Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za papežem do Boleslavi vlakem nebo autobusem, auta nechte v Praze

  2:44aktualizováno  2:44
Třídenní návštěva papeže v České republice vyvrcholí v pondělí návštěvou Staré Boleslavi. Benedikt XVI. bude mimo jiné od 9:45 celebrovat na Proboštské louce za městem mši. Přinášíme praktické rady těm, kdo se sem chtějí vydat.

Cesta za papežem do Staré Boleslavi se může protáhnout. Pořadatelé radí vyrazit brzy a být ve městě už mezi čtvrtou a sedmou ranní. Ilustrační foto | foto:  Dan Materna, MAFRA

Držte se dvou pravidel: v pondělí vstaňte hodně brzy ráno a obrňte se trpělivostí. Organizátoři doporučují, aby návštěvníci k cestě na Proboštskou louku, kde se mše bude konat, využili hromadnou dopravu. Očekává se totiž, že silnice budou ucpané.

Ti, kteří se za papežem vypraví přes Prahu, mohou využít zvláštní kyvadlové autobusy, které vypraví společnost Ropid, jež pražskou integrovanou dopravu organizuje. Budou vyjíždět od stanic metra Černý Most a Letňany.

Metro pojede častěji

Provoz metra bude v pondělí ráno posílen. Na linkách B a C pojedou mezi 6:30 a 8:00 vložené soupravy ze Smíchovského nádraží a z Kačerova. Na obou linkách se tak interval zkrátí na pět minut.

AUTEM DO BOLESLAVI

Kdo se rozhodne pro cestu na mši do Staré Boleslavi autem, musí počítat s kolonami na mladoboleslavské dálnici. Ta se totiž v pondělí stane jednou z hlavních příjezdových cest do tohoto města. Je proto dobré nevyjíždět s prázdnou nádrží a vzít si s sebou i lahev s pitnou vodou a něco malého k jídlu.

Motoristé mohou auta nechat na parkovištích P+R u stanic metra Černý Most, Rajská Zahrada nebo Letňany a dále pokračovat speciálními autobusy K1 a K2.

Kdo chce přesto jet autem až na místo, může zaparkovat na dvou záchytných parkovištích P1 a P2 přímo v Boleslavi.

Parkoviště P1 bude na severovýchodním okraji města poblíž sjezdu z dálnice s označením Exit 14. Tento sjezd bude sloužit pouze pro návštěvníky mše.

Odtud mohou posádky aut vyrazit pěšky po Boleslavské a Okružní ulici až na Proboštskou louku – cesta zabere asi dvacet minut.

Parkoviště P2 leží na západním okraji města u silnice druhé třídy číslo 331. Silnice vede od Mělníka a přímo u parkoviště také dočasně skončí. I zde budou značky zákaz vjezdu.

Na toto místo se řidiči z Prahy dostanou od Letňan přes Březiněves, Líbeznice, Kostelec nad Labem a Ovčáry. Cesta bude sice trvat delší dobu, parkoviště je pak ale o poznání blíže k areálu, kde se bude sloužit mše, než druhé odstavné parkoviště.

Hledat místo pro auto jinde, nemá smysl. Uzavřené jsou i dvě zbývající příjezdové cesty do města. Jak od Brandýsa nad Labem, tak silnice od Káraného.

V ostatních obdobích pojede metro podle nedělních jízdních řádů. To je ráno a večer po deseti minutách a odpoledne zhruba po sedmi minutách.

Zvláštním autobusem zdarma až do Boleslavi

Z konečných stanic metra Letňany a Černý Most pojedou od 5:15 do 9 hodin zvláštní kyvadlové autobusové linky K1 a K2 na autobusové nádraží ve Staré Boleslavi.

"Linky budou jezdit podle potřeby. Od každého metra pojede na obou linkách několik autobusů. Pro bezbariérový přístup doporučujeme využít cestu přes stanici Letňany. Jízdní doba těchto linek se pohybuje kolem 30 minut," radí Filip Drápal z Ropidu.

Sám však přiznává, že autobusy mohou uváznout v kolonách zejména na rychlostní silnici R10. "Proto doporučujeme nenechávat cestu na poslední chvíli a jet raději v časných ranních hodinách," dodává Drápal.

Proboštská louka, kde bude mše probíhat, je pěšky vzdálená od zastávky autobusů asi dvacet minut. Od tří hodin odpoledne budou znovu jezdit linky K1 a K2 z Boleslavi na Černý Most nebo do Letňan. Po ukončení jejich provozu mohou cestující využít k cestě do metropole pravidelné linky číslo 367 a 375.

Zároveň bude posílena místní autobusová doprava mezi Brandýsem nad Labem a Starou Boleslaví a v provozu budou rovněž kyvadlové autobusy pro odvoz návštěvníků z nádraží ve Staré Boleslavi a také ze záchytného parkoviště u mladoboleslavské dálnice. Doprava linkami K1 a K2 bude bezplatná. Pro cesty městskou hromadnou dopravou v Praze i příměstskými linkami 367 a 375 platí běžný tarif.

Dráhy posílí dopravu kyvadlovými vlaky i rychlíkem navíc

Také České dráhy vyšlou speciální kyvadlové vlaky na trať Kolín - Stará Boleslav. Díky tomu se kapacita vlaků zvýší asi o 25 tisíc míst. Ve všech spojích bude platit obvyklé jízdné Českých drah včetně platných slev, jako jsou například jízdenky se skupinovou slevou.

Od Českých Budějovic přes Tábor, Prahu – hlavní nádraží a Lysou nad Labem pojede speciální rychlík. V Benešově mohou lidé nastoupit v 5:51, v Čerčanech v 6:00, ve Vršovicích pak v 6:37 a na pražské hlavní nádraží vlak přijede v 6:47 hodin. Nastoupit lze ještě v Lysé, kde bude spoj v 7:28 hodin. Na boleslavské nádraží pak dorazí v 7:37 hodin.

Pozor na krátké nástupiště

Mezi Kolínem, Nymburkem a Starou Boleslaví pojede celkem pět mimořádně vypravených vlaků, sestavených ze dvou spojených jednotek CityElefant, a zvláštní vlak přepraví cestující do Staré Boleslavi od přípojných vlaků z Lysé nad Labem. Celková kapacita vlaků, mimořádně vypravených v souvislosti se mší ve Staré Boleslavi, bude přes pět tisíc míst.

Lidé si mají dát pozor na nástupiště ve Staré Boleslavi, protože je ve srovnání s jinými stanicemi v Česku velmi krátké. Lidé v zadních vagonech budou muset zůstat sedět a počkat, až vystoupí lidé z předních vagonů a souprava se posune. Výstup budou řídit zaměstnanci Českých drah.

Dopravní servis Dopravní servis:
doprava.idnes.cz
Dopravní servis

1. Uzavřené město

Kvůli bezpečnosti návštěvníků bude město Stará Boleslav uzavřeno pro auta od nedělních 12 hodin do pondělí do 20 hodin. S uzavřením města souvisí i uzavření Exitu 14 na rychlostní silnici R10. Veřejná autobusová doprava ČSAD Střední Čechy bude jako jediná zajíždět do města na autobusové nádraží ve Staré Boleslavi.

2. Ubytování pro poutníky

Pro poutníky bude k dispozici stanové městečko. Vlastní stany si mohou postavit na vymezeném prostoru v zadní části louky, na které bude v pondělí slavena papežská mše. Přespat tu budou moci i pod širým nebem. Nocleh v Brandýse nad Labem za přijatelnou cenu poskytuje i Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy, která má ve městě koleje.

3. Místenky na mši

Ještě v pondělí budou přímo na Proboštské louce při příchodu k dispozici místenky do zadních volných sektorů. Do 24. září bylo možné získat místenky na jednotlivých biskupstvích nebo v prodejnách Karmelitánského nakladatelství. Místenky jsou zdarma.

4. Příchod do areálu

Areál Proboštské louky, kde bude papež sloužit mši, se nachází na západním okraji města. Bude otevřen v pondělí 28. září od čtyř hodin, už v šest hodin začne kulturní program. Sektory označili organizátoři souřadnicovým systémem, aby se příchozí v ohromném areálu lépe orientovali. Stejné označení uvidí i na jednotlivých místenkách.

Poutníci by měli být ve svých sektorech nejpozději v devět hodin. Protože nebude možné z mnoha míst vidět dobře přímo na pódium, budou v jednotlivých sektorech budou umístěny velkoplošné televizní obrazovky. Na místě nebudou žádné lavičky ani sedačky. Všichni však mají možnost vzít si s sebou vlastní skládací židle.

5. Co si vzít s sebou

Organizátoři akce návštěvníkům umožní přinést si vlastní jídlo a nápoje.

6. Lékařská pomoc

Stanoviště záchranné služby pro případy nevolnosti či úrazu bude umístěno při příjezdové silnici a po stranách sektorů, a to v označených stanech, kde bude zajištěna nezbytná péče. Na ploše u jednotlivých sektorů jsou rovněž připraveni pracovníci Maltézské pomoci s vestami označenými křížem. S dotazy nebo v případě jakýchkoliv problémů je možné se u kteréhokoliv ze sektorů obracet na dobrovolníky v reflexních vestách, kteří jsou připraveni všem pomoci.

7. Občerstvení a toalety

Toalety jsou umístěny po vnějších stranách sektorů. V jejich blízkosti naleznete i stany s pitnou vodou pro nouzové občerstvení. Stánky, kde lze zakoupit základní občerstvení, budou od časných ranních hodin v provozu u příjezdové komunikace v blízkosti stanoviště záchranné služby. Je možné využít i nabídku obchodů ve městě.

8. Odchod z areálu

Aby nedošlo ke kolizím na přístupových cestách, prosí organizátoři účastníky bohoslužby, aby zůstali na svých místech, kde je připraven další program ještě na několik následujících hodin. Areál doporučují opouštět postupně podle pokynů, které vyhlásí moderátoři.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Velel zásahu na Národní třídě, přesně po 28 letech dostal medaili. Za králíky

O bývalém policistovi a současném chovateli Michalu Danišovičovi natočil v roce...

Bývalý důstojník SNB Michal Danišovič velel 17. listopadu 1989 zásahu na pražské Národní třídě, kde policisté surově...

Skauti přivezli z Vídně betlémské světlo, rozvezou ho do dalších měst

Brněnští skauti přivezli betlémské světlo (16.12.2017)

Skauti v sobotu přivezli do Česka plamínek zažehnutý v Betlémě, kde se podle křesťanské tradice narodil Ježíš Kristus....

Politické spoty v čekárnách: I státní nemocnice platily za volební kampaň

Nové oddělení následné intenzivní péče a dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské...

Firma Active Vision zařídila stranám před volbami spoty v čekárnách nemocnic. V letošních říjnových volbách vysílaly...

8 tipů na dárky pro prarodiče
8 tipů na dárky pro prarodiče

Připravili jsme pro vás hned osm tipů na dárky, které potěší babičku i dědečka.Najdete na iDNES.cz