Za popsaná trička hrozí Němcům vězení

  • 4
Tři mladí Němci mají problémy kvůli tričkám s fašistickými symboly s českou policií. V sobotu se takto oblečení nedostali na koncert extremistických hudebních skupin v Záhorovicích na Uherskohradišťsku. Teď jim hrozí až pět let vězení.

"Na tričkách měli rasové nápisy a hákové kříže," upřesnila jihomoravská policejní mluvčí Soňa Wolfová. Upřesnila, že strážci zákona mladíky na koncert nepustili.

V kraji to zatím není obvyklý případ. Události posledních měsíců ale naznačují, že i zatím poměrně klidný východ Moravy může mít s extremismem problémy.

Třeba v Uherském Hradišti si už pravidelně v říjnu dávají sraz anarchisté (skinheadi při té příležitosti čekají v závětří na možnou konfrontaci), výjimečné nejsou ani koncerty extremistických hudebních skupin.

Mozaiku aktuálních příkladů doplňuje událost ze Zlína. Násilník tam letos v říjnu pěstí udeřil revizora městské dopravy. Po vystoupení z trolejbusu hajloval a opakovaně vykřikoval Sieg heil.

Zlín ostatně patří dlouhodobě v celorepublikovém měřítku mezi riziková města, kde jsou s pravicovými i levicovými extremisty největší problémy. Tamní policisté řeší více násilných trestných činů, které mají na svědomí extremisté, než jejich kolegové jinde v republice.

Násilností souvisejících s prosazováním svých názorů tady ale v posledních letech ubývá. A to především díky důrazné represi ze strany policie.

"Ještě v roce 1997 byly potyčky mezi pravicovými a levicovými extremisty na týdenním pořádku. Řada těchto násilníků za to ale byla soudem po zásluze ´odměněna´, takže si už dávají pozor. Obyčejný člověk dnes z těchto lidí nemusí mít strach," říká zlínský kriminalista, který se zabývá extremismem.

Neznamená to ale, že extremistům ubývají síly a jsou pod kontrolou. Spíš se jen lépe schovávají a na veřejnosti nevystupují tak provokativně jako dřív. Třeba pravicoví extremisté se už o svých akcích nebaví ani na internetu (vědí, že je policisté monitorují), pozvánky jdou od úst k ústům.

"Konspirace je nyní velmi silná," tvrdí policejní expertka na extremismus Hana Kyselová.

Dokazuje to i příklad ze Záhorovic. Tamní starostka Jana Šašinková poznamenala, že sobotní koncert extremistických hnutí byl letos už třetí akcí svého druhu. O předcházejících dvou ale nikdo v obci předem nevěděl.

"Je to nepříjemné. Místní mně pak volají, protože se bojí. Na lidech, kteří sem přijíždějí, je na první pohled patrné, že fandí extremismu," konstatuje starostka.

Na rozdíl od domorodců policie věděla o všech záhorovických akcích, pravidlem to ale nebývá. "Je to tak padesát na padesát," odhadl poměr mezi tajnými a odhalenými akcemi zlínský kriminalista.


Témata: extremismus

Video