. Přitom ani neručí za poškození majetku Českého domu, odpovědnost podle smlouvy nese zastupitelský úřad.

"Souhlasím s názorem pana Bašty, že smlouvy jsou pro stát krajně nevýhodné. Čiší z toho příprava na zcizení domu," řekl právník Karel Brückler.

Představitelé společnosti Hotel Český dům nebyli pro vedení ministerstva zahraničí neznámé osoby: až do konce loňského roku patřili pod ministerstvo a vedli Český dům v Moskvě.

Když vláda začátkem října rozhodla, že stát už nebude komplex provozovat sám, tito lidé bezprostředně poté založili akciovou společnost a ministerstvo zahraničí s ní bez výběrového řízení uzavřelo smlouvy o pronájmu.

Jan Kavan na tiskové konferenci.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Z kluziště u Jošta musel zmizet reklamní vůz, vadil brněnským památkářům

Bruslaře při slavnostním zahájení ve středu 6. prosince překvapilo, že kromě...

Z kluziště na Moravském náměstí v Brně v noci zmizel vystavený mercedes a spolu s ním i reklamní nápisy. Radnici...

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...

Turisty v Orlických horách nemá kdo obsluhovat, pracovníky vysála Škoda

Odborníci doporučují předškolákům strávit na svahu hodinu, šestiletí už...

V Orlických horách chybí kuchaři, servírky, ale třeba také lyžařští instruktoři. Zaměstnavatelé v turistickém ruchu jen...

Skoncujte s iluzí dokonalých Vánoc
Skoncujte s iluzí dokonalých Vánoc

Padající stromeček a nekončící úklid. I takové jsou Vánoce.Najdete na iDNES.cz