Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za obviněními církve z pedofilie stojí Židé, šokoval italský biskup

  14:30aktualizováno  14:30
Penzionovaný italský biskup Giacomo Babini rozpoutal bouři nevole výroky, že za současnou aférou se sexuálním obtěžováním v katolické církvi stojí Židé. Vatikánské špičky považují skandály kléru za "soustředěnou kampaň" proti církvi a papežovi.
Katolická církev se snaží vyrovnat s hříchy svého kléru. Ilustrační foto

Katolická církev se snaží vyrovnat s hříchy svého kléru. Ilustrační foto | foto: SXC.hu

Za útoky na papeže je mocný a rafinovaný sionistický útok, řekl Babini v rozhovoru pro vatikánský server Pontifex.

Jednaosmdesátiletý Babini si v rozhovoru nebral servítky. "Židé jsou přirozenými nepřáteli církve. Ve své podstatě, z hlediska historie, jsou to bohovrahové," řekl Babini.

Biskup vzápětí popřel, že by učinil jakékoliv antisemitské poznámky. "Byly mi připsány výroky o našich židovských bratrech, které jsem nikdy neřekl," vydal prohlášení skrze italskou biskupskou konferenci.

Reportér, který rozhovor s biskupem pro Pontifex vedl, ale pohrozil, že má záznam interview k dispozici a zveřejní ho. Biskupovým antisemitským výrokům se obšírně věnuje italský tisk.

Židy pobouřil i nedávný výrok vatikánského kněze Raniera Cantalamessy, který útoky na papeže a církev přirovnal k "nejostudnějším projevům antisemitismu".

Vatikán se brání "soustředěné kampani"

Babiniho tvrzení se objevilo ve chvíli, kdy řada vrcholných představitelů církve obviňuje média ze "soustředěné kampaně organizované vlivnými skupinami" proti papežovi Benediktovi XVI.

"Za nespravedlivými útoky proti papeži stojí koncepce rodiny a života odporující evangeliu," usoudil kardinál Angelo Sodano v rozhovoru pro úterní vydání vatikánského deníku L'Osservatore Romano. Při velikonoční mši ve Vatikánu s nebývalou silou vyjádřil jménem celé církve podporu papeži, obviňovanému ze zamlčování některých případů pedofilie mezi kněžími.

Zatkněte papeže!

Dva skalní britští ateisté chtějí dát zatknout papeže Benedikta XVI. při jeho letošní návštěvě Velké Británie kvůli "zločinům proti lidskosti", kterých se podle nich dopustil. Vědec Richard Dawkins a spisovatel Christopher Hitchens chtějí dát papeže zatknout za podíl na krytí pedofilních kněží. Jedná se však spíše o demonstrativní gesto, papež má jako hlava státu imunitu.

Dopis Josepha Ratzingera - nynějšího papeže - z roku 1985, kdy byl kardinálem a předsedou vatikánské Kongregace pro nauku víry, dokazuje, že tehdy vzdoroval žádostem, aby byl kalifornský kněz Stephen Kiesle obviněný ze zneužívání dětí zbaven hodnosti. Ratzinger prý v dopise argumentuje, že by to mohlo mít negativní dopad na církev.

Důkaz je v rozporu s tvrzením Vatikánu, že papež v minulosti neblokoval snahy o propuštění kněží, kteří zneužívali nezletilé.

Církev v Evropě se intenzivně potýká se skandály kolem sexuálního zneužívání dětí kněžími od počátku roku. Desítky případů byly v posledních měsících odhaleny v mnoha evropských zemích včetně Německa, odkud papež pochází.

Události staré i několik desetiletí vypluly na povrch také v Irsku, Rakousku, Švýcarsku, Nizozemsku nebo v Itálii. Mnoho jich vyšlo najevo i ve Spojených státech, kde se objevil požadavek, aby Benedikt XVI. svědčil před soudem v několika případech kněží obviněných z pedofilie.

Ratzingerův dopis

Dopis Josefa Ratzingera, nynějšího papeže Benedikta XVI., kterým odpovídá na žádost diecéze v kalifornském Oaklandu aby byl kněz podezřelý z pedofilie zbaven své kněžské hodnosti

Stephen Kiesle byl v 70. letech minulého století obviněn až v 15 případech zneužívání mladých chlapců i dívek. Diecéze v kalifornském Oaklandu v roce 1981 doporučila, aby byl Kiesle zbaven své kněžské hodnosti. V témže roce byl Ratzinger jmenován předsedou Kongregace pro nauku víry, která sdílí odpovědnost za řešení případů pedofilních kněží. Případ Kiesleho prý následující čtyři roky nebyl řešen. Teprve v roce 1985 Ratzinger odpověděl dopisem.

Ratzinger v latinsky psaném dopise sdělil, že důkazy svědčící pro to, aby byl Kiesle zbaven hodnosti, jsou závažné. Zároveň ale dodal, že případ musí být ještě analyzován, k čemuž je potřeba víc času. Biskupa v Oaklandu také vyzýval, aby Kieslemu poskytl "tolik otcovské péče, kolik bude třeba", než bude věc rozhodnuta. Napsal také, že jakékoliv rozhodnutí musí brát v úvahu "blaho univerzální církve".

Kiesle byl v roce 1978 odsouzen k podmíněnému trestu odnětí svobody na tři roky za zneužívání dvou chlapců na faře. Po skončení podmínky v roce 1981 požádal duchovní o to, aby byl zbaven kněžského stavu.

Své funkce byl Kiesle zbaven až v roce 1987, není ovšem jasné, jak k tomu došlo, ani jakou roli v tom Ratzinger hrál.

V roce 2004 byl Kiesle za zneužití mladé dívky odsouzen k šesti letům vězení. Dnes žije na svobodě asi 30 kilometrů od Oaklandu.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Obří tukové monstrum, které v září vyděsilo Londýn, vystaví v muzeu

Ohromná hrouda tuku ucpala kanály pod čtvrtí Whitechapel (12. září 2017)

Gigantická hrouda tuku, která v polovině září ucpala část londýnské kanalizace, bude vystavena v proslulém Muzeu...

Další obvinění Polanského. Policie šetří sexuální obtěžování z roku 1975

Režisér Roman Polanski

Americká policie se zabývá novým obviněním na adresu Romana Polanského. Slavný režisér polského původu podle trestního...

Erdogan vyzval mocnosti, aby uznaly Jeruzalém za hlavní město Palestiny

Recep Tayyip Erdogan

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve středu na summitu islámských zemí vyzval světové mocnosti, aby uznaly...Najdete na iDNES.cz