Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za propagaci kapel, jež hrají „za hubičku“, dostal člen ČSSD miliony

  15:56aktualizováno  15:56
Roman Sigmund, funkcionář ČSSD v Mostě, dostal za poslední dva roky z Fondu hejtmanky Ústeckého kraje rekordní částku, téměř 5 milionů korun. Jsou určené na propagaci amatérských hudebních kapel, které přitom hrají za "cesťák a pivo". Sigmund je známým krajského radního Pavla Koudy, který za fond odpovídá.

Ilustrační snímek | foto: Jan Karásek, MAFRA

Za poslední dva roky nenajdete mezi fyzickými osobami úspěšnějšího žadatele z Fondu hejtmanky. Na "propagaci amatérských hudebních těles v Ústeckém kraji" získal Roman Sigmund dotace ve výši 4,98 milionu korun.

Sigmund je příkladem, že tučné dotace se často rozdělují podle barvy stranických triček (v kraji vládne ČSSD a ODS - pozn. red.). Sigmund je funkcionářem mostecké ČSSD, která je mateřskou organizací krajského radního Pavla Koudy. A Kouda za Fond hejtmanky zodpovídá.

Hejtmanský fond

Fond založil v únoru 2007 tehdejší hejtman Jiří Šulc z ODS.

Původně měl sloužit k obnově krajiny poničené těžbou, Severočeské doly a ČEZ do něj nalily 75 milionů korun, zastupitelé pak přidali další miliony.

ČSSD fond od začátku kritizovala. Třeba před volbami v roce 2008 namítala, že si ODS dělá za peníze z fondu předvolební kampaň. Tehdy šly miliony korun na venkovské zábavy, městské slavnosti, sportoviště.

Po volbách fond "zdědila" hejtmanka ČSSD Vaňhová a dál jej využívá.

Letos fond přispěl třemi miliony korun na konferenci o potížích regionu. Ve skutečnosti ji ale pořádal někdo jiný, než kdo dotaci dostal, a vyšla jen na několik set tisíc korun. (více zde)

"Nemůžu komentovat něco, co mi říkáte jen vy a co nemám podložené podklady," reagovala na informace o spojení Koudy se Sigmundem členka krajského vedení ČSSD Olga Hrebičková. Poté uznala, že to "může působit špatně" a že se o celou věc bude zajímat.

Samotný Sigmund nebyl ohledně využití peněz zrovna ochotný. "Pokud vaše dotazy směřují k článkům s politickým podtextem, nemohu sloužit," uvedl napoprvé.

"Může to vypadat blbě"

Podruhé už se člen okresní kontrolní komise mostecké ČSSD vyjádřil obšírněji. "Uznávám, že to může vypadat blbě," míní o spojení s Koudou Sigmund. Kouda je místopředsedou mostecké ČSSD a se Sigmundem jsou známí.

Nicméně Sigmund se dušuje, že peníze využil poctivě na podporu nezávislých kapel. Jmenoval konkrétní skupiny, koncerty a další akce. Mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková jeho verzi potvrzuje.

"Od února do prosince 2010 bylo realizováno 50 koncertů pro začínající skupiny. Z některých koncertů byly pořízeny audiovizuální záznamy, jež slouží k další propagaci kapel," uvedla Hanáčková.

Sigmund v září 2009 dostal dotaci 3 miliony korun, její využití už podle Hanáčkové vyúčtoval. Necelé dva miliony z června letošního roku má Sigmund vyúčtovat do konce listopadu příštího roku.

Ostatní promotéři získali mnohem méně

Výše dotace pro Sigmunda zarazí. Pro politicky neangažované promotéry je zatěžko sehnat z veřejných peněz více než desítky tisíc. "Nejvíce jsem dostal 60 tisíc," řekl pořadatel hudebního benefičního festivalu Útulek Fest pro opuštěná zvířata v Ústí Emilio Dvořák, když ho redakce oslovila.

Když mu redaktor vyjmenoval Sigmundem podporované kapely (například Gravity, No Brakes či Topunky), podivil se. "Ty kapely znám, hrajou za cesťák a pivo. Zázemí za miliony fakt nemají," kontroval.

Přidělování dotací doporučuje rada kraje, zastupitelstvo, které je definitivně schvaluje, jde výjimečně proti jejímu názoru. Radní či zastupitelé se ale o politickou příslušnost příjemců peněz nezajímají.

Přitom podle Jiřího Kračmara z Transparency International měl Kouda nahlásit politickou spřízněnost se Sigmundem a nehlasovat, aby vyloučil podezření ze střetu zájmů. Jestli to Kouda udělal, nelze zjistit, je na dovolené.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Středočeští politici odmítli vyjmout Čapí hnízdo z evropských dotací

Prezident Miloš Zeman navštívil farmu Čapí hnízdo, patřící ministru financí...

Středočeští zastupitelé zasedající ve výboru regionální rady ROP v úterý odmítli vyjmout projekt Čapí hnízdo z...

Po Novém roce přibylo obětí domácího násilí. Spouštěčem je stres i alkohol

(Ilustrační snímek)

Do poraden pro týrané ženy po Novém roce telefonuje a přichází víc klientek než kdy jindy. Už během Vánoc zaznamenaly...

ZPRÁVY: Klíčníci vyzvedli korunovační klenoty. Češi je uvidí od úterý

České korunovační klenoty: svatováclavská koruna z doby Karla IV., které...

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Vydáme se na Pražský Hrad, kde klíčníci odemkli v katedrále sv. Víta Korunovační komnatu,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz