Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: SXC.hu

Za převod milionových akcií jsem dostal 15 tisíc, řekl soudu bezdomovec

  • 4
Soud začal rozplétat neprůhledné transakce spojené s pádem brněnské firmy Lavimont. Její likvidátor Petr Michek je podezřelý z toho, že zvýhodnil některé věřitele. Podle něj však firmu vytuneloval její jednatel Miroslav Vimr. Nejcennější akcie údajně vyvedl přes bezdomovce Rostislava Pospíšila.

U soudu jde především o to, kdo věřitele společnosti Lavimont poškodil. Jediným obžalovaným je v případě Petr Michek, který byl v té době likvidátorem Lavimontu. Žalobce o něm tvrdí, že nepodal návrh na vyhlášení konkurzu a upřednostňoval některé věřitele padlé firmy.

Grossovo zbohatnutí

Kauza je zajímavá právě kvůli akciím společnosti Královopolská RIA, která dostává stomilionové zakázky od společnosti ČEZ.

Jejím většinovým vlastníkem je totiž společnost Conoscenza, která akcie v roce 2008 za 50 milionů koupila od podnikatele Vimra. Část firmy Conoscenza vlastnil i expremiér Stanislav Gross. Ten už v současnosti ve firmě nefiguruje.

Už předtím však Gross za miliony kupoval podíly ve firmách. V roce 2007 koupil podíl v energetické firmě Moravia Energo od přítele Roberta Sýkory. Údajně měl za podíl zaplatit jednadvacet milionů korun.  

Tyto akcie měl na konci roku prodat podnikateli Pavlu Krúpovi. Cena se údajně pohybovala okolo 110 milionů.

Třiačtyřiceti věřitelům firmy totiž zaplatil, na dalších sto čtyřicet se však nedostalo. "Nebýt prodeje akcií, mohli se řádně uspokojit všichni věřitelé," popsal Michek. Podle něj jednatel firmy Miroslav Vimr vyvedl lukrativní akcie Královopolské RIA z Lavimontu za jeho zády, ve firmě tak fakticky nic nezbylo.

Dvaasedmdesát procent z akcií Královopolské RIA Vimr vyvedl na domluveného bezdomovce Rostislava Pospíšila. Ten transakci u soudu potvrdil. "Několikrát jsem se s ním setkal, řekl mi, že potřebuje přepsat akcie, protože se rozvádí," popsal Pospíšil.

Ten se k Vimrovi dostal přes kamaráda. "V hospodě nám objednal pivo. Dal nám každému patnáct tisíc korun a já podepsal nějaký papíry. A pak jsme se ještě jednou sešli v bance" uvedl Pospíšil. Od něj pak získal Vimr akcie zpět, Lavimont šel do likvidace.

Miroslav Vimr, který je expert na jaderné elektrárny, se nařčení brání. "K poškození věřitelů došlo díky nekvalifikované práci likvidátora, tedy Michka," tvrdí podnikatel. Ten pak v roce 2008 prodal za padesát milionů akcie Královopolské RIA firmě Conoscenza.

Likvidátora Michka soud už jednou uznal vinným a poslal ho v loni v září do vězení na šestadvacet měsíců. Michek ale trvá na tom, že právě Vimr vlastní firmu vytuneloval. "Vytuneloval firmu krátce před tím, než ji dal do likvidace. Převedl třeba lukrativní nemovitosti na svoji dceru a vyvedl z firmy nejcennější akcie Královopolské RIA," popsal už dříve pro MF DNES Michek.

Vimrova dcera si opravdu za dva miliony koupila sklady a za dalších 3,6 milionů nemovitosti v Pohořelicích.

,

Nejlepší videa na Revue