Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil předložil vládě návrh, který umožní, aby soud potrestal i firmu - bude moci dostat velkou pokutu nebo i být rozpuštěna.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil předložil vládě návrh, který umožní, aby soud potrestal i firmu - bude moci dostat velkou pokutu nebo i být rozpuštěna. | foto: iDNES.cz

Za praní špinavých peněz a korupci bude možné firmu rozpustit, navrhla vláda

  • 116
Lidé, kteří se podílejí na korupci, praní špinavých peněz, ale i například poškozují životní prostředí, se už neschovají za svou firmu. Tu bude moci soud rozpustit nebo jí "napařit" vysokou pokutu - až 2 miliony za každý den, kdy porušuje zákon. Počítá s tím návrh zákona o trestní odpovědnosti právnických osob, na kterém se shodla vláda.

"Jsme jednou z posledních zemí Evropské unie, ve které zatím není možné odsoudit firmu," vysvětluje ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil z ODS. Vláda si ze dvou variant, které připravil, vybrala tu, aby zákon obsahoval přesný výčet trestných činů, za které by byly firmy trestně odpovědné.

Kromě finanční kriminality se to tak bude týkat například také vydírání, kuplířství, poškozování autorských práv, poškození a ohrožení životního prostředí, neoprávněného nakládání s odpady či neoprávněného zaměstnávání cizinců, ale seznam trestných činů, za něž bude možné stíhat i firmy, je mnohem delší a při projednávání v parlamentu se ještě může změnit.

Firmě bude také možné zabavit majetek, zakázat jí účast v tendrech nebo jí napařit velkou pokutu

S trestáním firem - tím, že ji bude možné odsoudit k vysoké pokutě, zabavit jí majetek, zakázat jí účast ve veřejných výběrových řízeních či ji dokonce rozpustit - počítá protikorupční balíček, který nedávno ve vládě prosadil ministr vnitra Radek John. Právě o trestní odpovědnost právnických osob byl v koalici spor.

Jaké tresty budou hrozit firmám

- zrušení právnické osoby
- propadnutí majetku
- peněžitý trest
- propadnutí věci
- zákaz činnosti
- zákaz účasti ve veřejné soutěži
- zákaz přijímání dotací

"Musíme to schválit. Na nutnost tohoto opatření nás upozornila i OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, pozn. red.)," upozornil šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík. A o to, aby se Česko dostalo na nějaký "černý seznam" nestál ani premiér Petr Nečas.

Do zprávy pro vládu ministr Pospíšil napsal, že základním důvodem pro přijetí zákona je to, že v některých případech se nedá dokázat odpovědnost konkrétního člověka, ale zároveň není pochyb o tom, že se stal trestný čin. Jeho pachatelé, kteří jednají v zájmu firmy, se už nebudou moci schovat za rozhodnutí kolektivního orgánu.

Trestní odpovědnost firem, která bude v Česku novinkou, je zcela obvyklá zejména v anglosaském světě, ale postupně ji do svého práva zavedly i další země. Při rozhodování o výši trestu má soud podle návrhu, který podpořila vláda a který bude schvalovat parlament, vycházet z majetkových poměrů firmy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video