Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za pití piva šest ran holí. V Malajsii poprvé udělili ženě tělesný trest

  11:42aktualizováno  11:42
Malajsijský soud vyměřil Kartice Shukarnové šest ran holí za to, že vypila pár piv. Poprvé je tak žena v Malajsii odsouzena k tělesnému trestu. Shukarnová rozsudek přijala a chtěla, aby trest vykonali veřejně. Úřady ho ale kvůli ramadánu odložily a ženu zatím poslaly domů.

Malajsijka se vítá se otcem poté, co jí úřady odložily trest šesti ran holí (24. 8. 2009) | foto: AP

Kartika Sari Dewi Shukarnová si před necelými dvěma lety vyrazila s přáteli na skleničku do baru v jenom z hotelů v Kuantanu v malajsijské správní oblasti Pahang. Když dopíjela asi třetí pivo, vešla do baru kontrola a zadržela ji.

Dvaatřicetiletá zdravotní sestra je totiž malajsijská muslimka a podle tradičních islámských pravidel alkohol pít nesmí. Shukarnová se ale před časem vdala do Singapuru, kde se podobné zákony tak přísně nedodržují.

Navíc i ve velkých malajsijských městech, například v metropoli Kuala Lumpuru, je možné v baru potkat muslimy s alkoholem v ruce. Zašla zkrátka do špatného baru ve špatném městě.

Malajsanku odsoudili za pití alkoholu k šesti ranám holí (24. 8. 2009)

Malajsijku odsoudili za pití alkoholu k šesti ranám holí (24. 8. 2009)

Na rozsudek čekala žena, která alkohol ochutnala podruhé v životě, skoro dvacet měsíců a byl to podle jejích slov doslova očistec. Kvůli publicitě musela odejít z nemocnice, začala si proto přivydělávat jako modelka. To jí ale dvakrát nepomohlo.

"Dělala jsem modelku, abych měla práci... Bylo to ponižující, někteří lidé toho využili a můj případ ještě víc rozmázli," postěžovala si novinářům.

Poprvé se v Malajsii žena podrobí fyzickému trestu

Nakonec jí soudci za popíjení alkoholu vyměřili šest ran holí a pokutu ve výši pěti tisíc ringgitů (asi 25 500 korun). "Nebrečela jsem, když soudce vyslovil rozsudek. Řekla jsem si, dobrá, musíš to přijmout," řekla matka dvou dětí.

Úřady požádala, aby si trest mohla odpykat na veřejnosti, ne v uzavřené cele, jak je v zemi zvykem. Měl to být výraz pokory za to, že pitím alkoholu porušila islámský zákon, kterým se v sedmadvacetimilionové Malajsii řídí šedesát procent obyvatel.

Shukarnová je zase doma u svého otce. "Trest zrušen nebyl, pouze jsme ho odložili kvůli ramadánu," informoval Muhammad Šahfri Abdul Aziz z prokuratury v okrese Pahang. Postní měsíc začal minulý týden. - více o začátku ramadánu si přečtěte zde

Shukarnová to netušila a proti propuštění se ohradila, dokonce nechtěla opustit vězeňské auto, které ji odvezlo před otcův dům. "Nevylezu, dokud nedostanu černé na bílém vysvětlení toho, co se děje. Jsem překvapená a nemám slov," bránila se vylézt z auta. Pak ji ale otec přesvědčil, aby vůz opustila.

Spolu později potvrdili, že trest přijmout chce. Jeho zrušení by podle ní bylo výsměchem islámskému zákonu. V Malajsii je islám oficiálním náboženstvím a země má dvojí zákonný systém. Jeden je pro muslimy s islámským trestním a rodinným zákoníkem a druhý je pro ostatní, nemuslimské obyvatele země. Zemi obývá ještě početná čínská a indická menšina.

V poslední době se v Malajsii objevují tendence k zavedení islámského zákona šaría. Usiluje o to především opoziční Islámská strana, která se tak snaží získat co nejvíc hlasů.

čerstvé zprávy na mobil

Objednejte si aktuální zprávy iDNES.cz na mobil jako SMS a MMS. Pro klienty O2 do konce srpna zdarma.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Berlíně žije už téměř tisíc islamistů, roste i jejich odhodlání útočit

Policisté prohledávají i budovy v berlínské čtvrti Märkisches Viertel...

V Berlíně se za posledních šest téměř ztrojnásobil počet salafistů, zvýšila se i jejich snaha provést teroristické...

Útok na hotel v Kábulu nepřežilo osmnáct lidí, včetně čtrnácti cizinců

Muž se snaží utéct z balkonu kábulského hotelu Intercontinental během útoku tří...

Při nočním útoku na hotel v Kábulu zemřelo osmnáct civilistů, z toho čtrnáct cizinců. Národnost cizinců afghánské...

Pozor na laviny v Alpách. Sníh odřízl některá lyžařská střediska

V Alpách hrozí laviny, varují meteorologové.

Kvůli hustému sněžení na západě Rakouska varují meteorologové před lavinami v Alpách, ve spolkových zemích Tyrolsko,...

Najdete na iDNES.cz