Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Podvedl 170 lidí a vylákal od nich 273 milionů. Odsedí si devět let

  12:37aktualizováno  12:37
Náchodský podnikatel Alexander Dostál si za podvod, při němž 170 lidí připravil celkem o 273 milionů korun, odpyká devět let vězení. Trest mu ve čtvrtek pravomocně potvrdil odvolací Vrchní soud v Praze, který mu zároveň na dalších deset let zakázal podnikat v oboru financí.

Alexander Dostál z Náchoda, obžalovaný z obřího podvodu u hradeckého krajského soudu (6.2.2015). | foto: Tomáš Kučera

Dostál z klientů vylákal vysoké částky příslibem zhodnocení peněz ve výši 25 až 45 procent ročně. Vystupoval natolik přesvědčivě, že část podvedených mu stále věří. Muž tvrdí, že vklady jsou bezpečně uloženy, nechce ale prozradit, kde přesně (více o případu zde).

Obžaloba viní sedmdesátiletého Dostála z toho, že připravil přes osm stovek lidí o celkem 421 milionů korun. Soud ve čtvrtek projednával jen část jeho údajných skutků.

Předsedkyně senátu Lenka Konopová označila způsobenou škodu za „neuvěřitelně vysokou“ a množství poškozených klientů za „obrovské“. Podle justice bylo slibované zhodnocení vkladů zcela nereálné.

Proti původnímu květnovému rozsudku Krajského soudu v Hradci Králové (více čtěte zde), který Dostálovi uložil devět let vězení, se odvolal jak obžalovaný, tak i státní zástupce.

Dostálova advokátka se u vrchního soudu domáhala toho, aby krajský soud musel věc znovu projednat nikoliv jako podvod, ale jako pro klienta příznivější nedbalostní porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Žalobce požadoval zpřísnění trestu zákazem podnikatelské činnosti, čemuž odvolací senát vyhověl. Zároveň rozhodl o propadnutí Dostálova domu, financí na účtech či akcií. Poškozeným má muž uhradit škodu i s úroky z prodlení.

Peníze mám bezpečně uložené, brání se Dostál

Dostál se před soudy hájil tím, že výplatu peněz klientům mu znemožnilo jeho vzetí do vazby. Na to, aby se peníze objevily, prý potřebuje jen krátký pobyt na svobodě.

„Kdybych od tohoto soudu odešel svobodný nebo pod dozorem, do jednoho až dvou měsíců by se mohlo začít vyplácet. Peníze jsou uloženy velice bezpečně. Agenturu pro výplatu mám sjednanou. Než se s výplatou dostane na všechny klienty, může to trvat až rok,“ prohlásil. Zdůraznil, že od svých jedenadvaceti let pracoval na burzách, takže má v tomto oboru velké zkušenosti.

Soudkyně Konopová ale na jeho argumenty nepřistoupila. „Poškozeným opakovaně sliboval, že peníze už budou, potom z nějakého důvodu peníze nebyly, a on zase sliboval. Tak to trvalo několik měsíců, a je proto absurdní tvrdit, že výplatu peněz mu zmařila vazba,“ konstatovala.

Policie muže zatkla poté, co se snažil zastavit svou nemovitost a auto, aby získal peníze.

Vyšetřovatelé neobjevili žádný účet, na němž by peníze mohly být. Údaje o kontu u lichtenštejnské banky, na které Dostál poukazoval, prý nejsou pravdivé a účet neexistuje.

„Není záruka, že na svobodě by s finančními prostředky již nakládal jiným způsobem. I jeho přístup svědčí o tom, že nemá za to, že by jednal jakkoliv nezákonně, a je tedy velké riziko, že by pokračoval v trestné činnosti,“ vysvětlila Konopová uložení desetiletého, tedy nejpřísnějšího možného zákazu činnosti.

Soud rozhodl také o propadnutí Dostálova majetku, který policisté dříve zajistili - domu, financí na účtech či akcií. Poškozeným má muž uhradit škodu i s úroky z prodlení.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Skialpinistu v Jeseníkách strhl sesuv sněhu. Vyprostil se sám

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

O velkém štěstí může mluvit pětatřicetiletý skialpinista, který se ve středu odpoledne dostal pod náhlý sesuv sněhu ve...

Neznámý řidič srazil na Klatovsku ženu, zůstala v bezvědomí na silnici

Řidič srazil na Klatovsku pětadvacetiletou ženu a z místa nehody ujel. Policie...

Klatovští policisté pátrají po řidiči, který ve středu odpoledne srazil a vážně zranil pětadvacetiletou ženu v obci...

Rentgen, který usmrtil pacientku, měl závadu, potvrdila nemocnice

Na pacientku při vyšetření v nemocnici spadl rentgen

Společnost Krajská zdravotní potvrdila, že v tubusu rentgenu, který loni v říjnu v ústecké Masarykově nemocnici...

Najdete na iDNES.cz