Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za padesát tisíc se dalo vyhnout vojně

  0:01aktualizováno  0:01
Brance, na které v blízké době čeká v Pardubicích odvodová komise, znervóznělo odhalení tamní dorostové lékařky a úřednice územní vojenské správy, jež za úplatky pomáhaly vyhnout se vojenské službě. Lékařka i úřednice sedí ve vazbě a jsou obviněny, že za třicet až padesát tisíc korun zařídily vystavení takzvané modré knížky - dokladu, jehož držitele nemůže armáda do svých řad povolat.

"Jestli teď armáda vyrukuje s nějakou razií, věřím, že mé zdravotní posudky skončí v koši a já narukuji," obává se po zprávě, již přinesla jako první Česká televize, jeden z mladých mužů, ač nemusel nikoho uplácet, neboť mu modrou knížku kvůli skutečným ekzémům doporučil jeho lékař.

Mnohem hůř než nervózní branci je na tom sedm jejich vrstevníků, kteří si od obviněných žen modré knížky koupili a jsou z uplácení a z vyhýbání se vojenské povinnosti obviněni také. Nyní budou muset podstoupit nové zdravotní přezkoumání a mohou být přece jen odvedeni.

Za činy, z nichž jsou spolu s oběma ženami obviněni, pak zákon stanoví trest až tří let vězení. Navíc policie brance podezřívá, že zprostředkovávali kontakty na další zájemce. "Počet obviněných není konečný a s vysokou pravděpodobností ještě naroste," uvedla mluvčí pardubické policie Hana Fojtíková.

Za modré knížky se v Pardubicích platilo podle toho, kdy se branec pokusil doklad získat. "Nejlevnější to měli ti, kteří si chtěli modrou knížku koupit hned u odvodu. Pokud ale byl někdo už odveden a podával například odvolání, musel zaplatit víc," řekla policejní mluvčí.

Platilo se hotově, peníze šly z ruky do ruky. Policie odhaduje, že od února do října si mohly lékařka s úřednicí přijít až na sto šedesát tisíc korun. Policie sledovala podvody s modrými knížkami delší dobu a na zatčení lékařky a úřednice se připravovala několik týdnů. "Zatkli jsme je v úterý časně ráno," uvedla mluvčí.

Obviněná lékařka pracovala v odvodových komisích řadu let. "Nikdy se žádné pochybnosti neobjevily," řekla vedoucí referátu zdravotnictví Okresního úřadu v Pardubicích Eva Rainbergová, která lékaře do odvodových komisí zajišťuje.
Armáda se od odhalených podvodů distancuje.

"Vojenská správa nemá možnost posuzovat pravdivost lékařských nálezů," řekl náčelník pardubické vojenské územní správy Miroslav Vondráček. V odvodové komisi jsou podle branného zákona dva civilní lékaři, avšak úředníci v Pardubicích uzavírali smlouvu pouze se zatčenou lékařkou.

"Ta nám předkládala konečné vyúčtování a další personál si zajišťovala již sama," uvedla Eva Rainbergová z okresního úřadu. Že by tím úřad ztrácel kontrolu nad složením komise, Rainbergová odmítá.

"Nebyl důvod systém měnit. Nikoho nenapadlo, že by se takové podvody s modrými knížkami mohly dít," říká vedoucí referátu zdravotnictví k případu, který však potvrzuje veřejné tajemství, že za peníze se může spousta branců vojenské povinnosti vyhnout.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Piráti chtějí kvůli bezpečnostním opatřením snížit Hradu rozpočet

Pražský zastupitel Mikuláš Ferjenčík

Pirátská strana navrhne, aby se omezil rozpočtová kapitola Správy pražského hradu. Chtějí tak vytvořit tlak a hrad, aby...

Babička unesených dětí promluvila, jejich rodičům neodpustí

Rodiče děti unesli ze strakonického dětského centra při povolených návštěvách.

Ten večer zazvonil dvaasedmdesátileté Eulálii Slobodové v bytě v Banské Bystrici mobil a ona ve vteřině věděla, kdo...

Silný vítr vyvrátil vánoční strom v Jablonci, nový vztyčí až po trzích

Nahnutý strom v Jablonci nad Nisou.

Silné poryvy větru naklonily během úterý vánoční jedli na Mírovém náměstí v Jablonci nad Nisou. Hrozilo tak její...Najdete na iDNES.cz