Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za průtahy a chyby dostal soudce důtku

  12:06aktualizováno  12:06
Nejvyšší soud za průtahy a formální chybu uložil důtku soudci Jaroslavu Tesákovi, členovi senátu, který u Krajského soudu v Brně rozhoduje například o platnosti pokut uložených antimonopolním úřadem.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Soud tak zmírnil verdikt Vrchního soudu v Olomouci, který Tesáka loni odvolal z funkce předsedy senátu. Podle Nejvyššího soudu však pro některé prohřešky chybí důkazy.

V kárném řízení se ale mimo jiné ukázalo, že senát nefungoval idylicky a jeho členové nejspíš mívali spory. "Animozita je zřejmá a vyplynula i z dnešního jednání zcela nepochybně," konstatoval předseda kárného senátu NS Jiří Pácal.

Tesák pracuje na správním úseku krajského soudu a věnuje se například problematice hospodářské soutěže. Podle kárné žaloby způsobil neodůvodněné průtahy a měl nízkou výkonnost. Jeho senát prý také několikrát rozhodoval v nekompletním složení, případně v pozměněné sestavě, což je závažná formální chyba.

Senát má poměrně velký význam a zodpovědnost. "Mediálně vděčné jsou skoro všechny kauzy, které se v tomto senátě rozhodují," připustil dnes místopředseda krajského soudu Petr Sladký. Vztahy však asi nebyly ideální.

Podle Sladkého je personální situace v senátu špatná, ale kvůli vysoké specializaci členů ji nelze rychle řešit. Animozita podle některých svědků panovala mezi Tesákem a jeho kolegou Davidem Rausem. Právě Raus na údajné Tesákovy chyby upozornil.

Podle Nejvyššího soudu je pravda, že Tesák jako předseda senátu jednou přizval k rozhodování v rozporu s rozpisem práce místo Rause jinou soudkyni. "Postup, který zvolil, nebyl správný," uvedl Pácal. Naopak důkazy chyběly pro tvrzení, že Tesák rozhodoval o dalších dvou usneseních v senátu, který nebyl kompletní - chyběl v něm právě Raus. Podle Pácala se nepodařilo prokázat, zda Raus na jednání skutečně nebyl, nebo jen později odmítl podepsat protokol o hlasování.

Sladký Tesákovi vyčítá také dlouhodobě nízkou výkonnost a chaotický způsob práce. Vyřizuje prý novější a jednodušší případy místo těch starších a složitějších. "Okolnost, že je něco složité, rozhodně není důvodem, aby se to nechalo ležet," míní Sladký. Tesákův obhájce Ivan Brož upozornil, že podle tabulek je soudcova výkonnost průměrná a srovnatelná s kolegy. Tesák dnes nehovořil před soudem ani s novináři.

Nejvyšší soud je druhou a poslední instancí při rozhodování o starších kárných prohřešcích justičních činitelů. Nové kárné žaloby už kvůli změně zákona řeší Nejvyšší správní soud, kde vzniklo několik specializovaných senátů složených ze soudců a zástupců jiných právních profesí. Důvodem k provedení změn byla snaha omezit přílišnou soudcovskou kolegialitu a shovívavost.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zlodějka vytrhla kabelku čtyřiadevadesátileté ženě. Nekradla poprvé

(ilustrační snímek)

Zlodějka, která před nedávnem na Sokolovsku okradla uprostřed noci spícího mladíka v jeho bytě, chtěla znovu snadno...

Anonym nahlásil bombu v pražském Palladiu, policie evakuovala stovky lidí

Policie evakuuje pražské Palladium (17.1.2018).

Pražská policie ve středu v podvečer evakuovala nákupní centrum Palladium. Na místě má být podle anonymního udání...

Myslel jsem, že chce sprovodit ze světa, hájil alkoholik útok na seniora

Čtyřiačtyřicetiletý Jiří Kilian podle obžaloby pobodal sérií ran nožem staršího...

Na nic netušícího starého muže loni v jeho bytě v pražské Ruzyni zaútočil nožem čtyřiačtyřicetiletý Jiří Kilián. Vážně...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz