Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Otec u porodu je běžná věc a nemělo by se za to platit, plánuje Heger

  14:49aktualizováno  14:49
Za přítomnost otce u porodu by se od příštího roku nemělo platit. Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera je to běžná věc a nelze ji proto považovat za nadstandard. Zákon přitom mluví o právu na přítomnost blízké osoby při poskytování zdravotních služeb už nyní.
Náklady spojené s přítomností otce u porodu by měly pokrýt platby od pojišťoven. Ilustrační foto.

Náklady spojené s přítomností otce u porodu by měly pokrýt platby od pojišťoven. Ilustrační foto. | foto: AP

"Myslím, že přítomnost otce u porodu je prakticky standardní záležitost a že bychom to měli do nového sazebníku výkonů zakalkulovat," řekl ministr. Nový seznam výkonů, podle kterého platí pojišťovny lékařům a nemocnicím, chce stihnout tak, aby platil už příští rok.

"Pro nemocnice je přítomnost otce u porodu určitý náklad, přinejmenším na pláště a různé ochranné prostředky, které tam otec musí mít. A pokud by se to stalo součástí standardního kalkulování výkonu, pak by za to nebylo možno vybírat," shrnul ministr.

Porodnice vybírají za přítomnost otce či jiné osoby u porodu v průměru 700 korun, menší zařízení dvě stovky, větší i přes tisícovku. Někde platby pokryjí také předporodní kurz pro oba rodiče, někde za kurz platí rodiče zvlášť.

Lobby: Vybírání poplatku znemožňuje reformní zákon

Placení za přítomnost otce u porodu kritizuje Česká ženská lobby, která sdružuje organizace hájící práva žen. Řada rodiček si podle ní stěžuje, že porodnice vybírají poplatky za přítomnost otce u porodu i po 1. dubnu, kdy nabyly účinnosti reformní zákony o službách.

"Nový zákon o zdravotních službách vybírání tohoto poplatku znemožňuje, nově má každý pacient bezplatné právo na přítomnost jím zvolených osob," uvádí se v prohlášení 21 členských organizací České ženské lobby.

Zákon doslova uvádí, že "pacient má při poskytování zdravotních služeb právo na přítomnost osoby blízké nebo osoby určené pacientem."

Heger připomněl, že v dobách, kdy nemocnice tuto službu zaváděly, si lidé rádi připlatili za šanci být spolu u porodu. Teď už je to standardem, stejně jako třeba to, že s malým dítětem může být někdo z rodiny v nemocnici trvale. To, že by se platba stala součástí standardní úhrady od pojišťovny, považuje Heger za "nejelegantnější řešení".

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let, místo léků si dopřává dorty

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let. (17.1.2018)

Své 103. narozeniny oslavila nejstarší obyvatelka pražských Vršovic Vlasta Svobodová. Žena narozená ještě za...

Řidiči kamionů v koloně na D1 zahájili přestávku, rozjet se jim nechtělo

Sněžení způsobilo kalamitu na D1 (16. ledna 2018).

Desítky kilometrů dlouhá kolona, která se od úterý tvořila před nehodou na 99. kilometru dálnice D1, se ráno začala...

O Čapím hnízdu bude rokovat i výbor Evropského parlamentu

Evropský parlament. Ilustrační snímek.

Případem Čapí hnízdo se bude zabývat kontrolní výbor Evropského parlamentu. Příští úterý se bude ptát komisaře Evropské...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz