Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za padesát tisíc se dalo vyhnout vojně

  0:01aktualizováno  0:01
Brance, na které v blízké době čeká v Pardubicích odvodová komise, znervóznělo odhalení tamní dorostové lékařky a úřednice územní vojenské správy, jež za úplatky pomáhaly vyhnout se vojenské službě. Lékařka i úřednice sedí ve vazbě a jsou obviněny, že za třicet až padesát tisíc korun zařídily vystavení takzvané modré knížky - dokladu, jehož držitele nemůže armáda do svých řad povolat.

"Jestli teď armáda vyrukuje s nějakou razií, věřím, že mé zdravotní posudky skončí v koši a já narukuji," obává se po zprávě, již přinesla jako první Česká televize, jeden z mladých mužů, ač nemusel nikoho uplácet, neboť mu modrou knížku kvůli skutečným ekzémům doporučil jeho lékař.

Mnohem hůř než nervózní branci je na tom sedm jejich vrstevníků, kteří si od obviněných žen modré knížky koupili a jsou z uplácení a z vyhýbání se vojenské povinnosti obviněni také. Nyní budou muset podstoupit nové zdravotní přezkoumání a mohou být přece jen odvedeni.

Za činy, z nichž jsou spolu s oběma ženami obviněni, pak zákon stanoví trest až tří let vězení. Navíc policie brance podezřívá, že zprostředkovávali kontakty na další zájemce. "Počet obviněných není konečný a s vysokou pravděpodobností ještě naroste," uvedla mluvčí pardubické policie Hana Fojtíková.

Za modré knížky se v Pardubicích platilo podle toho, kdy se branec pokusil doklad získat. "Nejlevnější to měli ti, kteří si chtěli modrou knížku koupit hned u odvodu. Pokud ale byl někdo už odveden a podával například odvolání, musel zaplatit víc," řekla policejní mluvčí.

Platilo se hotově, peníze šly z ruky do ruky. Policie odhaduje, že od února do října si mohly lékařka s úřednicí přijít až na sto šedesát tisíc korun. Policie sledovala podvody s modrými knížkami delší dobu a na zatčení lékařky a úřednice se připravovala několik týdnů. "Zatkli jsme je v úterý časně ráno," uvedla mluvčí.

Obviněná lékařka pracovala v odvodových komisích řadu let. "Nikdy se žádné pochybnosti neobjevily," řekla vedoucí referátu zdravotnictví Okresního úřadu v Pardubicích Eva Rainbergová, která lékaře do odvodových komisí zajišťuje.
Armáda se od odhalených podvodů distancuje.

"Vojenská správa nemá možnost posuzovat pravdivost lékařských nálezů," řekl náčelník pardubické vojenské územní správy Miroslav Vondráček. V odvodové komisi jsou podle branného zákona dva civilní lékaři, avšak úředníci v Pardubicích uzavírali smlouvu pouze se zatčenou lékařkou.

"Ta nám předkládala konečné vyúčtování a další personál si zajišťovala již sama," uvedla Eva Rainbergová z okresního úřadu. Že by tím úřad ztrácel kontrolu nad složením komise, Rainbergová odmítá.

"Nebyl důvod systém měnit. Nikoho nenapadlo, že by se takové podvody s modrými knížkami mohly dít," říká vedoucí referátu zdravotnictví k případu, který však potvrzuje veřejné tajemství, že za peníze se může spousta branců vojenské povinnosti vyhnout.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Další z rubriky

Za auto bude nadále odpovídat provozovatel. Ústavní soud odmítl změnu

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský na jednání o vládních reformách (27.

Zákon o silničním provozu se měnit nebude. Ústavní soud v úterý zamítl návrh, který by zrušil odpovědnost provozovatele...

Šlechtová: V zakázce na radary jsou pochybení, bude to řešit policie

Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová na vrtulníkové základně v Náměšti...

Inspekce ministerstva obrany zjistila podle šéfky resortu Karly Šlechtové v souvislosti se zakázkou na mobilní radary...

Čím dál víc mladých dokončí jen základní školu. Do práce se nehrnou

(Ilustrační snímek)

V České republice přibývá mladých lidí, kteří mají pouze základní vzdělání. Do práce se jim ale nechce, bojí se mimo...

Najdete na iDNES.cz