Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za povodňové konto trest nepadl

  12:30aktualizováno  12:30
Praha - Odvolací soud zprostil obvinění ruského podnikatele žijícího v Praze. Dmitrij Kupcov byl souzen za podvod. Při loňských povodních zveřejnil na internetu falešné povodňové konto, aby se podle obžaloby sám obohatil. Městský soud v Praze ale řekl, že trestný čin nespáchal.

Podle březnového verdiktu obvodního soudu, proti kterému se Kupcov odvolal, měl zaplatit pokutu třicet tisíc, nebo jít na osm týdnů do vězení.

Na povodňový účet, který podnikatel zřídil, nepřišla ani koruna.

Soudce Obvodního soudu pro Prahu 1 Vladimír Hermann vyměřil původně trestním příkazem pokutu 60 tisíc, Kupcov ale podal odpor a případ se projednával v hlavním líčení.

Hlavním impulsem k internetové výzvě o pomoc bylo podle Kupcova dění v pražské zoologické zahradě. "Při procházkách s dcerou to bylo naše nejoblíbenější místo. Dlouho jsme se radili jak pomoci a nakonec jsme zvolili tuhle možnost," uvedl.

"Peníze bych si nenechal pro sebe, ale věnoval bych je lidem, kteří by je potřebovali. Když jsem viděl, jak je pomoc organizována a nic nepřišlo, stránku jsem asi po dvou týdnech stáhl," tvrdil podnikatel.

Žalobce a obhájce se už při březnovém jednání shodli, že Kupcov jednal v rozporu se zákonem o pořádání veřejných sbírek.

Soudkyně: Nechtěl spáchat trestný čin
Soudkyně dnes uvedla, že státní zástupce neměl obžalobu nikdy podat. Nebyl totiž podle ní předložen jeden jediný důkaz, že by obžalovaný měl v úmyslu spáchat trestný čin.

"Soud napravil zásadní pochybení orgánů činných v trestním řízení," uvedla předsedkyně senátu. Kupcov verdikt přivítal s úlevou: "Vše dopadlo tak, jak mělo," řekl ČTK.

Ve svém posledním slově senátu uvedl, že je šokován odsouzením člověka, který chtěl pomoci. Prý ho napadlo, že byl asi odsouzen proto, že je Rus. "Vystudoval jsem dvě vysoké školy, vojenskou a ekonomickou, a cílem mého života není sedět ve
věznici," prohlásil sedmatřicetiletý otec malé dcery.

Pozastavil se nad tím, jak málo soudu první instance stačilo k tomu, aby jej potrestal. "Každý, kdo si koupí lovecký nůž, je potencionální vrah a měl by sedět ve vězení," parodoval Kupcov původní soudní verdikt.

Podnikatelův advokát postavil obhajobu zejména na tom, že Kupcov na internetových stránkách uvedl své pravé jméno a další osobní údaje včetně pravé adresy.

To podle obhájce dokazuje, že nikdy neměl v úmyslu si případné dary ponechat pro sebe. Kupcov nyní zvažuje, zda bude po České republice žádat dškodnění za nespravedlivé stíhání. A když přijdou do Prahy zase ovodně?

"Udělal bych to už jinak, přišel bych sám a předal peníze vlastníma rukama," řekl Kupcov.

Dmitrij Kupcov (vlevo) poslouchá tlumočníka. Pražský soud potrestal ruského podnikatele za falešné konto, které zřídil na internetu po loňských povodních. (4. března 2003)

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Tišnově hořel sklad klimatizací. Místní lidé neměli otevírat okna

Hasiči zasahují v Tišnově, hoří tam skladovací hala.

Třináct jednotek hasičů zasahovalo v Tišnově na Brněnsku, kde hořel sklad klimatizací o rozměrech padesát krát pět...

VIDEO: Po honičce kolem města museli řidiče z auta dolovat policisté

Řidič odmítal vystoupil, policisté museli obuškem prorazit okno.

Ve zběsilou honičku se proměnila běžná policejní kontrola řidiče volva ve Vysokém Mýtě. Po osmikilometrové jízdě se...

Stížnost vraha těhotné přítelkyně odmítl i Ústavní soud, trest 23 let platí

Osmatřicetiletý Pavel Radziszewský u Krajského soudu v Brně popřel, že by...

Ústavní soud odmítl stížnost Pavla Radziszewského, jenž si má za vraždu v Kalech na Brněnsku odpykat výjimečný trest 23...

Najdete na iDNES.cz