Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za prvními českými knížaty

  10:36aktualizováno  10:36
Praha - Zdařilý výlet do okolí hlavního města nemusí být příliš fyzicky náročný, zato by neměl postrádat řadu zážitků. Trasu, kterou tentokrát doporučujeme, může celá rodina i s dětmi zvládnout i na kole - namáhavý výstup nás totiž čeká pouze jeden, a to nepříliš dlouhý. Pohybovat se opět budeme kolem toku Vltavy pod Prahou, po kolejích tentokrát pojedeme tam i zpět jen o něco déle než čtvrt hodiny.

Z Masarykova nádraží jede vlak do Roztok na trati ve směru do Kralup nad Vltavou necelých dvacet minut. Kdeže ty dávné časy jsou, kdy tradiční vejšlap pražské rodinky odstartoval na louce u řeky a pochodovalo se zpátky do města. My se však vydáme zcela opačným směrem.

SPOJENÍ: Tam - vlakem, odjezd z Masarykova nádraží v 8.48, z nádraží Bubeneč v 8.56, příjezd do Roztok v 9.03 hodin. Zpět - vlakem, odjezd z Roztok v 17.36, příjezd na Masarykovo nádraží v 17.54 hodin.
KILOMETRY: Roztoky 0, Levý Hradec 3,5, Žalov 1,5, Řež 2, Husinec 3, přívoz Klecánky 3, Roztoky 2, celkem 15 km.
MAPY: Okolí Prahy-západ, Podřipsko (edice KČT čísla 36 a 9, měřítko 1:50 000)
OBČERSTVENÍ: Řež - restaurace, Husinec - hostinec, Klecánky - bufet, restaurace, Roztoky - zámecká restaurace.
Zelená značka nás od rozcestníku u nádraží povede napravo ven z Roztok po proudu Vltavy. Nejprve podejdeme trať blíž k vodě, abychom přibližně po třech kilometrech opět nechali trať za sebou. Po cestě překročíme Žalovský potok a odbočíme po zelené napravo, kde začíná už zmíněné stoupání. Trocha námahy však rozhodně stojí za to, neboť na vrcholku kopce staneme v místech, kudy šly dějiny kmene Čechů.

Národní kulturní památka Levý Hradec byla v 9. století - v takzvané střední době hradištní - důležitým sídlem prvních českých knížat. Místo však bylo osídleno již dlouho předtím. Pravděpodobně v roce 874 tam Bořivoj založil první kostel v Čechách, který byl zasvěcen svatému Klimentovi. Na Levém Hradci byl svatý Vojtěch, který v roce 997 zemřel násilnou smrtí, zvolen druhým pražským biskupem.

V roce 1684 dostal kostel, pod jehož podlahou jsou základy zpřístupněné románské rotundy, barokní podobu. Obejdeme-li loď kostelního hřbitova, naskytne se nám nevšední panoramatický pohled na Vltavu a okolní skalnaté stráně. Kdo se chce seznámit blíže s historií Levého Hradce a archeologickými výzkumy, které tam až osud byly uskutečněny, přečte si vše na rozměrných panelech na prostranství před kostelem, které se nazývá Levohradecké náměstí.

Po zelené značce pak sestoupíme nebo opatrně sjedeme dolů k řece. Na některém z dalších vyhlídkových míst si můžeme odpočinout a občerstvit se. Z idylické osady Žalov dojdeme pěšinou podél železniční trati na okraj Úholiček, kde končí zelená značka. Neznačenou cestou budeme pokračovat těsně kolem vody až k lávce přes Vltavu, přes níž se dostaneme na okraj Řeže. Modrá značka nás povede nejprve kolem Ústavu jaderného výzkumu a pak dál mezi domky a zahrádkami, aby se později přimkla k řece, kterou budeme sledovat proti proudu.

V malebné a částečně také rekreační obci Husinec narazíme na dálkovou červenou značku, jež vede z Řípu do Prahy. Určitě nás zaujme obří velkolom i mohutné zdymadlo v Klecánkách. Tamní přívoz Klecánky - Roztoky je jedním z posledních v okolí Prahy, další je ještě o kus dál po proudu v Libčicích nad Vltavou. Za plavbu přes řeku je nutné zaplatit, výraznou slevu mají jen místní obyvatelé Klecan.

Dospělým účtuje převozník dvanáct korun, dětem nad šest let osm korun, cyklista s kolem zaplatí patnáct korun. Na druhém břehu se poohlédneme po další značce, tentokrát žluté, která nás povede klidnou údolní částí Roztok nazpět k železniční stanici.

Po cestě by bylo chybou nechat si ujít prohlídku Středočeského muzea v roztockém zámku, který má neobvyklý půdorys - jde o pětiúhelník se zaoblenými rohy. Původně - ve 13. století - to byla věžová tvrz. Ta se v období gotiky začala měnit v tvrzový palác a nakonec, po úpravách probíhajících v 17. a 18. století, v pohodlný zámek. Areál postupem let začal pustnout a teprve v šedesátých letech minulého století byl důkladně zrestaurován skupinou nadšenců. Prohlédnout si lze například síň malířky Zdeňky Braunerové, která v Roztokách bydlela a u níž se scházeli významní umělci. Mezi stálé expozice patří také renezanční svatební síň, salon ve tvaru biedermeieru a archeologická expozice Cesta pravěkem k českému státu. Půvabná je také procházka zámeckým parkem, kde roste řada dřevin a kde je možné usednout na lavičku.

Nicméně Roztoky nejsou jen zámek. Tamní kostel Narození svatého Jana Křtitele vznikl v roce 1867 úpravou bývalé sýpky. Po druhé světové válce tam byl z prostředků Správy spojených národů pro pomoc a obnovu (UNRRA) postaven závod na výrobu penicilinu.

Vlak do Prahy jezdí z Roztok každou hodinu. Cyklisté mohou po zaplacení příslušného poplatku u pokladny naložit kola do vagonu nebo po silnici vedoucí podél řeky dojet do Prahy. Ke konečné stanici metra A Dejvická je to z Roztok osm kilometrů.

PŘÍŠTĚ PŘINESEME: Od kamennného moře k pohanskému obětišti

Kostel na Levém Hradci, pod jehož podlahou je románská rotunda. (17. května 2001)

Pohled na řeku Vlatvu a osadu Husinec od Levého Hradce. (17. května 2001)

Pod lávkou přes Vltavu v Řeži proplouvá rekreační loď. (17. května 2001)

V roztockém zámku má sídlo Středočeské muzeum. (17. května 2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Čeští kriminalisté v Egyptě prověřují případ ubodané Češky

Vchod na pláž před hotelem Zahabia, kde došlo k útoku na turistky (14. července...

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu prověřují v Egyptě okolnosti červencového útoku na turisty...

Exředitel Pražské strojírny bral léta plat na základě neplatné smlouvy

Odvolaný ředitel Pražské strojírny Vladimír Říha u Obvodního soudu pro Prahu 9...

Odvolaný šéf městské společnosti Pražská strojírna Vladimír Říha, který podle auditu firmu výrazně zadlužil a utrácel...

Krize ohrozila letošní Turbomošt, jablka se kupovala ještě na stromech

Některým stánkařům na Moravském náměstí, Zelném trhu i náměstí Svobody schází...

Sehnat jablka na výrobu letošního Turbomoštu pro brněnské adventní trhy bylo letos obtížné. Květy jabloní na Moravě i v...Najdete na iDNES.cz