Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za „podjatého Žida“ hrozí právníkovi extremistky kárné řízení

  17:49aktualizováno  17:49
Námitka na podjatost soudního znalce Michala Mazla může advokáta Petra Kočího přijít draho. Řada jeho kolegů z advokátní komory se bouří, někteří už podali podnět, aby se jeho slovy zabývala kontrolní rada komory. V extrémním případě by mu mohlo hrozit vyškrtnutí ze seznamu advokátů.

Advokát Petr Kočí zastupuje Lucii Šlégrovou z Dělnické strany sociální spravedlnosti (na snímku na srazu extremistů ve Svitavách) | foto:  Radek Cihla, MAFRA

"Několik advokátů už samo podalo podnět k zahájení šetření, hodně se jich distancuje," řekla iDNES.cz mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková, která tak ostrou reakci za poslední léta nepamatuje.

Co se stalo? Petr Kočí zastupuje členku Dělnické strany sociální spravedlnosti Lucii Šlégrovou. Ta stojí před soudem za výroky o "národním socialismu" jako jediné správné cestě a o tom, že dnešní drzé "vyvolené" budou lidé časem soudit "bez nejmenšího slitování". Šlégrová je vyřkla na projevu na shromáždění extremistů na litvínovském sídlišti Janov.

Soudní znalec Michal Mazel její řeč v kontextu vyhodnotil jako propagaci nacismu a antisemitismu (více čtěte v tomto článku).

Šlégrová pak prostřednictvím svého právníka Kočího (a v dokumentu s hlavičkou jeho advokátní kanceláře) vznesla námitku podjatosti Mazla. Jeho příjmení podle textu námitky odkazuje na židovský původ a Mazel prý přecitlivěle reaguje na cokoliv, co by mohlo připomínat holokaust.

Mazel se už funkce soudního znalce vzdal. Uvedl, že už nemá potřebu nechat si přes internet nadávat a hrozit.

Advokát to nemá jednoduché, připomněl tajemník komory

Předsednictvo České advokátní komory se bude Kočího případem zabývat začátkem příštího týdne. Také může podat podnět kontrolní radě. Pokud rada dojde k závěru, že advokát pochybil, začne kárné řízení. Jeho výsledkem může být jak verdikt, že žaloba neměla opodstatnění, tak i nějaký postih; napomenutí, pokuta či vyškrtnutí ze seznamu advokátů.

"České advokátní komoře nejsou známy podrobnosti ze soudního spisu ani k osobě znalce v tomto řízení. Nicméně prohlašuje, že se jako samosprávná stavovská organizace všech advokátů ostře vyslovuje proti všem projevům národnostní, rasové, náboženské a jiné nesnášenlivosti," uvedl tajemník komory Ladislav Krym.

Ten rovněž připomněl, že po profesní stránce není postavení advokáta jednoduché. Upozornil, že advokacie ze zákona zajišťuje ústavní právo na obhajobu všem, proti nimž je vedeno trestní stíhání, bez ohledu na to, co provedli.

"Obhajoba však neznamená, že by se advokát měl ztotožnit se svým klientem nebo dokonce schvalovat spáchání trestného činu. Ze zákona je sice vázán pokyny svého klienta, a to i v procesních otázkách, nicméně tyto pokyny není povinen respektovat, pokud jsou v rozporu se zákonem nebo stavovskými předpisy," uvedl Krym.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Znalec: Projevy Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu

Adam Bartoš a jeho Národní demokracie se soudí se státem kvůli zprávám o...

Projevy předsedy krajně pravicové Národní demokracie Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu, uvedl u...

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...

Hasičské tanky vytáhly trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Hasiči dokončili dnes večer v Praze vytahování zbytků trojské lávky z Vltavy. Na místo dorazili kolem poledne, samotné...Najdete na iDNES.cz