Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za revoluce jsem si hrála, teď o ní říkám svým dětem

  12:38aktualizováno  12:38
Před osmnácti lety na Národní třídě začala revoluce. Dnes se ulice v centru Prahy probudila do ospalého, pošmourného dopoledne a listopadové události připomínal jen hlouček několika desítek lidí, kteří přišli na události z roku 1989 zavzpomínat.

U pomníčku se sešli lidé, kteří listopad pamatují i ti, kteří se o něm dozvídají jen z vyprávění. | foto: iDNES.cz

Speciál: Plnoletá demokracie

David z Prahy je vytáhlý teenager v šedivé bundě. Na rozdíl od revoluce on ještě zřejmě plnoletosti nedosáhl. "Vím o tom ze školy, vyprávěli mi o tom rodiče," říká.

K pomníku ale chodí pravidelně. "Vyprávím o tom dětem. Vadí mi, že mladí dneska ani neví, co se tenkrát stalo," říká a se svou dcerkou zapaluje u památníku v průchodu na Národní třídě svíčku.

Národní třída

Mladá maminka s malou dcerou si na listopad pamatuje jen matně. "Byla jsem ve čtvrté třídě. V době listopadových událostí jsem si nejspíš hrála. Moc si toho nepamatuju. Jen to, že se naši kvůli tomu hrozně pohádali. Každý byl jiného názoru," vypráví.

Nejvíc lidí se tu tísnilo kolem desáté, kdy sem přišli položit věnce politici. Ti se s lidmi zdraví, s některými prohodí dvě tři věty, většina přihlížejících po politických špičkách jen zvědavě pokukuje.

17. listopad 2007

"Kde jste nechal cepín?" ozvalo se z davu na adresu primátora Pavla Béma, který v letos zdolal Mount Everest. "Tentokrát jsem přišel bez něj," směje se Bém a  jde se zdravit s dalšími lidmi.

Je mezi nimi i elegantní starší dáma z Prahy. "Přišla jsem zavzpomínat na listopad. Chodím sem každý rok," . Lidé už podle ní ani nedoufali, že se ještě dočkají svobody.

17. listopad 2007

"Jediné co mě mrzí je, že lidé nejsou slušní. Každý všemu rozumí, každý to vykřikuje v hospodě. Za komunistů si přeci jen dávali větší pozor, protože člověk nikdy nevěděl, kdo vedle něj v té hospodě sedí," říká.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Návrh otevřít znovu velké obchody o státních svátcích poslanci odmítli

(Ilustrační snímek)

Velké obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zůstanou dál při některých státních svátcích zavřené. Zrušení zákona,...

Myslivecký strážce musí být bezúhonný, odmítl ÚS zrušit část zákona

(Ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl zrušit část zákona o myslivosti, podle které člověk se škraloupem v trestním rejstříku nemá už...

Čínský zákaz dovozu odpadů je příležitost pro recyklaci, tvrdí šéf odpadářů

Nákladní loď společnosti CMA CGM.

Od začátku roku přestala Čína dovážet ze světa čtyřiadvacet druhů odpadu. Rozhodnutí dopadá i na Česko, které má...

Najdete na iDNES.cz