Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stát chce ušetřit za zdravotnické pomůcky. Odneseme to, bojí se pacienti

  20:45aktualizováno  20:45
Ministerstvo zdravotnictví chystá novelu, která má začít cenově regulovat trh se zdravotnickými pomůckami. Resort tím chce ušetřit až šest miliard ročně. Pacientské organizace se obávají, že pomůcky podraží, pocítili by to zejména chroničtí pacienti. Navíc už nyní výrazně podražila některá obinadla či gázy.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Byznys se zdravotnickými pomůckami je v Česku rozsáhlý - lidé, nemocnice či pojišťovny za ně v roce 2013 utratily 28 miliard korun.

Chystaná novela by měla ceny a úhrady ze zdravotního pojištění regulovat, podobně jako u léků by je stanovil Státní ústav pro kontrolu léčiv, který by vycházel z nejnižších cen v EU. Změnila by se tak dosavadní praxe, kdy se domlouvají zdravotní pojišťovny s firmami a některé přístroje či pomůcky jsou tak podle ministerstva výrazně dražší než v zahraničí.

Změny v této oblasti ale mezi pacientskými organizacemi budí obavy - nejen proto, že zákon je ve fázi záměru a jeho znění není známé. Roli může hrát i to, že některé pomůcky aktuálně podražily, byť z jiného důvodu.

„Můj kolega má stomii a píštěl, u Crohnovy choroby (zánětlivé onemocnění trávicí soustavy, pozn. red.) jsou časté. Měsíčně potřebuje 20 balení gázových čtverců 10 x 10 cm, na které dříve doplácel osm korun za balení, tedy 160 korun celkem. Nyní ale doplácí 39 korun za balení, měsíčně 780 korun,“ vysvětluje Marie Ředinová, předsedkyně pacientského sdružení České ILCO sdružujícího stomické pacienty. 

Rozdíl mezi červnovým a červencovým doplatkem tedy činí 620 korun. Navíc podle jejích slov změna nastala bez předešlého upozornění a lékaři dál předepisovali to, co pacientovi vyhovovalo.

„Podle dostupných informací se skutečně u některých prostředků zvýšily doplatky, zejména u obinadel a krytí (gázy apod.), v důsledku snížení úhrady ze zdravotního pojištění,“ potvrdil iDNES.cz mluvčí české lékárnické komory Aleš Krebs.

Podle VZP se 1. července změnila metodologie pro stanovování výše úhrady z veřejného zdravotního pojištění a nový systém je transparentnější a propracovanější. U tzv. krycích materiálů nyní hradí jejich skutečný rozměr, výše úhrady se tak mění s každým centimetrem plochy.

U některých krycích materiálů může změna znamenat, že si od začátku měsíce doplatíme více kvůli snížení úhrady z prostředků veřejného zdravotního pojištění.

Podle pojišťovny se ale není čeho obávat. „Pacienti budou mít nadále plně hrazeny zdravotnické prostředky se stejným terapeutickým efektem, jako tomu bylo doposud. Někteří výrobci ovšem přijdou o své nadsazené zisky, protože VZP bude nadále hradit ekonomicky výhodnější výrobky. Ušetřené prostředky VZP následně použije na zkvalitnění péče o nemocné,“ dovysvětlil červencovou změnu v nastavení úhrad u obvazového materiálu a vlhkého krytí mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý.

Jedna plně hrazená pomůcka na všechno nemusí být řešením

Navrhovaná novela zákona o zdravotnických prostředcích s jejich cenové regulace se ale nelíbí české asociaci dodavatelů zdravotnických prostředků CzechMed. Podle ní není úspora až šesti miliard reálná a na novelu doplatí především pacienti. Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka to je ale jen zastrašovaní pacientů ze stran dodavatelů, kteří se obávají se o své zisky.

Podle plánů ministerstva by vyhláška dělila zdravotnické prostředky až do několika stovek skupin podle jejich určení, tedy tak jak tomu je u léků. V každé skupině by byl minimálně jeden plně hrazený prostředek. Podle asociace ale mají zdravotnické prostředky svá specifika, a proto je není možno dělit stejně jako léky.

„Na změnu doplatí chroničtí pacienti. Nesouhlasíme s tím, aby jedna pomůcka byla pro všechny a na všechno. Podmínky a život pacienta se mění, pomůcky mu mají v různých fázích pomoci žít,“ poukázala Ředinová na možné úskalí.

Pacient, který najde vyhovující pomůcku, se jí podle ní nechce vzdát. „I chronicky nemocní chtějí jen žít a ne jen přežívat. Bojím se za nemocné, zda bude nová regulace zohledňovat kvalitu výrobku a potřeby konkrétních výrobků,“ dodává.

Podle ministra zdravotnictví se ale potřebné prostředky k pacientům dostanou. Navíc zákon zaručí plnou úhradu aspoň jednoho prostředku v dané skupině, což nyní neplatí.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Starosta Nymburku uzavřel lávku stejné konstrukce, jako spadla v Troji

Lávka pro pěší přes řeku v Nymburku

Ve středočeském Nymburku odpoledne uzavřeli lávku přes Labe, která je totožné konstrukce a od stejného projektanta jako...

Stezka v korunách stromů je pod sněhem, z výšky je vidět i na lyžaře

Pohled na zimní stezku v korunách stromů v krkonošských Janských Lázních...

Stezku korunami stromů v Janských Lázních zasypal sníh. Zatímco v létě vypadala jako mraveniště, v těchto dnech...

Turisty v Orlických horách nemá kdo obsluhovat, pracovníky vysála Škoda

Odborníci doporučují předškolákům strávit na svahu hodinu, šestiletí už...

V Orlických horách chybí kuchaři, servírky, ale třeba také lyžařští instruktoři. Zaměstnavatelé v turistickém ruchu jen...

Skoncujte s iluzí dokonalých Vánoc
Skoncujte s iluzí dokonalých Vánoc

Padající stromeček a nekončící úklid. I takové jsou Vánoce.Najdete na iDNES.cz