Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za smrt Roma dostal skin 13 let

  19:59aktualizováno  19:59
Hradec Králové - Třináct let dostal dvaadvacetiletý skin Vlastimil Pechanec za vraždu Roma ve Svitavách. Šlo o rasově motivovanou vraždu, rozhodl královéhradecký krajský soud. Pechanec podle obžaloby loni v červenci dvakrát bodl do břicha o osm let staršího Otu Absolona. Ten později v nemocnici zemřel. Pechanec se okamžitě odvolal. Před budouvou soudu nato Pechancovi příznivci napadli zmocněnce Romů.

Žalobkyně i zmocněnec Romů si nechali po vynesení verdiktu lhůtu na rozmyšlenou.

„Rozsudek krajského soudu pokud se týče výroku o vině považuji za správný. S výší trestu však nesouhlasím, navrhovala jsem obžalovanému uložit výjimečný trest, proto jsem si ponechala lhůtu na rozmyšlenou a zvážím otázku odvolání,“ uvedla krajská státní zástupkyně Renáta Vesecká.

Příbuzní a přátelé zavražděného Roma považují trest za mírný. „Trest by měl být přísnější,“ uvedla družka zavražděného Roma Romana Žílová. „Je to hodně mizerné, rozhodně by zasloužil výjimečný trest nad patnáct let,“ dodala sestra zavražděného Iveta Vaculíková.

Proti rozsudku se na místě odvolal Pechanův obhájce, který je přesvědčen, že neexistuje dostatek důkazů pro to, aby byl jeho klient odsouzen za rasovou vraždu.

Po verdiktu skini napadli zmocněnce Romů
Líčení sledovalo zhruba dvacet skinů a přes deset Romů. Na pořádek dohlíželo v jednací síni devět policistů.

Pořádek se jim však udržet nepodařilo. "Před budovou soudu napadli Pechancovi příznivci zástupce Romů a občanského aktivistu, který sledoval jednání soudu," hlásil zpravodaj MF DNES.

Téměř hodinu byla situace v centru Hradce Králové napjatá. Skini začali Romům nejdříve nadávat a vykřikovali, že Pechanec je nevinný. Pak dokonce honili po městě zmocněnce Romů. K soudu museli přijet další policejní posily. Teprve jejich přítomnost situaci uklidnila.

„Nebyl nikdo zatčen, ale je podezření, že čtyři nebo pět lidí se dopustilo přestupku proti veřejnému pořádku. Zatím se nepodařilo zjistit, zda byl někdo zbit. Při incidentu převažovaly verbální útoky,“ řekl po incidentu šéf královéhradecké okresní policie Josef Macháček.

„Navrhoval jsem zproštění obžaloby, vina mého klienta, tak jak je uvedeno v obžalobě, nebyla podle mne prokázaná,“ uvedl Pechancův obhájce Stanislav Fišer.

Rozsudek tak není pravomocný a případem se bude zabývat Vrchní soud v Praze.

„Pevně věřím a doufám, že následné rozhodnutí soudu bude spravedlivé a bude vynesen spravedlivý zprošťující rozsudek,“ uvedl ještě před vynesením verdiktu Pechanec, který byl v minulosti už několikrát trestán za násilné trestné činy.

„Smrtí Oty Absolona se pro nás zhroutil celý svět a zůstaly po něm dvě malé děti. Jeho smrt je o to horší, že k ní nemuselo dojít, kdyby byl obžalovaný dříve řádně potrestán. Se smrtí Oty se nikdy nesmíříme a doufáme, že soud alespoň nyní vraha spravedlivě potrestá,“ uvedla v závěrečné řeči zmocněnkyně poškozené a sestra zavražděného Oty Absolona Iveta Vaculíková.

Romům připadá trest mírný
Třináct let za rasovou vraždu je podle svitavských Romů mírný trest. "Třináct let za takou věc je strašně málo. Věřili jsme, že Pechanec odejde od soudu s trestem mimořádným," řekl rozhořčeně předseda svitavského romského sdružení Dajoli Petr Danihel.

Při Pechancově zadržení den po vraždě policie uvedla, že mu za rasovou vraždu hrozí až patnáctiletý trest. "Soud však může rozhodnout také o mimořádném, pětadvacetiletém trestu nebo i doživotním vězení," upozornila tehdy mluvčí východočeské policejní správy Iva Marková.

Právě mimořádného trestu se nyní Romové ze Svitav dovolávají. "Odpovídalo by to tomu, co všechno už má Pechanec za sebou," míní Danihel.

Starosta Svitav Václav Koukal soudí, že navrhovaná výše trestu žádnou nevoli ve městě nevyvolá. "Soud s Pechancem už rozhodně není pro místní obyvatele hlavní téma dne. Ale ani bezprostředně po vraždě jsme tu nemuseli řešit žádné dramatické situace. Policie i strážníci ihned zajistili Romům dostatečnou ochranu a pohlídali možná ohniska konfliktů."

Současné klidné soužití obyvatel Svitav s místními Romy potvrzuje podle Koukala také přístup lidí k pozůstalým po zavražděném Absolonovi. Pro jeho těžce nemocnou družku a dvě děti například radnice zařídila přestěhování do blízkého sousedství Absolonovy matky. "Nezaznamenali jsme ani jeden případ, kdy by nám lidé předhazovali, že Romy nějak zvýhodňujeme," dodává svitavský starosta.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ:
Soud chce další důkazy o vině

První líčení, které začalo 3. února, soud odročil po třech dnech, kdy vyslechl obžalovaného, svědky a soudní znalce.

„Není dostatek důkazu pro vinu mého klienta. Jsou i důkazy opačného druhu, že údajným pachatelem je zcela někdo jiný,“ prohlásil tehdy po skončení líčení Pechancův obhájce Stanislav Fišer.

Krajská státní zástupkyně Renáta Vesecká je však přesvědčena, že důkazů o vině je dost. „Nedovedu si představit, co by mohli noví svědci uvést, aby došlo ke zvratu v řízení,“ uvedla Vesecká. Současně navrhla, aby soud vyslechl i družku zavražděného. Ta je však vážně nemocná.

Soud zatím nepovažuje předložené důkazy o Pechancově vině za dostatečné a i proto líčení odročil. Další svědci by mohli přesněji určit, jak se vlastně celá věc odehrála.

PECHANEC NESTOJÍ
U SOUDU POPRVÉ

Přestože existují důkazy o tom, že Pechanec se stále účastní shromáždění krajní pravice, u soudu tvrdil, že se s názory skinheadského hnutí rozešel již před více než pěti lety.
Pechanec se v očích extrémistů blýskl již v roce 1996. Tehdy jako šestnáctiletý na žádost republikánů zorganizoval pochod Svitavami. Průvod skončil rozbitými okny dvou domů, v nichž žily romské rodiny.
Následovaly další četné rasisticky motivované delikty, za které byl také stíhán. V minulosti před okresním soudem také uvedl: "Jsem zastáncem bílé rasy. Chtěl bych, aby naše republika byla bez cikánů a černochů."

Aktivista: Úřady špatně reagovaly
Konzultant Evropského střediska pro práva Romů Markus Pape tvrdí, že k vraždě Oty Absolona nemuselo vůbec dojít. Podle něj zcela selhaly úřady, když obžalovaného skina neposlaly do vazby.

Pechanec byl totiž v době, kdy si odpykával podmíněný trest za násilný čin, odsouzen za jiný rasový delikt. "Kdyby byl ve vazbě, tak nikoho nezabil," prohlásil Pape u soudu.

„Podle obžaloby se jedná o rasovou vraždu a ačkoli státní orgány a vláda delší dobu slibují přísné stíhání rasistů a neonacistů, Pechancova minulost ukazuje závažné zanedbávání této povinnosti,“ řekl Pape. Považuje za velkou chybou, že skin nebyl poslán do vazby, přestože k tomu byly důvody.

Od roku 1996 byl Pechanec za násilné trestné činy obžalován celkem pětkrát. Předposlední čin se stal v listopadu 2000. Tehdy napadl na nádraží v České Třebové anarchistu a půl roku na to ho orlickoústecký soud odsoudil za výtržnictví na čtrnáct měsíců do vězení.

Pechanec se však odvolal a za mříže nešel. Nedlouho poté přišel o život Ota Absolon. Zemřel na následky bodných zranění 21. července 2001. Krajský soud v Hradci Králové za tři měsíce potvrdil čtrnáctiměsíční trest pro Pechance, ale to už byl Absolon po smrti.

„Pokud ten člověk pokračuje v obdobné trestné činnosti, tak je na něho možné uvalit vazbu. Pechance policie obvinila předloni v listopadu z dalších rasově motivovaných deliktů, přičemž v té době už byl v podmínce. Tehdy nebyl problém ho vzít do vazby. Kdyby byl Pechanec v té době ve vazbě trestného činu, ze kterého je nyní obžalován, by se nedopustil,“ míní Pape.

Podobný případ sleduje Markus Pape také v Ostravě, kde jsou čtyři obvinění ve vazbě. Jeden z nich je podezřelý z rasové vraždy a také on byl už v minulosti několikrát za rasové delikty odsouzen.

Obžalovaný přišel v poutech
"Jsem přesvědčena, že obžaloba je důvodná a důkazy, které máme, prokáží jeho vinu," uvedla státní zástupkyně Renáta Vesecká při zahájení líčení s Vlastimilem Pechancem, které provází mimořádná bezpečnostní opatření.

Pechanec předstoupil před senát s pouty na rukách. Při výslechu, který trval více než hodinu, mluvil úsečně, s dramatickými pauzami. Detailně popsal, co se podle něho v kritický den stalo. Obžalobu jednoznačně odmítl s tím, že Absolona nezabil.

"Byl jsem označen jako pachatel neprávem. Romové se mi chtěli zřejmě pomstít, protože do roku 1996 jsem byl členem hnutí skinheads. O konfliktu jsem se dozvěděl, když jsem stál u baru. V tu chvíli přiběhl k pultu vyhazovač a křičel na barmanku ať zavolá záchranku, protože venku před diskotékou ležel pobodaný muž," hájil se.

Drama se odehrálo 20. července 2001 v baru Zatáčka v Národním domě ve Svitavách. Před půlnocí přišla podle žaloby na diskotéku skupinka Romů. Jeden z mužů chtěl zaplatit vstupné, ale přišel k němu obžalovaný a řekl: Co tu chcete vy černý svině! Potom prý při strkanici Pechanec dvakrát bodl Roma do břicha. Při třetí ráně si napadený stačil uchránit tělo rukou, kterou mu skinhead poranil. Zraněný Absolon skončil v nemocnici, kde po pětihodinové operaci těžkým zraněním podlehl.

"V ten večer jsem v baru s nikým žádný konflikt neměl. Pouze mne napadla skupina lidí poté, co mne jeden muž označil, že jsem Absolona bodl," uvedl u soudu obžalovaný.

"Pechanec lže každým slovem. Věřím, že soud ho odsoudí přísným a spravedlivým trestem. Zasloužil by doživotí, v případě, kdyby v České republice existoval trest smrti, tak tento trest. Bratr měl nemocnou manželku, vychoval dvě děti, pro celou naší rodinu je to obrovská tragédie," řekl před jednací síni bratr zavražděného Josef Absolon.

Obžalovaný ze smrti Roma Vlastimil Pechanec před královéhradeckým soudem, 5. února 2002

Eskorta přivádí do soudní síně obžalovaného Vlastimila Pechance. Žaloba ho viní z toho, že loni v létě pobodal Roma, 5. února 2002

Jan Polák, zmocněnec zavražděného Roma Oty Absolona, hovoří s Absolonovou družkou při posledním líčení u Krajského soudu v Hradci Králové. Soud poslal skina Vlastimila Pechance na 13 let do vězení za vraždu Roma. (29.3.2002)

Družka zavražděného Roma Oty Absolona při posledním líčení u Krajského soudu v Hradci Králové. Soud poslal skina Vlastimila Pechance na 13 let do vězení za vraždu Roma. (29.3.2002)

Třináct let dostal dvaadvacetiletý skin Vlastimil Pechanec za vraždu Roma ve Svitavách. Šlo o rasově motivovanou vraždu, rozhodl královéhradecký krajský soud. Pechanec podle obžaloby loni v červenci dvakrát bodl do břicha o osm let staršího Otu Absolona. Ten později v nemocnici zemřel. Pechanec se okamžitě odvolal. (29.3.2002)

Příznivci dvaadvacetiletého skina Vlastimila Pechance, který za vraždu Roma ve Svitavách dostal třináct let. Šlo o rasově motivovanou vraždu, rozhodl královéhradecký krajský soud. Pechanec podle obžaloby loni v červenci dvakrát bodl do břicha o osm let staršího Otu Absolona. Ten později v nemocnici zemřel.(29.3.2002)

Přátelé odsouzeného Pechance chtěli napadnout před budovou některé účastníky soudu - zmocněnce Romů. Zabránila jim v tom policie, 29. března 2002

Policisté oddělili obě strany konfliktu, který vznikl před královéhradeckým soudem po vynesení rozsudku nad skinem Pechancem, 29. března 2002

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Vlak v Praze nedobrzdil a zranili se dva lidé, v Kolíně se málem srazily vlaky

Na hlavním nádraží v Praze nedobrzdil osobní vlak, dva lidé se zranili...

Osobní vlak na hlavním nádraží v Praze dnes při zastavování nedobrzdil a zastavil se o zarážedla na slepé koleji. Dva...

Za pobodání české expřítelkyně soud potrestal Němce pěti lety vězení

Obžalovaný Němec před Krajským soudem v Ústí nad Labem.

Ústecký krajský soud poslal na pět let do vězení čtyřiadvacetiletého Němce Nilse Antonia Matiase Tesouru. Muž loni v...

Podvodné e-maily „vytáhly“ z firem na Chrudimsku pět milionů

(Ilustrační snímek)

Nový typ internetového podvodu zasáhl i do Pardubického kraje. Kriminalisté-kybernetici se v současné době zabývají...Najdete na iDNES.cz