Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za šíření TBC má lékařka opět podmínku

  20:00aktualizováno  20:00
Praha - Ortel šesti měsíců s podmíněným odkladem na dva roky si vyslechla šestatřicetiletá lékařka vinohradské nemocnice. Státní zástupce ji vinil z toho, že loni v prosinci nezajistila hospitalizaci muže nakaženého infekční formou tuberkulózy. Soud zopakoval v hlavním líčení stejný verdikt, jaký vynesl před půl rokem trestní příkaz.

Loni v prosinci lékařka uvěřila příteli nakaženého šestatřicetiletého Slováka. Slíbil, že nemocného odveze na plicní oddělení Thomayerovy nemocnice. Svůj slib však nesplnil, za což byl odsouzen. O pár dnů později přivezla záchranka Slováka do vinohradské nemocnice, kde na jednotce intenzivní péče zemřel.

Celý případ vyvolal značný rozruch. Lékařka se proti trestnímu příkazu odvolala. Soud proto zahájil veřejné líčení. Na stranu lékařky se postavili její kolegové, Česká lékařská komora i další odborné a profesní organizace. Rozjela se petiční akce, v níž vyjádřilo podporu lékařce přes tři a půl tisíce lidí.

Státní zástupce ve své závěrečné řeči požadoval výchovný trest, tak jak byl uložen trestním příkazem. Opačný názor zastával obhájce lékařky Jiří Nykodým. "Má klientka se žádného trestného činu nedopustila. Proto navrhuji, aby byla zproštěna obžaloby. Skutek, který spáchala není trestným činem. Naopak se prokázalo, že pro převoz pacienta do nemocnice zvolila obvyklý způsob," řekl.

Podle soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 10 Ivany Hynkové se lékařka dopustila nedbalostního trestního činu. "Její rozhodnutí odeslat pacienta na specializované pracoviště byl správný," odůvodnila rozsudek. "Nedotáhla to ale do konce. Využila nabídky odvozu a dále se o pacienta nezajímala," podotkla soudkyně.

Jak soudkyně uvedla, cizinci neměli v Česku povolení k pobytu a nebyli zdravotně pojištěni. "Už to mělo vést lékařku k rozhodnutí, aby přivolala infekční sanitku, které jsou v Praze běžně k mání. Volila způsob, jenž byl pro ni před vánočními svátky nejjednodušší," podotkla.

Z výpovědí svědků ale vyplynulo, že odvoz pacienta příbuznými nebo známými je běžný. S tím ale soudkyně nesouhlasila. "Co je běžné, nemusí být ještě správné," dodala.

Obhájce se proti rozsudku ihned odvolal. "Tvrdší postup vůči pacientovi nemá oporu v zákoně. Lékař není vězeňským dozorcem, který má pravomoc k tomu, aby pacientovi zabránil ve volném pohybu," uvedl právník.

"Na takový rozsudek jsme byli připraveni," řekla Hana Burešová. "Už proto, že stejná soudkyně vynesla i trestní příkaz a během celého jednání svým chováním jasně dávala najevo svůj názor. Myslím, že bych byla naivní, kdybych čekala, že to odsoudí jinak," dodala lékařka.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Osiřelou trať z Jesenicka nikdo nechtěl ani po slevě, brzy bude zadarmo

(ilustrační foto)

Ani na druhý pokus se nepodařilo prodat nevyužívanou železniční trať mezi Velkou Kraší a Vidnavou na Jesenicku. Zájemce...

Vinaři dostali statisícové pokuty, nedovoleně vypouštěli odpadní vody

Vypouštění odpadních vod ve Vinařství Kovacs.

Kontroloři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) se v posledních dvou letech zaměřili na vinaře z Břeclavska a...

Vliv kotlů na znečištění ovzduší roste. Podle výzkumů konkurují průmyslu

(Ilustrační snímek)

Mezi zdroji znečištění ovzduší jsou stále viditelnějším hráčem. Podíl domácích topenišť na vypouštění škodlivin roste a...Najdete na iDNES.cz