Za řadu léků budou lidé platit víc

  • 23
Lidé, kteří užívají léky na vysoký tlak, cholesterol, depresi či alergii, se musí připravit na změny: doplatky u řady léků se zvýší. Pacienti za ně budou muset nejspíš buď zaplatit až o několik desítek korun víc, nebo si nechat napsat jiný preparát, za nějž se nedoplácí.

Ministerstvo zdravotnictví chystá novou vyhlášku, která snižuje částky, jež za léky proplácejí zdravotní pojišťovny.

Tím logicky vzroste doplatek. Jedinou "nadějí" je, že firmy se postupně rozhodnou snížit cenu, aby pacienti nepřecházeli na konkurenční léky, a doplatek tak zase klesne.

Nová vyhláška, kterou se ministryně zdravotnictví chystá v nejbližších dnech podepsat, má platit už od října. Ministerstvo změny připravuje každý půlrok, tentokrát jsou však podle odborníků nezvykle velké a rozsáhlé.

Týkají se prakticky všech skupin běžně užívaných léků. Například za léky proti depresi by měly pojišťovny hradit o 10 procent méně než dosud, za léky na cholesterol, takzvané statiny, až o 23 procent.

"Ty změny jsou poměrně razantní. Je to poněkud v rozporu s prohlášením vlády, že dál nehodlá zvyšovat spoluúčast pacientů," uvedl mluvčí lékárnické komory Jan Horáček. "Na druhé straně doplatky za léky jsou u nás ve srovnání se světem stále malé," dodal.

I tak podle něj po prvním říjnu hrozí problémy. Mnohé firmy totiž tvrdí, že jelikož ještě teď není definitivně jisté, jak bude nová vyhláška vypadat, nedokážou včas zareagovat a ceny snížit.

"Pacienti tudíž změny přinejmenším nějakou dobu silně pocítí," řekl Horáček. Například zoloft na depresi by tak mohl mít nově doplatek až 100 korun.

Za řadu léků budou lidé připlatí
Rozzlobený je i pardubický lékárník Jiří Zimák. "Za těch pár dní do konce září se nikdo nestačí přizpůsobit, navíc máme určité zásoby, které budeme muset doprodat za staré ceny. Obávám se, že někteří pacienti přestanou léky brát s rizikem zhoršení jejich zdravotního stavu," uvedl.

Riziko zmatků kvůli vydání vyhlášky "na poslední chvíli" připouští i Všeobecná zdravotní pojišťovna.

Karel Němeček, který v ní má léky na starosti, potvrdil: "Jde skutečně o jedny z největších změn v poslední době. A je otázka, kdy vyhlášku dostanou lékárníci a kdy lékaři, aby mohli případně včas pacienta převést na jiný lék," podotkl.

Současně však VZP "tlačí" na co nejrychlejší vydání vyhlášky. "Prodlevy nás stojí 40 až 50 milionů korun měsíčně," podotkl Němeček. Právě snaha snížit výdaje na léky a donutit firmy ke snížení cen je hlavním důvodem, proč stát výši doplatků mění.

A farmaceutické firmy se přirozeně brání. Někteří lékaři upozorňují, že není vždy snadné převést pacienta na jiný lék, protože jej například nemusí dobře snášet. Někteří pacienti se tak bez doplatků prostě neobejdou.

Prezident lékařské komory David Rath přesto říká: "Léky, to je byznys za padesát miliard korun ročně, a tak je logické, že všichni se jakékoli změně brání."

Chystané změny se podle Ratha sice týkají až osmdesáti procent běžně užívaných léků, ale u osmdesáti procent z nich prý nakonec "hrozba citelného zvýšení zase postupně citelně klesne".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video