Za osahávání švagrové dostal učitel podmínku

  10:58aktualizováno  10:58
Soud ve Frýdku-Místku potrestal podmínkou osahávání školačky. Trest dostal učitel, který obtěžoval svou desetiletou švagrovou. Už kdysi dostal podmínku za zneužívání nezletilých, soud ale tehdy trest zahladil. Muž se díky tomu mohl vrátit do školství, kde může zůstat i nyní.

Učitel základní školy ve Frýdku-Místku a pozdější ředitel školy v Lučině několik let sexuálně zneužíval žačku. Senát okresního soudu ve Frýdku-Místku ho uznal vinným a potrestal ho ročním podmínečným trestem s dvouletou zkušební dobou.

Soud rovněž nařídil nyní sedmatřicetiletému muži ochrannou sexuologickou léčbu, které se má podrobit ambulantně.

Nyní již osmnáctiletá dívka, která je zároveň Vonzinovou švagrovou, neboť ten se oženil s její starší sestrou, se rozhodla o svých traumatických zážitcích promluvit až po několika letech. Řekla, že jí to radil psycholog, ke kterému chodila.

"Když to začalo, bylo mi deset let, chodila jsem do čtvrté třídy," řekla dívka. Rozzlobilo jí, když o ní soudkyně v odůvodnění rozsudku řekla, že sama pod různými záminkami chodila do kabinetu. "Tak to nebylo," bránila se se slzami v očích.

Důležitým důkazem byl kromě svědectví dívky sexuologický znalecký posudek. Vonzino trpí pedofilií.

"Podle znaleckého posudku si sice uvědomoval, že dělá něco špatného, avšak téměř se nebyl schopen ovládat," zdůvodňovala soudkyně Jiřina Jalůvková mírný trest. Vzala také v úvahu, že se přiznal, prodělal sexuologickou léčbu a dochází k lékaři.

Pedofil může podle soudu dál učit
I když učitel Rostislav Vonzino, který sexuálně zneužíval desetiletou dívku, v současné době už děti neučí, pokud páteční rozsudek soudu nabude právní moci, může se do školství vrátit.

"Trestnou činnost páchal na příbuzné, nezneužíval ji jako žačku," zdůvodnila předsedkyně senátu, proč Vonzinovi nezakázala pracovat s dětmi. Dodala, že v 11. základní škole ve Frýdku-Místku, kde v letech 1997 až 2001 švagrovou také osahával, nebylo zjištěno, že by sexuálně zneužíval další děti.

Odsouzen nebyl poprvé
Vonzino byl už v roce 1995 odsouzen za stejný čin. Tehdy jako vedoucí turistického kroužku zneužíval dvě jedenáctileté dívky. "Dostal podmínku a osvědčil se. Trest mu byl zahlazen, a proto k tomu nyní nelze přihlížet," vysvětlila státní zástupkyně Stanislava Kubešová.

Dodala však, že právě kvůli tomu, že senát neuložil Vonzinovi zákaz činnosti, zvažuje, že se proti rozsudku odvolá. Zatím to však neudělala, ponechala si čas na rozmyšlenou.

Když Vonzino získal po svém prvním odsouzení místo učitele hudební výchovy a českého jazyka, měl díky zahlazení trestu čistý trestní rejstřík. Bývalý ředitel 11. základní školy ve Frýdku-Místku Pavel Pospěch ale řekl, že o jeho odsouzení věděl.

Tvrdil však, že než ho přijal, ověřil si u lékaře, že je vyléčený. Jeho další provinění se provalilo v době, kdy byl ředitelem školy v Lučině. Vonzino pak na ředitelské místo rezignoval.

Soud: Vinu nese i manželka
Předsedkyně senátu mimo jiné řekla, že díl viny na sexuálním obtěžování dívky nese i manželka obžalovaného. "I když věděla o jeho úchylce, když u nich mladší sestra byla na návštěvě a spali všichni tři vedle sebe, mladší sestru uložila doprostřed vedle manžela," uvedla soudkyně. Právě tehdy muž dítě osahával.

Zneužitá dívka řekla, že její sestra s ní od té doby, co podala na jejího muže trestní oznámení, nemluví. "Chtěla, abych stáhla žalobu. Teď nesmím vidět ani jejich děti," řekla dívka, kterou k soudu doprovázela matka.

Autoři: ,


Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...

Babiš: Příští rok mohu jít do penze, politika mi nic dobrého nepřinesla

Premiér v demisi Andrej Babiš při návštěvě Hradeckého kraje. (9. dubna 2018)

Český premiér si před studenty v rakouském Innsbrucku postěžoval, že mu politika nic dobrého nepřinesla. „Byla to...Další z rubriky

Kvůli obřímu podvádění s recepty už soud vyslechl přes 600 pacientů

Obžalovaný praktický lékař Vladimír Líčeník (vlevo) a lékárník Luděk Konvička u...

Více než šest stovek pacientů, na jejichž jména byly podle obžaloby po dobu šesti let vystavovány fiktivní recepty, už...

Cizinec, který před brněnským klubem pořezal dva muže, dostal podmínku

Jeden z mužů pořezaných při potyčce před brněnským klubem Caribic v prosinci...

S podmínkou odešel od soudu cizinec, který loni v prosinci při noční potyčce podle obžaloby před brněnským klubem...

V Ratiboři na Písecku vyhořel byt, hasiči v něm našli mrtvou ženu

Při požáru bytu zemřela seniorka. Ostatní stihli dům opustit bez zranění.

Jeden lidský život si vyžádal požár, který ráno zachvátil byt v domě ve vesnici Ratiboř na Písecku. Šest lidí z...Najdete na iDNES.cz