Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za smrt klisny může pořadatel dostihů, řekl soud

  8:36aktualizováno  8:36
Klisna Inkasentka mohla soupeřit s bělkou Sixteen o triumf ve Velké pardubické. Místo toho rozhodoval Krajský soud v Pardubicích o vině za její smrt. A rozhodl, že za ni může pořadatel dostihů. Jaké odškodnění má majiteli koně zaplatit, soud zatím neurčil.

Ilustrační foto | foto: Reuters

Klisna si na pardubickém závodišti v květnu 2008 jako volně pobíhající kůň, který ztratil jezdce, napíchla zadní nohu na zábradlí na mostku. Zranění nohy bylo natolik závažné, že se ji veterináři brněnské kliniky rozhodli po dohodě s majitelem utratit.

Jde tak o první případ v historii dostihového sportu, kdy majitel utraceného koně požaduje náhradu škody od pořadatele. Případ se tak může stát precedentem i pro další majitele dostihových koní v celé republice.

Samosoudkyně Krajského soudu v Pardubicích Miroslava Fuksová se v úterý přiklonila na stranu žalobce klisny Huberta Žďárského a rozhodla o tom, že pořadatel dostihů - Dostihový spolek - má uhradit náhradu za ušlý zisk. Jeho výši určí soudem určený soudní znalec.

"Kůň Inkasentka si způsobila zranění, v jehož důsledku pak byla klisna utracena a tím došlo na straně žalobce ke zmenšení jeho majetku, a tedy škodě," zdůvodnila rozhodnutí v rozsudku samosoudkyně Miroslava Fuksová.

Zástupce Dostihového spolku na místě uvedl, že se proti rozsudku odvolá. Kauzu pak bude prošetřovat Vrchní soud v Praze.

"Dostihová komise přebírá dráhu a potvrzuje splnění všech podmínek. Jsem tedy rozladěný, protože nevím, jaké komise by se tedy měly ke stavu dráhy vyjadřovat," řekl místopředseda představenstva Dostihového spolku Jiří Kunát.

Dostihová komise ale podle Fuksové není za neštěstí na rozdíl od Dostihového spolku zodpovědná. Místo, kde se nehoda stala, sice není v trase kurzu dostihu, je ale součástí dostihového závodiště, za něž nese zodpovědnost Dostihový spolek.

O sumě za mrtvého koně rozhodne soudem stanovený odborník. Žďárský požaduje po Dostihovém spolku 760 tisíc korun. "Tu sumu jsem si nevymyslel. Je to posudek soukromého odhadce, který se specializuje na koně," řekl Žďárský.

Soudkyně včera vyslechla tři svědky. Jedním z nich byl Vladimír Verner, který jako externí pracovník měl na starost údržbu dráhy. Ve své výpovědi připomněl, že podobný případ už se na závodišti stal, tehdy to však odneslo jen dostihové sedlo.

"V roce 2003 při Velké pardubické se do stejného místa dostal volně běžící kůň trenéra Josefa Váni. Kedon však tehdy zachytil trubkou o sedlo, takže se mu nic nestalo, odneslo to jen sedlo, které se o zábradlí strhlo," řekl Verner.

Nyní je místo, kde se Inkasentka nešťastně zranila, v pořádku. Pracovníci Dostihového spolku po incidentu trubku ohnuli, takže je zábradlí bezpečné.

"Po této záležitosti jsem navrhl změny, které byly Dostihovým spolkem odstraněny. I kdybychom se nyní na závodiště vrátili, zase bychom něco našli. Závodiště je jednak rozsáhlé, jednání koně nepředvídatelné, člověk už navíc trpí provozní slepotou," řekl před pardubickým soudem další ze svědků, krajský veterinář Ivo Strauss.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Masarykovo nádraží zastavilo poškození výhybky, nejezdilo ani metro B

Masarykovo nádraží.

Na pražském Masarykově nádraží byl dnes zhruba na dvě hodiny omezen provoz kvůli mimořádné události. Kvůli tomu nejely...

Dvacet let stará vražda je promlčena. Policie hledá vraha dál

Místo, kde našel náhodný kolemjdoucí uškrcenou dvacetiletou dívku. Tu zabil...

Dnešním dnem vypršela promlčecí lhůta vraždy, která se stala 14. prosince 1997. Tehdy někdo uškrtil dvacetiletou dívku....

Násilník hajloval, u toho mířil muži do obličeje plynovou pistolí

Útočník mířil na muže plynovou pistolí.

Policie na Sokolovsku stíhá jednačtyřicetiletého muže z Chodova, který vytáhl plynovou pistoli na kolemjdoucího muže a...Najdete na iDNES.cz