Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Za smrt mladíka lékař nemůže, tvrdí komise. Syna pořádně neprohlédl, zlobí se rodiče

  • 302
Nejde o nic vážného, můžete chodit normálně do práce. To se dozvěděl loni v říjnu třiadvacetiletý Jakub Komínek z Křižanova. Několik dní po návštěvě u lékaře zemřel. Znalecká komise kraje Vysočina nyní řekla, že lékař s úmrtím muže nemá nic společného.

„Ze závěru komise vyplynulo, že byl při výkonu péče dodržen správný lékařský postup a nebyla zjištěna žádná příčinná souvislost mezi postupem lékaře a smrtí pacienta,“ sdělila mluvčí kraje Jitka Svatošová.

S tím, co se zatím od kraje dozvěděli, ovšem rodiče spokojeni nejsou. „Se závěry komise, které nám zatím byly sděleny, určitě nesouhlasíme a zvažujeme další právní kroky,“ uvedla Jakubova matka Hana Komínková.

Podle ní měl lékař brát stížnosti jejího syna, že cítí bublání v hrudníku, zodpovědněji a měl ho poslat na odborné vyšetření. Doktor ale vyhodnotil situaci jako problémy se zády a podle toho léčil.

„Syn zemřel na selhání srdce. Je možné, že by to ani EKG neodhalilo nebo že by na záchranu života bylo pozdě, ale Jakub mohl dostat aspoň šanci,“ je přesvědčena jeho maminka (více o případu najdete zde).

Mladík zkolaboval vloni v říjnu v obchodě s barvami, a to dva dny potom, co mu mladý lékař, který zastupoval praktickou lékařku v Křižanově, ukončil pracovní neschopnost a poslal jej do práce s tím, že nejde o nic vážného.

Nevzal přitom v úvahu ani fakt, že pacient má problémy se srdcem v rodinné anamnéze a sám v dětství trpěl alergií a syndromem ADHD, tedy hyperaktivitou, která může činnost srdce ovlivňovat.

Lékař se hájí tím, že během poslední mladíkovy nemoci byl Jakub na kontrole u alergologa, který také, ač zkušený odborník, nezjistil, že má pacient problémy se srdcem. Navíc se jeho stav mírně lepšil.

V lékařské zprávě chyběl podpis

Kromě přístupu lékaře si rodiče Jakuba stěžovali také na to, že když syn zemřel, nemohli zjistit, co se vlastně přihodilo, proč se to stalo a kdo jejich syna jako poslední ošetřoval.

„Ta komunikace byla opravdu hodně složitá a v lékařské zprávě chyběl podpis,“ uvedla Hana Komínková.

Lékař také neměl žádnou atestaci. „Jsem laik, ale myslím, že například řidič autobusu taky nemůže začít vozit lidi hned potom, co dokončí autoškolu. I v jiných profesích je přece nutná praxe pod nějakým odborným dohledem,“ domnívá se Hana Komínková a dodává, že pokud už takový lékař samostatně ordinuje, měl by tuto skutečnost znát i jeho pacient, aby se mohl případně rozhodnout pro jinou ambulanci.

„Jestli byla kvalifikace lékaře v tomto případě dostatečná, nemůže posuzovat znalecká komise. Kraj dal proto podnět k prošetření této a dalších skutečností státnímu zastupitelství,“ sdělila mluvčí kraje Vysočina Jitka Svatošová. Kauzou se zabývá i žďárská policie.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video