Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za šikanu na poště padly podmínky

  13:30aktualizováno  13:30
Bruselský soud potrestal šikanu na pracovišti. Soud vůbec poprvé v Belgii odsoudil nejen přímé viníky, ale i veřejnoprávní podnik za to, že pronásledování svého pracovníka nezabránil. Jednadvacetiletý pošťák David Van Gysel ústrky od kolegů nevydržel a skočil pod vlak.

Bruselský soud dal za pravdu obžalobě, že pětice úředníků a úřednic z pošty ve Wezembeek-Oppem natolik trápila svého kolegu, až ho dohnala k sebevraždě.

Čtyři obžalované, včetně šéfa pobočky a jeho zástupkyně, odsoudil za neúmyslné zabití k 22 měsícům vězení podmíněně, 18měsíční podmínku dostal i pátý pošťák.

Všichni obvinění, z nichž každý má zaplatit pokutu kolem 1000 eur, byli uznáni vinnými, že šikanovali i Van Gyselova předchůdce.

Navíc peněžitý trest mají zaplatit nejen odsouzení. Vysokou pokutu 238 tisíc eur soud uložil i poště. Ta se však proti verdiktu již odvolala, protože se domnívá, že udělala vše, aby šikanování na svých pracovištích zabránila.

Odvolat se chtějí i další odsouzení. Poště už hrozí další žaloby za podobné případy.

Van Gyselovým rodičům přiznal soud odškodnění 8160 eur za pohřeb a 9915 eur za morální újmu.

Oběť trpěla obezitou
Dnešní tisk komentuje verdikt jako "bombu", která vytváří precedens a je i varováním pro další tyrany z řad ředitelů a šéfů a pro další podniky.

"Rozsudek je jednoznačný. Chování odsouzených vedlo ke tragickému konci syna mých klientů," řekl advokát Van Gyselových rodičů Jef Vermanssen. Podle něho verdikt skýtá povzbuzení pro ostatní oběti a šikanování přestává být tabu.

Advokát během procesu připomněl četné "žertíky", spáchané na účet oběti, která se kolegům patrně znelíbila značnou obezitou. Třeba když si Van Gysel na chvilku odběhl, po návratu našel vše zpřeházené, pneumatiky jeho mopedu byly často vypuštěné či jeho stroj byl polepený nápisy "na prodej".

Pošta má kvůli šikaně zvláštní oddělení
Šikanování je na poště podle tisku značně rozšířeno. Podnik vytvořil i zvláštní organizaci, pověřenou bojem s tímto nešvarem. Ta loni zaznamenala 480 stížností. Ještě nedávno šlo o padesátku případů měsíčně.

Asi polovina stížností bývá uznaných za oprávněné, avšak pouze 47 stížností skončilo u soudu a pouze v pěti loňských případech se sama pošta odhodlala k potrestání svých zaměstnanců.

V Belgii od června 2002 platí zvláštní zákon na ochranu zaměstnanců před morálním a fyzickým násilím, šikanováním a sexuálním obtěžováním na pracovišti. Podle zákona je každý podnik povinen určit důvěrníka pro řešení stížnosti.

Nejvíce stížností, skoro pětina, se týká podniků z veřejného sektoru, následovaných školstvím, bankami a pojišťovnami. Oběti většinou bývají z Valonska a Bruselu, převážně jde o mladé zaměstnance a viníci bývají nejčastěji jejich přímí nadřízení.

Podle průzkumu se více než desetina Belgičanů cítí obětí šikanování na pracovišti.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Izraelští rabíni se inspirují Anne Frankovou, velí k ukrývání migrantů

Většina žadatelů o azyl žije v detenčním zařízení Holot v Negevské poušti.

Skupina izraelských rabínů v čele se sestrou slavné americké komičky Sarah Silvermanové vytáhla do boje proti vyhoštění...

V Turecku narazil autobus do stromu u dálnice, zemřelo jedenáct lidí

Jedenáct lidí přišlo o život a dalších 46 bylo zraněno při nehodě autobusu,...

Jedenáct lidí přišlo o život a dalších 46 bylo zraněno při nehodě autobusu, která se stala v noci na sobotu na dálnici...

Útok na hotel v Kábulu nepřežilo pět civilistů, včetně jednoho cizince

Muž se snaží utéct z balkonu kábulského hotelu Intercontinental během útoku tří...

Při nočním útoku na hotel v Kábulu zemřelo pět civilistů, z toho čtyři Afghánci a jeden cizinec. Dalších šest lidí bylo...

Najdete na iDNES.cz